Przeciwne nowej ustawie jest środowisko naukowe i biotechnologiczne. Naukowcy zarzucają rządowi, że proponowane zapisy są zagrożeniem dla rozwoju polskiej nauki, ponieważ prace nad nowymi technologiami będą hamowane i staną się nieopłacalne.
Swojego niezadowolenia nie kryją również rolnicy, na których to projektowana ustawa nakłada najwięcej obowiązków, jak choćby obowiązek informowania szerokiego kręgu podmiotów o fakcie użytkowania GMO, czy uzyskania zgody właściciela działki na prowadzenie tego rodzaju uprawy. W istocie zapisy te ograniczają dostęp do nowoczesnych rozwiązań biotechnologicznych dla większości rolników w Polsce. Nakłada się bowiem prawie niewykonalne obowiązki dla przeciętnego rolnika, z jednoczesnym obwarowaniem karno – administracyjnym dla niedopełnienia każdego z nich.
Jednak jak się okazuje niezadowoleni z zapisów nowej ustawy są również przeciwnicy GMO twierdząc, że projekt powinien być jeszcze bardziej restrykcyjny. Obawy sceptyków nie zostały jak dotąd poparte żadnymi rzetelnymi badaniami naukowymi. Według prof. Tomasza Twardowskiego, prezesa Polskiej Federacji Biotechnologii , wszystkie sensacje, które dotyczą rzekomego niebezpieczeństwa wynikającego z upraw i spożywania GMO, nie zostały naukowo potwierdzone. Wobec tego opór wobec GMO jest nieuzasadniony. Wiele codziennie spożywanych produktów zawiera dodatki pochodne z roślin genetycznie zmodyfikowanych.
Tworzenie odmian roślin genetycznie zmodyfikowanych polega na wprowadzaniu
do organizmu dodatkowego genu lub usunięciu już istniejącego. Celem modyfikacji jest
np. ulepszenie roślin poprzez dodanie rzadko występujących w nich aminokwasów czy zwiększenie ich odporności na szkodniki, jak wyjaśniła w wywiadzie dla TVN CNBC prof. Ewa Bartnik z Zakładu Genetyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak każde wielkie odkrycie, inżynieria genetyczna wywołuje liczne obawy. Strach wynika przede wszystkim z niewiedzy i niechęci, nasilającej się przez działania przeciwników GMO. Osiągnięcia biotechnologii są jednak niepodważalne. Dzięki niej korzyści czerpią rolnicy
i konsumenci z całego świata. Jak podaje ISAAA w roku 2007 około 12 milionów rolników z całego świata uprawiało rośliny transgeniczne w swoich gospodarstwach.
W ramach konsultacji społecznych projekt nowej ustawy został wysłany do instytucji i organizacji rolno-spożywczych i naukowych. Debata na temat ustawy o GMO dopiero się rozpoczęła, a na finał trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
Źródło / Więcej informacji:
Aleksandra Franczak
Niezależna Agencja Prasowa
afranczak@nap.pl
Czytaj również:
- Koalicja Polska Wolna od GMO: projekt ustawy niezgodny z Konstytucją
- Ministerstwo środowiska za a nawet przeciw GMO
- Gminy będą tworzyć strefy wolne od GMO
- Modyfikacje przy GMO
- GMO :polska vs Unia Europejska
- Konsultacje o GMO bez naukowców
- Kontrowersyjny projekt ustawy o GMO
- Zakaz stosowania pasz GMO odroczony, prezydent podpisał ustawę
KOMENTARZE