Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czerwcowe konferencje o tematyce bioetycznej
27.05.2011 , Tagi: , bioetyka

W czasie czerwcowych przygotowań do okresu urlopowego liczne polskie ośrodki akademickie podjęły się organizacji konferencji, które w istotny sposób odnoszą się do zagadnień bioetycznych. Inicjatywy te zasługują na szczególną uwagę z racji na fakt, iż tuż po wakacjach, a więc bezpośrednio przed wyborami parlamentarnymi z pewnością dojdzie do kolejnej debaty dotyczącej In vitro. Z racji, z kolei na złożenie obywatelskiego projektu dotyczącego nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny należy spodziewać się również dyskusji dotyczącej stosowania w Polsce aborcji. Tym bardziej warto zatem przybliżyć tematykę przywołanych spotkań naukowych.

O godności człowieka

   W dniach od 23 do 26 czerwca odbędzie się w Dobieszkowie, pod Łodzią konferencja pod tytułem: Nauka- Etyka- Wiara 2011. Jest to już czwarte tego typu spotkanie zorganizowane przez Chrześcijańskie Forum Pracowników Nauki. Obrady konferencji koncentrować się będą na temacie godności człowieka. W odniesieniu do tematów stricte bioetycznych na uwagę zasługują dwa wystąpienia dotyczące: Postępów medycyny w aspekcie godności człowieka oraz Bioetycznego tryptyku: nauki, etyki i wiary.

   Podobnej „godnościowej tematyki” należy się spodziewać na 11. Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka noszącej podtytuł: "Wyzysk człowieka w XX i XXI wieku". Proponowane spotkanie naukowe organizowane jest przez Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także przez reprezentujący Włochy Wydział Prawa Uniwersytetu w Bari Konferencja odbędzie się w dniach od 3 do 4 czerwca br.  Jej organizatorzy w ogłoszeniu zachęcającym do uczestnictwa w obradach zwracają uwagę, iż motywem do spotkania stała się analiza dwóch zjawisk. Z jednej strony tekstu art. 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, zwracającego uwagę, iż „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swej godności i w swych prawach”. A z drugiej dostrzeżenia, że XXI w. ukazuje nam świat jako miejsce niezwykle szybkiego rozwoju naukowego, który związany jest z pragnieniem zdobycia nowych form eksploatacji dóbr, z których człowiek nie potrafi w pełni się cieszyć.
Z pewnością w trakcie obrad nie zabraknie tematów stricte odnoszących się do prawno- etycznych dylematów błyskawicznie rozwijającej się biomedycyny.

Seksualność człowieka

W tych samych dniach w Warszawie odbędzie się Pierwszy Międzynarodowy Kongres Medyczny "Kobieta i Mężczyzna. Zdrowie reprodukcyjne i seksualne".Choć zagadnienie seksuologii w pierwszej chwili nie kojarzy się z tematyką bioetyczną to jednak w planie przywołanego spotkania polskich oraz zagranicznych medyków dostrzec można prelekcje, które również bezpośrednio wiązać się mogą z zagadnieniem współczesnych medycznych dylematów. Na szczególną uwagę w tym kontekście zasługują referaty:

prof. Sławomira Wołczyńskiego [Białystok], Przyczyny i farmakologiczne leczenie niepłodności, prof. Rafała Kurzawy [Szczecin], Techniki wspomaganego rozrodu,

prof. Wiesława Jędrzejczaka [Warszawa], Bankowanie komórek macierzystych – stan obecny i perspektywy oraz prof. Stanisława Radowickiego [Warszawa], Antykoncepcja – jaka u kogo?.

    Do podobnego tematu nawiązują organizatorzy konferencji Oblicza seksualności osób z niepełnosprawnością – wątki rozproszone w pedagogice specjalnej. Przywołane spotkanie, organizowane przez Krakowski Uniwersytet Pedagogiczny w dniu 2 czerwca, ma fundamentalne znaczenie dla niezwykle rzadko poruszanego przez polskie środowisko medyczne zagadnienia prawno- etycznych dylematów odnoszących się do seksualności osób niepełnosprawnych. W tym kontekście jako szczególnie interesujące należy uznać zagadnienia takie, jak: problem sterylizacji osób niepełnosprawnych, zagadnienie zaspokajania potrzeb seksualnych m. In. osób upośledzonych umysłowo oraz kwestia aborcji stosowanej u niepełnosprawnych kobiet. Powyższe tematy wywołują liczne, często zrozumiałe kontrowersje . Inicjatywa krakowskich pedagogów zasługuje jednak na uznanie z racji na fakt, iż podobne spotkanie, jak zapewniają organizatorzy doprowadzi do uporządkowania obecnej wiedzy posiadanej w powyższej materii przez polskich naukowców oraz utworzy fundamenty do podjęcia w przyszłości konkretnych badawczych inicjatyw.

Red. Błażej Kmieciak

Źródła:

1. http://www.kobietaimezczyzna.info/index.php?idp=4

2. http://www.ap.krakow.pl/ped_sp/index.php?temat=16&idfrom=0&id=7&id1=5&ps=0

3.  http://sites.google.com/site/confhr2011/

4. http://www.chfpn.pl/index/

KOMENTARZE
Newsletter