Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Milk Company Ltd. wraz z GE Jenbacher wybudowało biogazownię na Ukrainie, w okolicach Kijowa.
19.07.2010
Położona niedaleko Kijowa mleczarnia należąca do firmy Ukrainian Milk Company zakończyła niedawno pomyślną, dziewięciomiesięczną eksploatację pierwszej ukraińskiej biogazowej elektrowni kogeneracyjnej.
Paliwem dla elektrociepłowni jest biogaz pozyskany z nawozu 4 tys. krów, który jest spalany w silniku gazowym Jenbacher firmy GE.

Firma Ukrainian Milk Company nadmiar wyprodukowanej energii sprzedaje do sieci. Firma otrzymała licencję na sprzedaż energii do sieci w oparciu o tzw. "zieloną" taryfę zatwierdzoną przez ukraiński rząd.

W nowej elektrociepłowni zainstalowano kogeneracyjny silnik gazowy GE JMC 312, w wykonaniu kontenerowym. Elektrociepłownia pozwala zastąpić 1,2 mln m3 gazu ziemnego rocznie, dzięki czemu przewidywane oszczędności w emisji CO2 sięgają 18 tys. ton. Paliwo biogazowe spalane w silniku dostarcza 625 kW energii elektrycznej oraz 686 kW energii cieplnej.

Instalacja jest pierwszym zamówieniem zrealizowanym przez GE na rzecz zajmującej się budową biogazowni firmy ZORG. Za sprzedaż tego produktu firmie ZORG odpowiadał dystrybutor i dostawca usług GE na terenie Ukrainy – SINAPSE. ” Najwyższej jakości obsługa zapewniona przez SINAPSE podczas rozruchu i eksploatacji nowej elektrociepłowni GE zachęciła nas do dalszej współpracy z tą firmą oraz do wykorzystywania produktów GE Jenbacher w następnych, zaplanowanych projektach” – powiedział Igor Aksjutow, dyrektor handlowy ZORG Ukraina.

Przedsiębiorcy wybierający instalacje biogazowe zyskują kilka korzyści. Jest to alternatywny sposób utylizacji obornika, gnojówki i odpadów organicznych, który jednocześnie pozwala wykorzystać je jako źródło energii zastępujące paliwa konwencjonalne. Ma on także duży potencjał w zakresie redukcji gazów cieplarnianych i zapewnia wysoką wydajność elektrociepłowniczą. Substratu pozostałego w komorze gnilnej można ponadto użyć jako wysokiej jakości nawozu rolniczego, który neutralizuje wpływ kwasów o wyższym pH, dzięki czemu składniki odżywcze są zachowane i niemal bezwonne.

”Utylizacja i oczyszczanie odpadów biologicznych to duże wyzwanie dla przemysłu przetwórstwa odpadów. Nasze, zasilane biogazem, silniki gazowe Jenbacher usprawniają gospodarkę odpadami i maksymalizują wykorzystanie krowiego nawozu, który jest ekonomicznym źródłem energii” – powiedział Prady Iyyanki, dyrektor generalny ds. silników gazowych w dziale GE Power & Water. - ”Cieszymy się, że nasza technologia została użyta w pierwszej biogazowni działającej na terenie Ukrainy i gratulujemy przedstawicielom tego regionu, że zdecydowali się na poszukiwanie nowych, odnawialnych i alternatywnych sposobów wytwarzania czystszej energii” – dodał Prady Iyyanki.

Przerób nawozu w ciągu doby to 400 ton, produkcja energii – 1 MW na godzinę. Wartość projektu – 2 miliony euro, szacowany czas zwrotu: 3-4 lata.


red. Blanka Majda
KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter