Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Fimbrie zwiększą moc bakteryjnych ogniw paliwowych
14.09.2009
Bakterie wyposażone w fimbrie, które produkują znaczne ilości energii elektrycznej mogą być stosowane w ogniwach paliwowych zapewniając wytwarzanie energii w niesprzyjających warunkach.
Profesor Derek Lovley z University of Massachusetts wyizolował bakterie, posiadające duże ilości mikroskopijnych zewnątrzkomórkowych elementów (fimbrie), które sprawiają, iż te bakterie są bardziej wydajne w transporcie elektronów niż bakterie o gładkiej powierzchni. Wyizolowany szczep bakterii Geobacter sulfrreducens okazał się dobrze dostosowany do wzrostu na anodach grafitowych w ogniwie paliwowym. Komórki bakterii pokryły powierzchnie anody gruba warstwą – biofilmem i przewodziły z powodzeniem elektryczność. Za właściwość tą odpowiedzialne są włókna na powierzchni komórki bakteryjnej, które przewodzą elektryczność przez lepki biofilm.

Profesor Lovley podkreśla: - Używanie tego szczepu bakterii w ogniwie paliwowym znacząco zwiększy ilość energii produkowanej przez to ogniwo. Włókna, nazywane również pili, tworzą mikroskopijne elementy służące jako bakteryjne „nanokable” .

Zbadano, że pili czyli wypustki na powierzchni bakterii są odpowiedzialne za przewodnictwo raczej niż za przytwierdzenie do powierzchni anody. Stworzono zmutowane formy bakterii bez zdolności produkowania pili, a te mimo wszystko nadal były zdolne do „przyklejenia się” do powierzchni. Ogniwa paliwowe, gdzie stosowane są bakterie nazywamy Microbial Fuel Cells (MFC). Ich przewagą nad tradycyjnymi bateriami jest możliwość zastosowania w trudnych warunkach. Jedynym czynnikiem niezbędnym do prawidłowego działania MFC jest zapewnienie bakteriom stałego dostępu do wydajnego źródła energii. Można je wykorzystać w miejscach gdzie ciężko jest wymieniać zwykłe baterie, jak na przykład na dnie oceanu w sensorach służących do śledzenia migracji stworzeń morskich.


Źródło: sciencedaily.com
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter