Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Inwestowanie i finansowanie w branży OZE Komentarz Bartłomieja Pawlaka, Prezesa BOŚ Eko Profit
13.10.2010
Czy można zarobić na energetyce odnawialnej?

Skoro mamy w Polsce prawie 1 GW energii produkowanej z farm wiatrowych to znaczy, że można. Problem jednak w tym, że inwestycja w OZE nie zawsze oznacza ziszczenie się snu o Eldorado. W Polsce w większości dziedzin odnawialne źródła znajdują się dopiero na etapie wstępnego rozwoju i efekty wielu przedsięwzięć są często niewspółmierne do szumu informacyjnego. Gdy szum opadnie okazuje się, że na placu boju pozostają ci, którzy wiedzą w co inwestować, wierzą w projekt, a nie w dotację, potrafią pozyskać optymalne finansowanie i zdecydują się na ograniczenie ryzyk, których w OZE nie brakuje. My pomagamy tym, którzy wierzą, że swój biznes zbudują w oparciu o kryteria rynkowe.

Czy rynek OZE jest ciekawym rynkiem dla inwestorów?

Dla inwestorów finansowych jest to rynek ciekawy, ale wymagający wiele cierpliwości. Takich firm, jak BOŚ Eko Profit, które działają jak venture capital, inwestują w start-upy jest bardzo niewiele. Dzieje się tak, ponieważ niewielu graczy jest gotowych ponosić ryzyko inwestowania w pomysł w dziedzinie, gdzie doświadczenia jest jak na lekarstwo. To nie jedyna przeszkoda. Zainteresowani inwestycjami w OZE muszą spełniać kryteria zapisane w licznych rozwiązaniach regulacyjnych (bardzo ważny jest choćby system certyfikatów i dopłat), równie istotne jest trafne ocenienie popytu ze strony głównych odbiorców końcowych - czyli koncernów energetycznych. Ciekawie jest obserwować, jak ten rynek ewoluuje: wiatraki kręcą się coraz szybciej, biogazownie – po okresie wyścigu na papierowe cyfry - zaczynają powoli powstawać, coraz większym zainteresowaniem cieszą się projekty kogeneracyjne, fotowoltaika to z kolei wciąż dziewiczy teren. To wszystko interesujące tematy dla inwestora takiego, jak my.

Jak wygląda finansowanie inwestycji w tym sektorze?

Oferujemy kapitał i pożyczki podporządkowane podmiotom, które albo nie mają wystarczających kapitałów własnych, albo muszą dywersyfikować ryzyko. Pomagamy też w samym procesie inwestycyjnym, opracowaniu koncepcji przedsięwzięcia, możemy zaplanować kolejne jego etapy, – czyli jednym zdaniem: wspieramy także proces realizacyjny. To nie wszystko. Proponujemy również rozwiązania przekrojowe, na przykład szybką ścieżkę realizowania projektów na potrzeby koncernów energetycznych. Warto podkreślić, że znalezienie formuły, która ułatwia proces decyzyjny i inwestycyjny, rozkłada ryzyka na kilka podmiotów i daje benefity wszystkim uczestnikom - to przy wielu inwestycjach - klucz do sukcesu. Dlatego my nie możemy być tylko biernym inwestorem - rynek oczekuje od nas aktywnego wsparcia i bardzo elastycznej postawy. Istotne jest to, że występujemy z logotypem Banku Ochrony Środowiska, które stanowi rękojmię know-how i doświadczenia w tej branży.

Materiał pochodzi z II Międzynarodowego Kongresu Green Power, który odbył się 6 – 7 października w Warszawie.
KOMENTARZE
Newsletter