Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wielka Brytania rozpoczyna nowy rozdział w walce z chorobami nowotworowymi. Powstaną tu centra leczenia raka za pomocą wiązek promieni protonowych. Decyzja zapadła po odnotowaniu przypadku całkowitego wyleczenia pięcioletniego chłopca (Ashya King), poddanego tej terapii na terenie Czech. Rodzina chłopca zapłaciła za wolność od raka wysoką cenę…

Uwięzieni i wolni

W ubiegłym roku, rodzice Ashy’i zostali umieszczeni dwudziestoczterogodzinnym areszcie, po tym jak zabrali chorego syna z brytyjskiego szpitala i wywieźli na alternatywne leczenie do Hiszpanii. Stan małego pacjenta nie pozwalał na pozostawienie go bez specjalistycznej opieki. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli, rodzina zebrała pieniądze na innowacyjne, sześciotygodniowe leczenie w Praskim Centrum Leczenia Protonem w Czechach (ang. The Prague Proton Therapy Center), co potwierdziła dyrektor placówki Iva Tapounova. Ashy’a jest zdrowy, zmiany nowotworowe ustąpiły, co z dumą ogłosił Brett King, ojciec chłopca, na jednym z portali społecznościowych w ubiegłym miesiącu.

 

Europa Zachodnia nadrabia zaległości

Zgodnie z informacją podaną przez brytyjską Narodową Służbę Zdrowia (ang. the National Health Services, NHS), pierwsze w Wielkiej Brytanii centrum leczenia raka nową metodą zostanie otwarte w Walii w nadchodzącym roku. Następne dwa powstaną w Londynie i Northumberland w 2017 roku. Leczenie wiązką promieni protonu będzie dostępne dla pacjentów NHS z Anglii, Szkocji i Walii, a także dla innych chorych, korzystających z usługi na zasadach komercyjnych.

 

Bombą głębinową w raka!

– Terapia wiązką promieni protonu jest jedną metod radioterapii wykorzystującej proton, czyli dodatnio naładowane cząsteczki elementarne pochodzące z atomów wodoru, w przeciwieństwie do metod wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie – informuje dr Sameer Keole, dyrektor medyczny terapii protonowej Kliniki Mayo w Minnesocie.

Dr Keole przekonuje, że zaletą terapii wykorzystującej proton jest większy stopień precyzji niż przy zastosowaniu metod promieniowania rentgenowskiego. Metoda ta pozwala zredukować dawkę całkowitego napromieniowania aż do 70 %.

– Promienie X są jak pocisk, natomiast wiązka protonowa jak bomba głębinowa – porównuje dr Keole. – Podobnie jak pocisk, promienie rentgenowskie przechodzą przez ciało na wylot i wydostają się na zewnątrz, bez możliwości ich kontroli. Natomiast protony zatrzymują się dokładnie na celu, zawężając swoje działanie wyłącznie do tkanek nowotworowych i zachowując zdrowe komórki.

 

Bolesne koszty

Leczenie wiązką protonową stosowane jest przede wszystkim w walce z nowotworami wieku dziecięcego, ale również z rakiem mózgu, płuc, głowy i szyi.  Coraz częściej jest ono także stosowanie w leczeniu raka piersi, występującego po lewej stronie ciała, w celu uniknięcia niebezpieczeństwa narażenia serca na promieniowanie i w rezultacie wywołanie niepożądanych komplikacji kardiologicznych.

Terapia wykorzystująca promieniowanie protonowe stosowana jest u zaledwie niecałego procenta chorych na raka – ubolewa dr Keole – Największą barierą w popularyzacji leczenia są koszty. Tego typu zabieg kosztuje od czterech do pięciu razy drożej niż naświetlania promieniowaniem rentgenowskim.

 

Most między Stanami a Wielką Brytanią

– Zanim zdamy sobie sprawę ze wszystkich korzyści płynących z terapii protonem, miną lata, a być może i dziesięciolecia. Dlatego podejmowanie się tej metody leczenia jest korzystniejsze w przypadku nowotworów wieku dziecięcego niż w przypadku pacjentów, z krótszą przewidywaną długością życia – stwierdza Sameer Keole.

Doktor wyraził również nadzieję, że po wprowadzeniu innowacyjnego leczenia w Wielkiej Brytanii, liczba pacjentów z Wysp odbywających terapię protonową w Stanach Zjednoczonych zmniejszy się. Jak przekonuje, współtworzony przez niego program współpracy między ośrodkami w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Wielkiej Brytanii jest jedynie mostem funkcjonującym do czasu otwarcia centrów terapii protonowej u europejskiego partnera.

 

Na podstawie: http://abcnews.go.com

 

Protonoterapia także w Polsce

Z terapii protonowej można korzystać również w Polsce, w Pracowni Radioterapii Protonowej funkcjonującej przy Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w podkrakowskich Bronowicach. Jak do tej pory, w polskim ośrodku wykonuje się wyłącznie protonoterapię czerniaka oka, a liczba korzystających z niej pacjentów przy refundacji z NFZ, ograniczona jest do 50 osób rocznie. Sytuacja ma ulec zmianie od trzeciego kwartału bieżącego roku, kiedy to w/w Centrum podejmie się leczenia również nowotworów złośliwych. Ośrodek w Bronowicach będzie posiadał dwa stanowiska przeznaczone do terapii protonem ‒ do leczenia gałki ocznej oraz guzów położonych w innym, dowolnym miejscu ciała. Przewiduje się, że rocznie, Centrum będzie mogło przyjąć około 700 chorych. Nie są znane szczegóły dotyczące ewentualnej refundacji zabiegów przez NFZ.

 

Na podstawie: http://www.poradnikzdrowie.pl

 
 

Gdzie tutaj wątpliwości etyczne?

Terapia nowotworowa to działanie skierowane na dobro pacjenta. Na jego pełne wyzdrowienie. W omawianym przypadku również metoda leczenia nie wzbudza wątpliwości etycznych. Nieetyczne wydaje się jedynie postępowanie z pacjentem. Ponownie przeszkodą okazują się finanse oraz dostęp do nich. Turystyka medyczna, ukierunkowana na uzyskanie świadczenia o jak najwyższej jakości, stała się normą w sytuacjach nierokujących nadziei w miejscu dotychczasowego leczenia. Dostęp do wysokowykwalifikowanej kadry medycznej, specjalistycznego sprzętu, często okupiony jest czasem potrzebnym na zebranie środków finansowych. To także wysiłek emocjonalny, pacjenta i jego rodziny. Czy tak powinno wyglądać leczenie?

Miejmy nadzieję, że dzięki staraniom nie tylko pacjentów i ich bliskich, ale przede wszystkim odpowiednich władz oraz służby medycznej ta sytuacja szybko ulegnie zmianie.


Zofia Szafrańska-Czajka, dział Bioetyka

 

 

 

 
Źródła

Źródła:

  1. „How Ashya King’s Dramatic Recovery is Changing Cancer Treatment”, dostępne przez: http://www.bioethics.com/archives/26885?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+bioethicscom+%28bioethics.com%29 (08.04.2015)

  2. „How Ashya King’s Dramatic Recovery is Changing Cancer Treatment”, dostępne przez: http://abcnews.go.com/Health/ashya-kings-miracle-recovery-changing-cancer-care-uk/story?id=30118549 (08.04.2015)

  3. „Terapia protonowa (protonoterapia) – na czym polega? Wskazania do terapii hadronowej”, dostępne przez: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/terapia-protonowa-protonoterapia-na-czym-polega-wskazania-do-terapii-p_35031.html (08.04.2015)

Obraz:

Aut. n8kowald, Flickr.com, dostępne przez: https://www.flickr.com/photos/n8kowald/6141188945/sizes/l (08.04.2015)

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter