Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Inwestycje w odnawialne źródła energii na przykładzie Biogaz Zeneris. Wywiad
29.06.2011

Co kryje się pod nazwą Biogaz Zeneris Sp. Z o.o.?

Dr inż. Artur Olesienkiewicz, kierownik laboratorium Biogaz Zeneris - Spółka Biogaz Zeneris należy do notowanej na giełdzie spółki BBI ZENERIS NFI S.A., która jest właścicielem lub udziałowcem innych spółek, tj. Energo-Eko I S.A., Viatron S.A., Ozen Plus Sp. z o.o. i Biogaz Zeneris Sp. z o.o., itp.Fundusz specjalizuje się w inwestycjach w odnawialne źródła energii, w szczególności w segmentach energii z biomasy, biogazu, energii z odpadów oraz dewelopera elektrowni wodnych. Podlega pod nią kilka podmiotów zależnych. Laboratorium Biotechnologiczne o profilu badawczo-analitycznym jest częścią firmy Biogaz Zeneris Sp. z o.o., która działa przede wszystkim jako firma dostarczająca własną, polską technologię produkcji biogazu. Nasza działalność jest ściśle ukierunkowana na badania nad fermentacją metanową różnego pochodzenia odpadów organicznych z przemysłu rolno-spożywczego.

Viatron S.A. została założona na potrzeby prężnie rozwijającego się sektora energetyki wiatrowej i wdraża nowoczesną technologię instalacji oraz serwisowania elektrowni wiatrowych. Przedmiotem działalności spółki jest instalacja turbin wiatrowych: usługi dźwigowe w połączeniu z usługami montażowymi. Kolejną spółką zależną jest Energo-Eko I S.A., który inwestuje w instalacje wytwarzające energię elektryczną ze źródeł alternatywnych. Trwają prace legislacyjne, które umożliwią uznanie części energii za energię wytworzoną ze źródła odnawialnego. Pod BBI Zeneris należy także spółka Ozen Plus  Sp. z o.o., której działalność obejmuje realizację inwestycji polegającej na wybudowaniu fabryki zajmującej się produkcją: ekologicznej energii elektrycznej i cieplnej, węgla drzewnego i brykietu z węgla drzewnego.Elektrownie Wodne Zeneris Sp. z o.o. prowadzą działalność deweloperską związaną z przygotowanie projektów budowy małych elektrowni wodnych oraz doprowadzeniem do ich realizacji.

Jaki jest profil działalności spółki Biogaz Zeneris ?

Artur Olesienkiewicz- Biogaz Zeneris oferuje pełen wachlarz usług w zakresie uruchomienia i eksploatacji biogazowni - począwszy od doradztwa na etapie podejmowania decyzji do nadzorowania procesu wytwarzania biogazu w wybudowanej instalacji. Biogaz Zeneris zarządza całym procesem budowy instalacji biogazowej. Uruchomienie biogazowni i nadzór biotechnologiczny  stanowią optymalne uzupełnienie oferty budowy samej instalacji biogazowej.Celem spółki jest zapewnienie inwestorowi pełnej obsługi zarówno procesu budowy, jaki i eksploatacji biogazowni.

Jakie badania prowadzone są w laboratorium biotechnologicznym Biogaz Zeneris?

Artur Olesienkiewicz- Laboratorium biotechnologiczne powstało by optymalizować warunki produkcji biogazu pod kątem konkretnych lokalizacji biogazowi. Jednym z elementów naszej współpracy są badania, których zbieramy wszystkie istotne informacje o substratach, by móc skonstruować odpowiednią mieszankę zapewniającą najwyższą jakość produkcji biogazu. Biogazownie to instalacje, które wymagają ścisłej kontrolę warunków w jakich zachodzi fermentacja uciążliwych dla środowiska odpadów organicznych pochodzących z rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego lub specjalnie do tego celu uprawianej biomasy, która trafia tam na ogół w postaci kiszonek roślin energetycznych. Uruchamianie procesu fermentacji metanowej w biogazowni jest jednym z najbardziej newralgicznych momentów. Niewłaściwy dobór początkowego obciążenia komory fermentacyjnej i brak kontroli parametrów takich jak np. pH, zasadowość, stężenie i profil lotnych kwasów tłuszczowych, azot amonowy, sucha masa i sucha masa organiczna surowca, i osadu fermentującego, stężenie inhibitorów, temperatura – może doprowadzić załamania się procesu. My taki monitoring zapewnimy zarówno na etapie uruchamiania biogazowi jak i w trakcie jej eksploatacji.

Brak wykorzystania naturalnych zasobów do produkcji energii wynika z naszej nieświadomości czy problemu z transferem innowacji do polskiej gospodarki?

Artur Olesienkiewicz- Biogazownie to ciągle nowość na rynku polskim.Społeczeństwo wie niewiele na temat ich funkcjonowania. Jak każda inwestycja związana z przerobem odpadów – często budzi protesty mieszkańców, którzy nie zgadzają się na lokalizację budowy biogazowni w pobliżu ich miejsc zamieszkania, z powodu rzekomych  uciążliwości związanych z jej funkcjonowaniem. Obowiązujące ograniczenia prawne, brak stabilnej perspektywy wsparcia oraz ostre wymagania środowiskowe stanowią odrębny zakres problemów, przed którymi stoi inwestor. Żeby inwestycja była opłacalna, warto starać się o kapitał z zewnątrz. Dlatego jak dotąd powstawanie biogazowni postępuje raczej wolno i falami, w miarę jak rozpatrywane są wnioski o różnego rodzaju dotacje.

Rynek europejski opanowały firmy budujące biogazownie. Jak radzicie sobie Państwo z konkurencją?

Artur Olesienkiewicz- Na rynku biogazowym w Polsce funkcjonuje wiele firm naszego pokroju. Większość z nich oferuje zachodnie technologie funkcjonujące  w Niemczech czy Danii. W Polsce jest w chwili obecnej 10-15 biogazowni rolniczych, w Niemczech kilka tysięcy. Mamy więc sporo do nadrobienia. Aby sprostać zadaniu spółka Biogaz Zeneris może zaoferować własną technologię dostosowaną do indywidualnych  potrzeb konkretnego inwestora przy jasnym określeniu rentowności przedsięwzięcia. Zakres świadczonych przez spółkę usług, często przekracza to co może zaoferować konkurencja. Niewątpliwie jednym z elementów przewagi konkurencyjnej jest posiadanie własnego laboratorium, którego udział w procesie inwestycyjnym zaczyna się jeszcze gdy biogazownia znajduje się na deskach kleślarskich i trwa podczas rozruchu i bieżącej eksploatacji bioelektrowni.

Należy jednak zaznaczyć, ze samo Laboratorium jest otwarte na współpracę również z takimi biogazowniami, które powstały na bazie technologii innej niż ta, którą oferuje Biogaz Zeneris Sp. z o.o. Takim biogazowniom oferujemy możliwość poprowadzenia monitoringu biotechnologicznego. Posiadamy odpowiednio skomputeryzowane zaplecze by przy specjalistycznej wizualizacji, zdalnie i na bieżąco śledzić zmiany w parametrach procesu zachodzącego w danym obiekcie. Ponadto można nam zlecić analizowanie parametrów biochemicznych substratów i zawartości fermentorów. Z wyników powstaje baza danych, których analiza umożliwia stworzenie systemu wczesnego ostrzegania przed np. destabilizacją produkcji biogazu oraz pozwala na diagnozowanie przyczyn takiej destabilizacji i jej zapobieganiu w przyszłości.

Firma wybudowała własną biogazownię przy gorzelni w Skrzatuszu. Jest to biogazownia o mocy 0,5 MW, zasilana głównie odpadami przemysłu przetwórczego: wywarem gorzelnianym, pulpą ziemiaczaną, odpadami z marchwi oraz odpadami poubojowymi. Kiszonka z kukurydzy będzie służyła tylko do dodatkowego obciążenia fermentorów. Jest to nasz obiekt referencyjny. Zastosowaliśmy w niej wiele rozwiązań, które nie są niezbędne we wszystkich biogazowniach, ale pozwalają nam sprawdzić ich funkcjonalność i pokazać potencjalnym klientom nasze możliwości.

Jakie są najważniejsze korzyści z założenia biogazowi?

Artur Olesienkiewicz - Biogazownia pozwala w sposób zyskowny utylizować odpady takie jak:  odpady poubojowe, wywar gorzelniany, odpady z produkcji spożywczej. Dodatkowo, ze względu na wzrost zapotrzebowania na energię odnawialną, budowa biogazowni daje szansę na zawarcie wieloletnich kontraktów na dostawę biomasy do biogazowni na stabilnych warunkach finansowych. Dlatego istnieje potrzeba rozwoju tego typu instalacji również w Polsce. Niewątpliwe korzyści wiążą się z możliwością tworzenia nowych miejsc pracy, wykorzystania i utylizacji odpadów, zwiększenia obszaru upraw roślin energetycznych i wykorzystania, jako cennego nawozu, odpadu pofermentacyjnego. Poza tym Biogazownia rolnicza stanowi alternatywne źródło energii, która wykorzystuje biogaz wytwarzany w procesie biologicznym do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Energię elektryczną można sprzedawać do sieci. Producent takiej energii czerpie zyski także otrzymując specjalne certyfikaty. Te certyfikaty stanowią znaczną część dochodu biogazowi.

Dziękuje za rozmowę.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Listopad 2024>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Newsletter