Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
"Genetycznie modyfikowana" debata w Sejmie
12.02.2010
9 lutego br. w Sejmie odbyło się publiczne wysłuchanie rządowego projektu ustawyprawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Jednak zamiast treściowej dyskusji na ten temat debata stała się miejscem demonstracji sił i poglądów przeciwników GMO.
Producenci rolni, organizacje reprezentujące sektor rolno-spożywczy i paszowy z dużym zaniepokojeniem stwierdzają, że debata wokół tak istotnego gospodarczo i ekonomicznie tematu była populistyczną debatą o bardzo niskim poziomie merytorycznym.

Podczas wysłuchania większość osób uczestniczących w dyskusji, w tym rolnicy upraw ekologicznych, ekolodzy, wyraziła negatywną opinię na temat wdrażania nowoczesnych technik GMO do hodowli roślin. Natomiast takie wystąpienia nie miały żadnych podstaw rzeczowych lub naukowych.

Przedstawiciele grupy organizacji rolniczych, przemysłu rolno spożywczego i paszowego twierdzą, że wysłuchanie miało na celu omówienie podstawowych rozwiązań dotyczących wprowadzenia na równych prawach żywności pochodzącej zarówno z upraw ekologicznych, tradycyjnych, jak i wykorzystujące nowoczesne technologie. Dodali, że temu mają służyć zasady koegzystencji, nad którymi są prowadzony prace wspólnie z resortem rolnictwa.
Ponadto Polska ustawa prawo o GMO powinna po pierwsze spełniać wymogi Unii Europejskiej określone w odpowiednich dyrektywach i rozporządzeniach, a po drugie dopuszczać możliwość wykorzystania zielonej biotechnologii. Producenci sektora rolno-spożywczego muszą mieć dostęp do bezpiecznych, tanich surowców.

Zdaniem przedstawicieli organizacji rolniczych, przemysłu rolno spożywczego i paszowego, konieczna jest kompleksowa zmiana niezgodnych z ustawodawstwem unijnym przepisów prawa: ustawy o nasiennictwie i ustawy paszowej oraz zakończenia prac nad ustawą o GMO.

Jednak dość zadziwiającym faktem był sprzeciw organizacji Greenpeace Polska dotyczącym GMO ze względu na ostatnie informacje ze świata. Greenpeace po raz drugi w przeciągu ośmiu lat wycofał swój sprzeciw wobec rozwojowi Złotego Ryżu – czyli odmiany ryży genetycznie zmodyfikowanego.

„Z uwagi na rozwój takich odmian roślin jak Złoty Ryż, Greenpeace musi rozważyć swoje stanowisko wobec GMO. Musimy być pewni, że nie zlekceważymy ważnego postępu technologicznego.” - powiedział Kumi Naidoo z Durbanu, nowo wybrany dyrektor wykonawczy Greenpeace International, w wywiadzie dla niemieckiego magazynu Der Spiegel.

źródło: wspólna opinia Stowarzyszenia „Koalicja Na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa”,
Polskiego Związku Producentów Kukurydzy,
Polskiego Związku Producentów Pasz,
Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego,
Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza,
Izby Zbożowo – Paszowej,
Polski ego Związku Producentów Roślin Zbożowych oraz
Federacji Gospodarki Żywnościowej RP adresowana przewodniczącym obu Komisji Sejmowych.
KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter