Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
„Moherowa” Kultura Życia
I znów „mohery” z telewizji o. dyrektora Tadeusza Rydzyka będą uprawiać „inwazyjną indoktrynację”! Tym razem, nie przez megafony ustawione wzdłuż parku przy ulicy Klasztornej w Częstochowie, ale na falach telewizyjnych. Początek: środa 16:30, TV Trwam. (Mono)Tematyka związana z obroną życia człowieka. Podtytuł: „Związki bioetyki i prawa”. Brzmi ironicznie?

„Inwazyjna indoktrynacja”

Jeśli niektórzy tak bardzo znudzeni są przekazem tzw. obrońców życia, to czemu tak wielu z nich nie podejmuje próby odparcia „ataku” środowisk antyaborcyjnych, poznawszy przedtem dokładnie ich argumenty? W kwestii dialogu pomiędzy tymi dwiema grupami, pro choice i pro life, istnieje głęboka przepaść. Czas tę sytuację zmienić.

TV Trwam co tydzień, od dziś, o 16:30 nadawać będzie serię filmów dokumentalnych pod tytułem „Kultura Życia. Problemy bioetyczne”. W opisie dokumentu, zamieszczonym na stronie TV Trwam, czytamy: „Bioetyka narodziła się, aby ratować bezbronne ludzkie życie. Powstała, by odrzucić błędne twierdzenie, że prawo jest po stronie silnych. Zadaniem bioetyki jest obrona wartości i godności każdej osoby, również tej chorej”. Brak jednak dokładniejszego opisu dotyczącego produkcji oraz autorów – po te informacje musimy sięgnąć do innych źródeł.

Konserwatywny patron gwarancją sukcesu?

Film został objęty patronatem Papieskiej Rady ds. Rodziny. Jak donosi Magazyn Familia, przewodniczący Rady „abp. Vincenzo Paglia, w liście z 15 stycznia 2014 r. skierowanym do dyrektora Goya Producciones, Andreasa Garrigó, wyraził «wdzięczność za pracę w służbie rodziny i życia»”1.

Patronat Rady ma charakter wyłącznie honorowy, jednak jest wskazaniem na zgodność promowanych przez Goya Producciones treści z nauką Kościoła Katolickiego. Z dodatkowym poparciem, seria filmów tego producenta spotkała się na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmu i Multimediów w Niepokalanowie, otrzymując I nagrodę w 2009 roku.

Nikt tego nie obejrzy

Czy zyska sympatię telewidzów jednej z najbardziej konserwatywnych stacji telewizyjnych w Polsce? Bez wątpienia seria filmów dokumentalnych o ochronie życia człowieka produkcji hiszpańskiej jest zgodna z pozostałymi treściami przekazywanym przez TV Trwam i Radio Maryja. Jednak czy jest sens „przesycać” tymi samymi treściami odbiorcę, który dobrowolnie wybiera te media? Powszechnie przecież wiadomo, że radio i telewizja, nadające z ośrodka w Toruniu, trafiają do bardzo określonej grupy odbiorców… Osób związanych z Kościołem Katolickim i uznających Jego nauczanie we wszystkich sferach życia społecznego, prywatnego, religijnego i (a nawet) politycznego. Przyjęło się, że Tę Stację oglądają wyłącznie starsze panie w moherowych beretach ‒ symbolu faryzejskiej postawy wobec praw i obowiązków proponowanych przez Kościół Katolicki. Wielu innych telewidzów i radiosłuchaczy ten (specyficzny) przekaz może drażnić. I tym samym zniechęcać do zatrzymania się na proponowanych treściach. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że seria filmów dokumentalnych „Kultura Życia…” ukazała się również, jak czytamy na stronie Magazynu Familia, na antenie Religia TV i TVP Historia.

Dwa lata temu, dokładnie w tym samym czasie TV Trwam zdecydowała się na emisję serii filmów pt. „Bioetyczny detektyw” ks. prof. Pawła Bortkiewicza w reżyserii Agaty Ławniczak. Więcej na ten temat w artykule: „Bioetyczny detektyw ‒ innowacyjny projekt Tv Trwam” Błażej Kmieciaka.

 

Zofia Szafrańska-Czajka, dział Bioetyka

 
Źródła

Przypisy:

  1. „Papieska Rada ds. Rodziny z uznaniem o hiszpańskich filmach nt. obrony życia i o rodziny”, magazynfamilia.pl, dostępne przez: http://magazynfamilia.pl/drukuj/Papieska_Rada_ds_Rodziny_z_uznaniem_o_hiszpanskich_filmach_nt_obrony_zycia_i_o_rodziny,8583,76.html (06.01.2015)

Źródła:

  1. „Papieska Rada ds. Rodziny z uznaniem o hiszpańskich filmach nt. obrony życia i o rodziny”, magazynfamilia.pl, dostępne przez: http://magazynfamilia.pl/drukuj/Papieska_Rada_ds_Rodziny_z_uznaniem_o_hiszpanskich_filmach_nt_obrony_zycia_i_o_rodziny,8583,76.html (06.01.2015)

  2. Program TV, TV Trwam, dostęne przez: http://tv-trwam.pl/program-tv (06.01.2015)

  3. „Bioetyczny Detektyw”, Radio Maryja, dostępne przez: http://www.radiomaryja.pl/informacje/bioetyczny-detektyw/ (06.01.2015)

Ilustracja:

CactusColors, Flickr.com, dostępne przez: https://www.flickr.com/photos/cactuscolors/9930607344/sizes/l (06.01.2015)

KOMENTARZE
Newsletter