Codziennie w Polsce 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. Nie dysponujemy szczepionką, która mogłaby nas przed nim uchronić. Ponadto, leki antyretrowirusowe nie są w stanie usunąć wirusa z organizmu osoby zakażonej. Ich zadanie opiera się na hamowaniu namnażania się wirusa, zwalniając tym samym przebieg zakażenia.
8 lutego wystartowała “Trzecia randka na Chmielnej” - kampania społeczna poświęcona właśnie profilaktyce HIV/AIDS. Akcja ta, objęta honorowym patronatem Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, jest w głównej mierze skierowana do osób w wieku 20-30 lat, mieszkających w Stolicy i jej okolicach. Jej głównym celem jest zmiana myślenia ludzi na temat testu w kierunku HIV - badanie powinno być wykonywane przed kontaktem seksualnym z nowym partnerem, a nie dopiero po nim. Taki test powinien zrobić każdy z nas. Niestety nadal wiele osób zarażonych żyje w nieświadomości i nie podejmuje przez to odpowiedniego leczenia. Dlatego warto się zbadać, tylko jak to zrobić?
Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynym problemem jest fakt, że test w kierunku HIV wykrywa przeciwciała skierowane przeciwko wirusowi, a ich produkcja wymaga czasu. Dlatego od potencjalnego zakażenia do zrobienia testu powinniśmy poczekać około 12 tygodni. Badanie wymaga pobrania próbki krwi, a na jego wyniki czeka się od jednego do kilku dni w zależności od miejsca wykonywania badania.
Gdzie można wykonać taki tekst? Najlepiej w Punkcie Konsultacyjno - Diagnostycznym (PKD) takim jak ten prowadzony przez Społeczny Komitet ds. AIDS przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie. Wykonanie takiego testu jest tam bezpłatne i anonimowe. Jego wynik odbiera się wyłącznie osobiście. Aktualna lista wszystkich Punktów Konsultacyjno - Diagnostycznych dostępna jest pod adresem www.aids.gov.pl/pkd.
- Trzecia randka na Chmielnej" to kampania stworzona przez młode osoby z myślą o ich rówieśnikach. Akcję promowaliśmy spotem emitowany w środkach komunikacji miejskiej oraz w warszawskich kinach, prowadziliśmy działania ambientowe. W efekcie dużo osób zainteresowało się kampanią i zdecydowało się na wykonanie testu, często pierwszy raz w życiu. - mówi Katarzyna Fusiek, koordynatorka stażu w Społecznym Komitecie ds. AIDS.
Jeżeli jesteście zainteresowani akcją, to więcej informacji znajdziecie na profilu facebookowym kampanii.
KOMENTARZE