Testy prowadzone były na osobach chorych na nowotwory, ale nie poddawanych chemioterapii ani radioterapii.
Badanie zaprojektowano, aby dowiedzieć się czy Aranesp byłby pomocny w leczeniu anemii spowodowanej rozwojem raka. Lek jest już zatwierdzony do leczenia anemii spowodowanej chemioterapią, ale nie samym nowotworem.
Pacjenci z anemią często potrzebują transfuzji krwi w celu przywrócenia odpowiedniego poziomu hemoglobiny. Badanie pokazało, że nie ma istotnej statystycznie różnicy w częstotliwości transfuzji w populacji otrzymującej placebo w stosunku do tej przyjmującej Aranesp.
Amgen przyznał natomiast, że w grupie przyjmującej lek znacznie wzrosła liczba przypadków śmierci.
Firma nie dostarczyła dokładnych danych na temat badania, jednak wysnuła wniosek, że dla tych pacjentów, którzy nie są poddawani chemioterapii „ Stosunek ryzyko/zysk z działania Aranesp jest najwyżej neutralny a nawet negatywny”.
Uważa się, że raport z badania może przynieść jeszcze więcej pytań na temat ubocznych skutków stosowania podobnych leków. Wcześniej wydano również raport na temat Procrit firmy Johnson & Johnson, w którym opisywano przypadki ataków serca, jeśli lek był stosowany zbyt agresywnie.
Obecnie US National Kidney Foundation przygotowuje przegląd, w którym przedstawi wytyczne czy należałoby dokonać zmian w dawkowaniu tych leków.
Źródło:Pharmaceutical Business Review
Oprac.: Katarzyna Kopańska
KOMENTARZE