Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy picie Yerba mate może uchronić nas przed nowotworami?
07.02.2012

Ostatnie doniesienia naukowców sugerują, że pochodzące z Yerba mate pochodne kofeiny w dużym stopniu przyczyniają się do redukcji ryzyka zachorowania na nowotwory.

Yerba mate dzięki zawartości pochodnych ksantyn (kofeiny, teobrominy, teofiliny) wykazuje działanie podobne do kawy – likwiduje zmęczenie, pobudza zdolności fizyczne i psychiczne organizmu, tym samym dostarcza wielu pożytecznych składników a jej pobudzające działanie utrzymuje się dłużej. Dzieje się tak, gdyż działanie Yerba mate nie polega na wzmożonej produkcji ATP, lecz na spowalnianiu hydrolizy ATP, AMP i ADP.

Yerba mate jest bogata w wiele witamin i składników mineralnych, zawiera także flawonoidy (kwercetyna, rutyna), polifenole, inozytol, antyutleniacze, taniny, cholinę, saponiny trójterpenowe (mateiny), kwas ursolowy, beta-amirynę, ilexozyd A i B, glikozyd menizdaurynę. Dzięki występującym w Yerba mate kwasom polifenolowym (głównie kwas chlorogenowy, neochlorogenowy, kryptochlorogenowy i ursolowy) ma ona silne właściwości antyutleniające, co pozwala zachować młodość i zdrowie. Kwasy oraz flawonoidy hamują utlenianie LDL (które może prowadzić do zawału serca i udaru). Ponadto, związki te wychwytują wolne rodniki, które powodują liczne chorobotwórcze reakcje w komórce (utleniania kwasów nukleinowych, lipidów, białek), mogące przyczyniać się do powstawania chorób degeneracyjnych.

Najnowsze badania in vitro prowadzone na Uniwersytecie w Illinois ukazują, że pod wpływem działania licznych bioaktywnych składników obecnych w naparze z Yerba mate komórki nowotworowe giną. Pochodne kofeiny nie tylko uśmiercają komórki nowotworowe ale również obniżają stężenie markerów stanu zapalnego. Ma to duże znaczenie, gdyż takie stany zapalne mogą przyczyniać się do rozwoju raka okrężnicy.

Grupa naukowców, których przełożoną jest dr Elvira de Mejia, wyodrębniła i oczyściła komórki nowotworu okrężnicy, a następnie poddała je działaniu pochodnym kwasu kawoilochinowego pochodzącym z Yerba mate. Przy zastosowaniu odpowiedniego stężenia tych związków komórki nowotworowe ulegały apoptozie, co było wynikiem powstałych w ich DNA szkód. Zdolność do wywoływania samodestrukcji komórek raka jelita grubego jest obiecującym zjawiskiem dla terapii nowotworowych, być może nie tylko dotyczących schorzeń okrężnicy.

Znany jest mechanizm działania pochodnych kwasu kawoilochinowego. Początkowo niektóre z nich znacznie obniżają poziom markerów stanu zapalnego, w tym działającego jako czynnik transkrypcyjny kompleksu białkowego NF-κB, który reguluje wiele genów odpowiedzialnych za produkcję ważnych enzymów. Następnie swoje działanie rozpoczynają kaspaza-8 (inicjatorowa) oraz kaspaza-3 (odpowiedzialna za hydrolizę białek cytoszkieletu i błony otaczającej jądro komórkowe). Ich działanie sprawia, że powstaje mniej komórek nowotworowych, a istniejące ulegają zniszczeniu.

Wkrótce mają zostać opublikowane wyniki badań nad zachorowalnością na raka okrężnicy wśród szczurów, które piły tylko Yerba mate (grupa eksperymentalna) i tych, które piły wodę (grupa kontrolna).

Źródło: yerbamate.com.pl, sciencedaily.com,

 

Oprac. Małgorzata Szewczyk

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter