Ostatnio zorganizowany panel ONZ przewiduje duży wzrost znaczenia energii odnawialnej, jednakże to politycy ostatecznie będą decydować jak duży będzie to wzrost.
Od wieków ludzie napędzają rozwój świata i cywilizacji poprzez doskonalszą i dokładniejszą eksploatację złóż występujących w Ziemi. Wydobywają bogate w węgiel skały, torf, czy ropę, a następnie spalają je w co raz to większych ilościach. Jednakże ten trend powoli się zmienia. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), opublikowanym w dniu 9 maja na konferencji w Abu Dhabi, sugeruje, że zmiany – choć powolne – ukierunkowane na wyspecjalizowane źródła energii odnawialnej są nieuniknione. Według IPCC kolejne cztery dekady upłyną pod znakiem energii promieni słonecznych, wiatru, wody i innych źródeł Bioenergii.
Oprócz przeglądu prac naukowych poruszających temat potencjału energii odnawialnej, ekonomiki i polityki jej produkcji, IPCC przeprowadziła także skomplikowane społeczno – gospodarcze modelowanie 164 scenariuszy, mające na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Zakres i rodzaj rozwoju w wielu krajach znacznie się różni w zależności od czynników takich jak cena i postęp technologiczny, a także polityki rządów mające na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. – Odnawialne źródła energii mają przed sobą wielką przyszłość, nawet bez polityki klimatycznej, aczkolwiek nie ma pewności, że wzrost ich znaczenia i wykorzystania doprowadzi do redukcji emisji gazów cieplarnianych– mówi Ottmar Edenhofer, przewodniczący grupy roboczej IPCC.
Odnawialne źródła energii, z wyłączeniem spalania tradycyjnej biomasy, takiej jak drewno, stanowią obecnie około 7% światowej produkcji energii. Szacuje się, że poziom wykorzystania wzrośnie do 2050 roku nawet dziesięciokrotnie w stosunku do obecnego. Niestety wykorzystanie nieodnawialnych źródeł energii będzie w dalszym ciągu dominować, jednakże bioenergia, a w szczególności, energia słoneczna i wiatrowa bardzo zyskają na znaczeniu. Ta zmiana w kierunku odnawialnych źródeł energii może zredukować łączne emisje gazów cieplarnianych nawet o 220-560 gigaton węgla dwutlenku węgla.
We wszystkich scenariuszach, w nadchodzących dziesięcioleciach paliwa kopalne nadal będą odgrywać ważną rolę. Raport mówi, że spadek cen energii odnawialnej doprowadzi do stopniowego wprowadzenia czystych energii, ale rearanżancja i przebudowa światowego systemu energetycznego stanowi ogromnie trudne zadanie, choć tak naprawdę już dziś nie ma technicznych przeszkód uniemożliwiających wprowadzanie systemów energii odnawialnej na dużą skalę w ciągu kliku następnych dziesięcioleci. Jednakże nawet w 2050 roku, żaden z czterech głównych scenariuszy rozwoju energetyki światowej wymodelowanych przez IPCC, nie ukazuje ludzkości korzystającej choćby z 2,5 % dostępnych źródeł energii odnawialnej.
Opracował Tomasz Sznerch
http://www.nature.com/news/2011/110511/full/473134a.html
KOMENTARZE