Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Immobilizowany enzym do produkcji biodiesla
20.11.2009
Wykorzystanie lipaz unieruchomionych w kappa-karagenie pozwoli na produkcja biodiesla z oleju palmowego prawie ze 100% wydajnością procesu.
Głównym etapem technologia jest zaprojektowaniu immobilizowanego enzymu według trzech podstawowych cech. Po pierwsze, powinien spełniać rolę katalizatora, czyli brać udział w przekształcaniu oleju palmowego do biodiesla. Po drugie, niezbędny jest rozdział głównego produktu od pozostałych substancji obecnych w roztowrze. Po trzecie, enzym powinien być przyjazny dla środowiska, czyli nie zanieczyszczać go.

Naukowcy z Malezji stwierdzili, że najlepszym enzymem do produkcji biodiesla jest lipaza PS pochodząca ze szczepu Burkholderia cepacia. Została wybrana ze względu na swoją dużą tolerancją wobec metanolu, który jest obecny w technologii.

Alkohol metylowy uczestniczy w reakcji transestryfikacji jako akceptor grup acylowych zawartych w substracie. Jest to dość tani i stabilny związek.

Dodatkowym ważnym czynnikiem do przeprowadzenia procesu jest matryca służąca do immobilizacji enzymu. Do procesu wytypowano kappa-karagen w związku z jego elastycznością na zmiany temperatury oraz szybką biodegradowalność.

źródło: http://scitation.aip.org
KOMENTARZE
Newsletter