Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
GMO jako przedmiot oceny moralnej- zapowiedź interesującej konferencji
31.05.2013 , Tagi: , bioetyka

 

W ostatnim czasie „genetyczne tematy” na dobre zagościły w tzw. dyskusji medialnej. Genetyczne testy prognostyczne, modyfikacje genetyczne zarodków, pytanie o podłoże genetyczne zdrady to zagadnienia, które poruszają coraz częściej nie tylko uznani eksperci odziani w białe fartuchy. Genetyką bowiem zaczynają coraz częściej zajmować się media masowe, które starają się wytłumaczyć opinii publicznej, czym są takie zwroty jak mutacja genu lub aberracja chromosomowa. Co równie interesujące podobnym tematem zajął się w ostatnim czasie polski rynek reklamy. Od pewnego czasu w telewizji emitowana jest reklama jajek Farmio wolnych od GMO.

Temat GMO jak bumerang co pewien czas wraca do rodzimej dyskusji publicystycznej. Szczęśliwie jednak, nie brak w naszym kraju spotkań naukowych, które temat ten starają się przedstawić nie z perspektywy niepotwierdzonych, podszytych emocjami newsów, ale próbują podjąć rzetelną, ekspercką debatę. Sadząc po zapodawanym programie, z całą pewnością do podobnych spotkań zaliczyć będzie można Konferencję pt. „GMO jako przedmiot oceny moralnej”.

Przywołana konferencja zaplanowana została na 6 oraz 7 czerwca b.r. Oczywiście w ciągu kilku ostatnich lat temat genetycznie modyfikowanych organizmów był podejmowany przez badaczy wielokrotnie. W tym jednak przypadku obserwujemy nieco nowe zjawisko. Okazuje się bowiem, że głównym organizatorem konferencji jest Instytut Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dr Karolina Cynk, będąca jednym z głównych organizatorów spotkania w taki oto sposób nakreśla problematykę konferencji: „Rozwój nauk biologicznych, dokonujący się w ostatnich dekadach pozwala człowiekowi poprawiać Naturę, która w jego przekonaniu jest nie do końca doskonała i nie całkiem mu podporządkowana. Przekroczenie przez istotę ludzką kolejnej granicy poznania naukowego niewątpliwie skłania do refleksji etycznej. Namysłu wymagają chociażby tak fundamentalne kwestie jak: istota życia, przyszła egzystencja ludzkości, ingerowanie w Naturę/„naśladowanie Boga”, czy eksploatowanie przyrody.”

Organizatorzy spotkania zdecydowali się ponadto sformułować pewien ogólny jego cel. W ich ocenie najistotniejsze jest, by doprowadzić do wspólnej wymiany poglądów dotyczących genetyki, reprezentowanych przez humanistów oraz przyrodników. Podkreślono w zapowiedziach, że istnieje w tym zakresie „…że obrady doprowadzą do usystematyzowania dotychczasowej wiedzy oraz do zwrócenia uwagi na nowe tendencje oraz wyzwania stawiane przed etyką środowiska.” W ostatnim czasie do Działu Bioetyka portalu biotechnologia.pl został przesłany szczegółowy program spotkania.

W trakcie pierwszego dnia zaplanowano dziewięć wystąpień. Tym samym uczestnicy rzeszowskiego spotkania w dniu 6 czerwca, będą mogli wysłuchać np. wypowiedź dra Adama Kulczyckiego, próbującego odpowiedzieć na pytanie: Czy Bóg jest za GMO? Etyka chrześcijańska a GMO.  W tej części obrad interesująco zapowiada się również wystąpienie ekofilozofa dra Dariusza Liszewskiego chcącego pochylić się nad zagadnieniem: GMO – problem biologiczny, społeczny czy etyczny? Równie ciekawie zapowiada się temat wykładu prof. Krzysztofa Domaradzkiego z Puław ukazującego wątek: GMO oczami rolnika – nadzieje, zagrożenia, alternatywy i perspektywy na przyszłość

Drugiego dnia zaplanowano dziesięć wystąpień. Jako interesujący zapowiada się wystąpienie specjalizującego się w etycznych aspektach rozwoju biotechnologii, prof. Stefana Konstańczaka podejmującego temat: Pomiędzy strachem a nadzieją – organizmy transgeniczne w biosferze. Tuż za zielonogórskim bioetykiem swoje refleksje przedstawi ks. prof. Grzegorz Hołub, który wygłosi referat pt. Ocena moralna GMO. Postulaty etyki środowiskowej.

Zakończenie konferencji zapowiada się również interesująco. W środkach społecznego przekazu najczęściej spotkać się można z opiniami pojedynczych, publicystów, polityków, czy też dziennikarzy. Rzeszowskie spotkanie daje możliwość zapoznania się z wynikami badań społecznych dotyczących GMO. Wpierw temat ten przedstawi dr Anna Jurkiericz z Lublina występująca z referatem: Opinie młodzieży kończącej szkoły średnie na temat genetycznych modyfikacji organizmów (GMO) i żywności modyfikowanej genetycznie (GMF). Następnie wyniki swoich analiz zaprezentuje Zespół kierowany przez prof. Natalię Kurhalyuk w wykładzie: Stosunek mieszkańców Polski i Ukrainy do uprawy roślin modyfikowanych genetycznie.

Więcej informacji na temat konferencji uzyskać można pod adresem: http://www.filozofia.uw.edu.pl/2013/02/konferencja-pt-gmo-jako-przedmiot-oceny-moralnej/

Błażej Kmieciak
Portal: biotechnologia.pl

(zdjęcia: http://www.sxc.hu )

KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Newsletter