Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ciekłe kryształy do walki z rakiem
12.09.2007
Ciekłe kryształy kojarzą się nam, przede wszystkim, z laptopami, telewizorami i telefonami komórkowymi, jednak okazuje się, że niektóre z nich mogą mieć również właściwości farmakologiczne.
Odkrycie to pozwoliło naukowcom na stworzenie zupełnie nowych leków przeciwnowotworowych.

Oprócz powszechnie znanych ciekłych kryształów, które znajdują zastosowanie przy wytwarzaniu ekranów, istnieje jeszcze grupa związków organicznych (występujących w każdym organizmie żywym), które nazywane są liotropowymi ciekłymi kryształami. Należą do nich między innymi: DNA, białka, cholesterol. Unikalną grupę stanowią natomiast ciekłe kryształy o właściwościach farmakologicznych – LCPs (ang. Liquid Crystal Pharmaceuticals).

Badania nad LCPs były prowadzone dzięki współpracy Kent State University, Summa Health System i IC-Med. Tech Inc. Owocami tej współpracy są zgłoszenia patentowe dotyczące dwóch nowych leków przeciwnowotworowych: Tolecine i Apatone. Pierwszy z nich posiada dodatkowo właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne. Badania wykazały, że jest on bardziej efektywny w zwalczaniu wirusa opryszczki niż obecnie stosowane leki. Apatone to połączenie Tolecine z dodatkowym LCP, dzięki czemu atakuje komórki nowotworowe jeszcze skuteczniej. Był testowany na ponad trzydziestu liniach ludzkich komórek nowotworowych, powodował znaczne opóźnienie rozwoju choroby (nawet w przypadku ostatniego stadium).

W przeciwieństwie do innych leków stosowanych w chemioterapii, leki oparte na LCPs wykazują niską toksyczność i nie atakują zdrowych, dzielących się komórek. Są aktywowane przez stan zapalny powstający wokół tkanki nowotworowej, dzięki czemu są bardzo specyficzne i nie atakują sąsiednich tkanek. Naukowcy obiecują, że powstanie więcej takich leków.

Źródło: www.medicalnewstoday.com
KOMENTARZE
Newsletter