Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Fortum w Polsce
27.04.2011

 

Fiński koncern energetyczny Fortum to jeden z największych producentów i dystrybutorów energii elektrycznej. W ubiegłym roku firma otworzyła swoją pierwszą elektrociepłownię w Polsce.

 

 Obecnie spółka planuje przeprowadzić liczne inwestycje na rynku polskim. Fortum jest aktywnym uczestnikiem procesów prywatyzacyjnych z sektora energetycznego.

Czwarty co do wielkości producent energii cieplnej na świecie coraz częściej swoje inwestycje lokuje w krajach nadbałtyckich w tym również w Polsce.

W ubiegły poniedziałek firma podała do informacji, że zamierza sfinansować niezbędne inwestycje na terenie Elektrociepłowni Szombierki. Wybudowana po zakończeniu pierwszej wojny światowej elektrociepłownia niedawno zmieniła właściciela, który podjął decyzję o modernizacji obiektu. Elektrociepłownia spełniała nie tylko funkcje energetyczne. Dawno nie remontowany obiekt był miejscem spotkań kulturalnych. 

Koncern energetyczny w związku z obiecaną modernizacją planuje wstrzymać procesy produkcyjne Elektrociepłowni jeszcze w tym roku. Zły stan sanitarny i przeciwpożarowy zagraża bezpieczeństwu nie tylko pracowników ale również turystów odwiedzających obiekt. Fortum jak najszybciej zamierza wprowadzić w życie założenia projektowe by elektrociepłownia już nie długo mogła wrócić do pracy.

Drugą planowaną inwestycją koncernu jest budowa bloku gazowo parowego CCGT o mocy ok. 400MWe. Inwestycja ma stanąć we Wrocławiu . Będzie to nowoczesna technologia typu Green-field. Realizacja projektu pomoże zrealizować założenia energetyczne Polski określone w Polityce Energetycznej Polski do 2030 roku. Dzięki planom inwestycyjnym nasz kraj podniesie efektywność energetyczną z równoczesną redukcją emisji CO2.

Oprócz prowadzenia działalności operacyjnej przez oddział we Wrocławiu ,Świebodzicach i oraz na terenie miejscowości: Częstochowa, Myszków, Lubliniec, Kłobuck, Dobrodzień, Kalety, Wojkowice, Czeladź, Będzin-Grodziec i Bytom, spółka pełni  również funkcje właścicielskie dla Fortum Płock Sp. z o.o, Fortum Bytom S.A. oraz Fortum Zabrze S.A.

Produkowana przez koncern w Europie energia elektryczna w 88 % pochodzi z atomu i wody, zaś ciepło w 78% wytwarzane jest z  m.in. z biomasy, olejów naturalnych, czy odpadów komunalnych. Produkcja ciepła z węgla odbywa się przy użyciu najnowszych rozwiązań umożliwiających redukcję emisji dwutlenku węgla przy jednoczesnym magazynowaniu tego gazu. Średnia emisja CO2 w zakładach należących do Fortum należy do najniższych na świecie. W ubiegłym roku aż 91% produkowanej przez koncern energii w krajach Unii Europejskiej opierało się na technologiach wolnych od emisji CO2.

Red. Agata Bednarek

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter