Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
GreenEvo: Zostań częścią Akceleratora Zielonych Technologii!
19.02.2012

Jeszcze do końca lutego można zgłaszać się do udziału w trzeciej edycji konkursu programu Akceleratora Zielonych Technologii GreenEvo. Przez ostatnie lata Ministerstwo Środowiska zdążyło jednoznacznie udowodnić, że inicjatywa ta przynosi zaangażowanym firmom olbrzymie korzyści. Warto więc przyjrzeć się bliżej możliwościom, które stwarza.

Akcelerator Zielonych Technologii GreenEvo został oficjalnie uruchomiony w listopadzie 2008 roku podczas Targów Poleko w Poznaniu. Jego działalność wpisuje się w „Politykę Ekologiczną Państwa” i jest dziś najważniejszą rządową inicjatywą wspierającą tak zwane „zielone technologie”. Firmy skupione wokół Akceleratora mogą przede wszystkim liczyć na olbrzymie wsparcie marketingowe i pomoc w pozyskiwaniu ochrony patentowej, uczestniczyć w specjalistycznych szkoleniach, a także korzystać ze wspólnej marki „GreenEvo” budowanej przez Ministerstwo Środowiska. Prowadzone są także projekty dzięki którym łatwiejsze może być pozyskiwanie dofinansowań na rozwój eko-biznesu. Jednym z najważniejszych zakresów funkcjonowania programu jest również organizacja zagranicznych misji handlowych.

O tym, że działalność AZT GreenEvo jest skuteczna świadczy najlepiej podsumowanie jego dwóch edycji opublikowane ostatnio przez organizatora. Jak dotąd aż 18% uczestniczących w nim firm uruchomiło nowe zakłady produkcyjne, a niemal 57% udoskonaliło procesy technologiczne. O ponad 31% wzrosły obroty skupionych w GreenEvo przedsiębiorstw, a niemal połowa z nich zwiększyła zatrudnienie.

Na początku stycznia bieżącego roku Biuro Prasowe Ministerstwa Środowiska poinformowało portal biotechnologia.pl: „Z uwagi na duży potencjał biznesowy, jaki dostrzegamy w obszarze ochrony środowiska na rosyjskim rynku i wyraźną chęć współpracy z przedsiębiorcami z Polski, planujemy ponowić i rozszerzyć działania w tym kierunku geograficznym (także do innych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw: na Ukrainę, do Kazachstanu, Azerbejdżanu i Armenii), gdyż tylko systematyczne i konsekwentne działania mogą zaowocować zaistnieniem na tych rynkach.

To jednak tylko jeden z kierunków rozwoju, bowiem przez 2 lata uczestnicy Akceleratora mieli okazję brać udział w prawie 30 misiach handlowych – nie tylko w Rosji i krajach byłego Związku Radzieckiego. Polskie firmy zaprezentowały swój dorobek między innymi w Chinach, Indiach, Francji, Norwegii, Chorwacji, a nawet Algierii. Z wszelkich zapowiedzi wynika, że takich wyjazdów będzie w nadchodzącej edycji jeszcze więcej.

Warto w tym momencie zwrócić uwagę, że organizowane w ramach GreenEvo misje, to nie tylko okazja do prezentacji produktów i technologii, ale przede wszystkim skuteczny środek pomagający nawiązać rzeczywiście efektywne kontakty zagraniczne i wprowadzić polskie przedsiębiorstwa na obce rynki. Wiele firm już teraz – właśnie dzięki uczestnictwu w Akceleratorze Zielonych Technologii – z powodzeniem prowadzi globalną kooperację: 50% podpisało umowy dystrybucyjne, a 14% umowy o międzynarodowej współpracy B+R.

Do kolejnej – trzeciej już – edycji programu można zgłaszać się jeszcze do 29-go lutego. Branże zaproszone do konkursu tym razem to:

- odnawialne źródła energii (w tym między innymi związane z biomasą),

- przyjazne dla środowiska rozwiązania dla przemysłu wydobywczego,

- rozwiązania wspierające oszczędność energii i materiałów,

- systemy wspierające monitorowanie i gromadzenie informacji o środowisku naturalnym,

- oraz technologie sprzyjające ochronie klimatu.

Pełna lista tematów oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej projektu pod adresem http://greenevo.gov.pl

O tym natomiast, czy warto skorzystać z możliwości, które otwiera przed uczestnikami Akcelerator Zielonych Technologii, najlepiej mogą świadczyć słowa jednego z Laureatów poprzednich edycji:

Marka naszej firmy i promowanej technologii poprzez udział w projekcie GreenEvo zdecydowanie wzrosły i stały się rozpoznawalne w świecie. Jako Liderzy GreenEvo mamy większy mandat zaufania u naszych klientów i partnerów za granicą”.

 

oprac. Adam Czajczyk

źródła: GreenEvo, MŚ, biotechnologia.pl

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter