Przywołana konferencja zaplanowana została na 6 oraz 7 czerwca b.r. Oczywiście w ciągu kilku ostatnich lat temat genetycznie modyfikowanych organizmów był podejmowany przez badaczy wielokrotnie. W tym jednak przypadku obserwujemy nieco nowe zjawisko. Okazuje się bowiem, że głównym organizatorem konferencji jest Instytut Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Dr Karolina Cynk, będąca jednym z głównych organizatorów spotkania w taki oto sposób nakreśla problematykę konferencji: „Rozwój nauk biologicznych, dokonujący się w ostatnich dekadach pozwala człowiekowi poprawiać Naturę, która w jego przekonaniu jest nie do końca doskonała i nie całkiem mu podporządkowana. Przekroczenie przez istotę ludzką kolejnej granicy poznania naukowego niewątpliwie skłania do refleksji etycznej. Namysłu wymagają chociażby tak fundamentalne kwestie jak: istota życia, przyszła egzystencja ludzkości, ingerowanie w Naturę/„naśladowanie Boga”, czy eksploatowanie przyrody.”
Organizatorzy spotkania zdecydowali się ponadto sformułować pewien ogólny jego cel. W ich ocenie najistotniejsze jest, by doprowadzić do wspólnej wymiany poglądów dotyczących genetyki, reprezentowanych przez humanistów oraz przyrodników. Podkreślono w zapowiedziach, że istnieje w tym zakresie „…że obrady doprowadzą do usystematyzowania dotychczasowej wiedzy oraz do zwrócenia uwagi na nowe tendencje oraz wyzwania stawiane przed etyką środowiska.” W ostatnim czasie do Działu Bioetyka portalu biotechnologia.pl został przesłany szczegółowy program spotkania.
W trakcie pierwszego dnia zaplanowano dziewięć wystąpień. Tym samym uczestnicy rzeszowskiego spotkania w dniu 6 czerwca, będą mogli wysłuchać np. wypowiedź dra Adama Kulczyckiego, próbującego odpowiedzieć na pytanie: Czy Bóg jest za GMO? Etyka chrześcijańska a GMO. W tej części obrad interesująco zapowiada się również wystąpienie ekofilozofa dra Dariusza Liszewskiego chcącego pochylić się nad zagadnieniem: GMO – problem biologiczny, społeczny czy etyczny? Równie ciekawie zapowiada się temat wykładu prof. Krzysztofa Domaradzkiego z Puław ukazującego wątek: GMO oczami rolnika – nadzieje, zagrożenia, alternatywy i perspektywy na przyszłość
Drugiego dnia zaplanowano dziesięć wystąpień. Jako interesujący zapowiada się wystąpienie specjalizującego się w etycznych aspektach rozwoju biotechnologii, prof. Stefana Konstańczaka podejmującego temat: Pomiędzy strachem a nadzieją – organizmy transgeniczne w biosferze. Tuż za zielonogórskim bioetykiem swoje refleksje przedstawi ks. prof. Grzegorz Hołub, który wygłosi referat pt. Ocena moralna GMO. Postulaty etyki środowiskowej.
Zakończenie konferencji zapowiada się również interesująco. W środkach społecznego przekazu najczęściej spotkać się można z opiniami pojedynczych, publicystów, polityków, czy też dziennikarzy. Rzeszowskie spotkanie daje możliwość zapoznania się z wynikami badań społecznych dotyczących GMO. Wpierw temat ten przedstawi dr Anna Jurkiericz z Lublina występująca z referatem: Opinie młodzieży kończącej szkoły średnie na temat genetycznych modyfikacji organizmów (GMO) i żywności modyfikowanej genetycznie (GMF). Następnie wyniki swoich analiz zaprezentuje Zespół kierowany przez prof. Natalię Kurhalyuk w wykładzie: Stosunek mieszkańców Polski i Ukrainy do uprawy roślin modyfikowanych genetycznie.
Więcej informacji na temat konferencji uzyskać można pod adresem: http://www.filozofia.uw.edu.pl/2013/02/konferencja-pt-gmo-jako-przedmiot-oceny-moralnej/
Błażej Kmieciak
Portal: biotechnologia.pl
(zdjęcia: http://www.sxc.hu )
KOMENTARZE