Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
EUROPOWER 2010- Energetyka odnawialna przyszłością Europy
27.09.2010
Trzeci panel dyskusyjny konferencji EUROPOWER 2010 dotyczył energetyki odnawialnej.

Tematyka panelu dotyczyła:

* Potencjał energetyki odnawialnej w Polsce i Europie
* Regulacje prawne związane z energetyką odnawialną
* Wpływ farm wiatrowych na życie okolicznych mieszkańców
* Potencjał wykorzystania biomasy do produkcji energii
* Czynniki hamujące rozwój energetyki wiatrowej
* Zielone certyfikaty

Komisja Europejska postanowiła, że do 2030 roku 15 % energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Swój udział w Polsce powinna mieć nie tylko energia wiatrowa, czy oparta na biomasie, ale także solarna.

Na temat potencjału OZE w Polsce wypowiadał się Sławomir Krystek – Dyrektor Generalny, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska. Dopóki inwestowanie w bioenergię jest biznesem, to sektor ten będzie się rozwijał. Wciąż zbyt mało uzyskujemy z utylizacji śmieci. Nadal mamy też rezerwy w energetyce wiatrowej. W naszym kraju istnieje wiele barier administracyjnych. Ingerencja państwa jest zbyt mała i brakuje programu dla energetyki wodnej. Aby system mógł się rozwijać, musimy czerpać z różnych źródeł energii. Energia odnawialna musi być związana z miejscem naszego kraju na mapie. Słońce jest olbrzymim niewykorzystywanym wystarczająco źródłem energii, podobnie energia morza. W przyszłości na pewno te technologie będą się rozwijać. Nie może dziać się tak, że Rząd zwalcza ten sektor, skoro zdeklarowaliśmy się, że do 2020 r. 20 % energii w naszym kraju będzie pochodziło z OZE.

O przeszkodach z jakimi musimy się zmagać, aby OZE miały większy udział w pozyskiwaniu energii, mówiła Karolina Jankowska – Doktorantka, Zakład Badań Polityki Ekologicznej w Instytucie im. Otto Suhra w Berlinie. Naszym celem jest osiągnięcie 15% udziału OZE w całkowitej produkcji energii. Na chwilę obecną wykorzystujemy 17% naszego potencjału.Do 2020 planujemy zwiększyć to do 23%, a do 2050 do 83%. Istnieje jednak wiele barier administracyjnych i ekonomicznych. Okres subsydiowania energii jest długoletni. Jednak energia odnawialna wygra ekonomicznie z energią konwencjonalną.

Jarosław Mroczek – Prezes, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, twierdzi, że energia odnawialna nie jest polskim pomysłem, ani obowiązkiem. Jest to nasza deklaracja z racji uczestnictwa w UE. Komisja Europejska pracuje bardzo konsekwentnie. Kraje członkowskie miały przygotować plan działania do 2020 r. Polska i Czechy nie złożyły takiego planu. Jednak nawet jeśli dostarczymy go do Brukseli, to i tak nie zostanie on zaakceptowany, gdyż nie będzie spełniał Unijnych standardów.

O tym, czy regulacje prawne w Polsce pomagają inwestorom, mogliśmy dowiedzieć się od Sebastiana Owczarzaka – Radca Prawny, Nosowski, Konratowski i Wspólnicy. Oprócz barier ekonomicznych czy administracyjnych, istnieją także bariery prawne (szczególnie w zakresie energii wiatrowej). Regulacje prawne są niezwykle szerokie. Dotykają nie tylko prawa polskiego, ale też wspólnotowego. Na pierwszy plan wysuwa się ustawa – Prawo Energetyczne. Nowym zagadnieniem jest energetyka morska. Już w 2008 r. zwrócono uwagę na potrzebę stworzenia większej ilości morskich farm wiatrowych. W polskim prawie wydaje się, że istnieje ustawa regulująca realizowanie morskich farm wiatrowych. Przewiduje się możliwość wydawania decyzji odnośnie tworzenia sztucznych wysp i budowli, ale tylko na okres 5 lat. Nie otwiera to możliwości realizowania takich inwestycji. Przewiduje się także wydłużenie czasu na realizację tych projektów, jednak na okres nie dłuższy niż 30 lat. Kolejną przeszkodą jest uiszczanie jednorazowej opłaty inwestycyjnej.

Polski system wspierający inwestycje w OZE oparty jest o zielone certyfikaty i jest dobry. Jednak jego nieprzewidywalność, stwarza sytuację, gdy inwestor nie może być pewien, czy jego działania zakończą się sukcesem. Z tego powodu lepiej jest inwestować w systemach o mniejszych zmienności. Należy więc przekonać inwestorów, że Polska jest dobrym terenem do realizacji tego typu projektów. OZE to różne technologie, a każda z nich to silne lobby. Im wcześniej pokonamy bariery prawne, tym szybciej zwiększy się ilość inwestorów na polskim rynku.

W pierwszym dniu imprezy odbyła się również uroczysta Gala, podczas której zostały wręczone nagrody EUROPOWER 2010.

Nominacje w kategorii : Innowacyjne rozwiązania w energetyce

- RWE Polska – uruchomienie internetowego centrum obsługi klientów e-bok
- BSI Management Systems Polska – zarządzanie energią BS EN 16001
- Energomontaż – Północ – budowa instalacji odazotowania spalin w Elektrociepłowni Siekierki

Nominacje w kategorii: Rozwój energetyki odnawialnej

- Ministerstwo Gospodarki – nowe rozporządzenie o limitach produkcji zielonej energii
- RWE – Pierwsza instalacja ogniw fotowoltaicznych podłączona do sieci w Warszawie
- EDP Renewables – Farma wiatrowa w Margoninie

Nominacje w kategorii: Społeczna odpowiedzialność biznesu w energetyce

- Energa – Powołanie Fundacji Energa
- RWE- Świadoma Energia
- Vettenfall- PowerSaver

Nominacje w kategorii: Rozwiązania energetyczne w przemyśle

- Zakład Zagospodarowania Odpadów w Trzebani – instalacja do produkcji energii elektrycznej ze śmieci
- Kompania Piwowarska – instalacja pozwalająca na zmniejszenie zużycia energii i ograniczenie emisji CO2
- Lotnisko Chopin – nowy terminal lotniska

Nominacja w kategorii: Osobowość roku w energetyce

Nagroda jest przyznawana za szczególne zasługi dla polskiego sektora energetycznego. W zeszłym roku nagrodę otrzymał prof. Jerzy Buzek . W roku 2010 nagrodą uhonorowano Pana Tomasza Zadrogę, Prezesa Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

Drugi dzień konferencji poświęcony był tematyce: gaz z łupków – perspektywy rozwoju w Polsce; rynek ropy w Europie Środkowo-Wschodniej; rola CO2 w energetyce XXI wieku.

red. Marta Cipińska
KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter