Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Martwe drzewa napędzą samochody
16.09.2009
Fundacja badawcza z University of Georgia opracowała nowoczesny sposób na przekształcanie martwych drzew w płynne paliwo. Wprowadzenie technologii na rynek będzie możliwe już w 2010 roku.
Dostępność surowca w postaci obumarłych drzew jest ogromna. Ten stan rzeczy powoduje plaga chrząszczy oraz innych szkodników drzew. W USA i Kanadzie 40 milionów akrów lasów uległo zniszczeniu z powodu plagi. Wykorzystanie ich ma uzasadnienie z jeszcze jednego powodu. Martwe drzewa podczas rozkładu wydzielają duże ilości dwutlenku węgla do atmosfery, co prowadzi do jeszcze większych strat w środowisku naturalnym.

Zaletą wykorzystania drewna jako biomasy jest również to, że powstałe biopaliwo nie potrzebuje dodatkowej rafinacji, aby zostało zmieszane z tradycyjnym paliwem. Jest także naturalnie ubogie w związki siarki.

Dla kontrastu z innymi źródłami biomasy, w celu uzyskania drewna z obumarłych lasów niezbędny jest wzrost temperatury klimatu oraz… susza. W dobie ocieplającego się klimatu te czynniki będą prawdopodobnie powszechne. Biomasa z drzew nie konkuruje z uprawami zbóż, nie potrzebne jest także żadne dodatkowe źródło wody. Proces przekształcania biomasy jest szybki i mało kosztowny. Biomasa jest ogrzewana w ściśle kontrolowany sposób w warunkach beztlenowych w procesie pyrolizy. W wyniku tego zabiegu tworzą się opary, które szybko kondensują tworząc bioolej, ten można bezpośrednio mieszać z olejem napędowym bądź biodieslem. Produkty uboczne pyrolizy mogą być wykorzystane jako nawóz.

Licencję na technologię przekształcania biomasy z martwych drzew w bioolej posiada firma Tolero Energy z Kaliforni. Przedstawiciele uczelni z Georgii są zadowoleni z nawiązanej współpracy. Potwierdza to wypowiedź Gennaro Gama, menedżera technologiczny uniwersytetu: - Nastawienie komercjalizacyjne idealnie odzwierciedla socjologiczne oraz ekologiczne obawy pracowników uczelni. Nastawienie na wykorzystanie biomasy z drzew jest nie tylko odpowiedzialne publiczne, od kiedy nie używa upraw zbóż jako źródła biopaliwa, jest także pozytywny ekologicznie. Otworzy on drogę do odnowienia zasobów leśnych jednocześnie prowadząc do produkcji ekonomicznie opłacalnych oraz wolnych od siarki biopaliw.

Powstaje oczywiście problem jak długo będzie można polegać na dostawach martwych drzew, w związku z coraz większymi naciskami na tworzenie technologii przyjaznych środowisku oraz biopaliw nie emitujących dwutlenku węgla do atmosfery. Zwiększenie czystości środowiska oraz usuwanie z lasów gnijących konarów drzew, które przyciągają np. chrząszcze, może w rezultacie spowodować, że dostęp do źródła biomasy będzie ograniczony i więcej będzie lasów nowych niż tych umierających. Prowadzić może to do nieodwracalnych zmian w ekosystemach leśnych i tak narażonych na wpływ czynników zależnych od człowieka.


Źródło: cleantechnica.com
KOMENTARZE
news

<Luty 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
Newsletter