Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biokonferencje z etyką w tle
22.02.2013 , Tagi: , bioetyka

Już za dwa tygodnie na Uniwersytecie Łódzkim odbędzie się konferencja naukowa "Socjologia medycyny - promocja zdrowia - biopolityka", nad którą nasz portal objął patronat medialny. Obecnie wiadomo już jakie tematy będą poruszane w trakcie omawianego spotkania. Warto w tym miejscu dodać, iż tak jak zapowiadali organizatorzy udało się zebrać niezwykle interdyscyplinarną grupę naukowców, którzy podejmują się analizy społeczno- etycznego aspektu rozwoju nauk biomedycznych.

Śledząc jednak portale informujące o organizowanych w naszym kraju konferencjach zaobserwować można, iż także w innych regionach Polski środowiska naukowe proponują  udział w spotkaniach odnoszących się do etycznych aspektów rozwoju nauki, w tym biotechnologii, medycyny, czy też genetyki.

Jeszcze raz o Łodzi

Przeglądając program marcowej, łódzkiej konferencji biopolitologicznej napotkać można na z całą pewnością interesujące wielu teoretyków oraz praktyków tematy. W pierwszym dniu obrad słuchaczom zaproponowane zostały cztery sesje. Szczególnie interesujące wydają się być II, III oraz IV grupa tematyczne noszące tytuły:

- Biologiczny wymiar życia populacji, a jego socjologiczne, etyczne i polityczne interpretacje.

- Biopolityka w wymiarze podejmowanych dyskursów,

- Postęp medycyny i wynikające z niego konsekwencje.

Przyglądając się bliżej programowi prezentowanego naukowego spotkania dowiedzieć się możemy, iż już pierwszego dnia w trakcie wykładów inauguracyjnych prof. Mieczysław Gałuszka z łodzkiego Uniwersytetu Medycznego pochyli się na ciekawie brzmiącym tematem: Medycyna i zdrowie w społeczeństwie konsumpcyjnym: macdonaldyzacja opieki zdrowotnej versus ryzyko zdrowotne.

Także w dalszej części konferencji podjęte zostaną ciekawe zagadnienia, co istotne podejmowane zarówno przez przedstawicieli nauk humanistycznych, jak i medycznych, oto przykłady: w trakcie II sesji, dr Jan Domaradzkiz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu poruszy temat: Biologiczne obywatelstwo, etyka molekularna i prawo do (nie)wiedzy w świetle opinii genetyków i rodzin osób z chorobą Huntingtona, w sesji III jako interesujące należy uznać wystąpienie dr Krzysztof Przybyszewski reprezentującego również ww. poznańską uczelnie, który podejmie się rozważań nad zganieniem Problem godności człowieka w kontekście biopolityki. W trakcie tej samej sesji podjęte zostaną również takie tematy, jak: Biomedykalizacja a genetyczne udoskonalanie człowieka - w kontekście analiz bioetycznych- wygłoszony przez zespół bioetyków z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz "Od globalnej bioetyki do etycznego zarządzania współpracą nad badaniami biomedycznymi. Bioetyka w wymiarze współpracy międzynarodowej", nad którym pochyli siędr Alicja Łaska- Formejster będaca współprzewodniczącą komitetu organizacyjnego konferencji.(szerzej zob. http://goo.gl/Q1H1f ).

Między wiarą, a nauką

Śledząc jednak doniesienia konferencyjne dostrzec można, iż tak, jak wspomniano, w pierwszym półroczu także inne polskie ośrodki naukowe podejmują temat etyki w biomedycynie. Z całą pewności ciekawie zapowiada się spotkanie pt. Ochrona życia i zdrowia dzieci w okresie prekoncepcyjnym, pre- i postnatalnym,  które w dniu  25 marca b. r.  organizuje Katedra

Psychofizjologii Małżeństwa i Rodziny KUL oraz Fundacja Rozwoju KUL. Analizując proponowane tematy oraz listę zaproszonych prelegentów z całą pewnością można być pewnym pojawienia się interesującej naukowej debaty.

Jako pierwszy głos w dyskusji zabierze dr Tadeusz Wasilewski, który wygłosi referat Chronimy dzieci przed …laboratoryjną produkcją. W tym miejscu warto zatrzymać się nad ww. postacią. Dr Wasilewski jest bowiem ginekologiem oraz położnikiem, który przez kilkanaście lat był aktywnie zaangażowany w prowadzony w Białymstoku program In vitro. Kilka lat temu lekarz ten zdecydował się, jak sam twierdzi porzucić wspomnianą metodę i skupić całą swoją uwagę na działaniach medycznych, które w realny sposób prowadzić mogą do pokonania problemu niepłodności. W wyniku powyższego Wasilewski założył firmę NaproMedica Białystok, która specjalizuje się w udzielaniu pomocy parom pragnącym doczekać się własnego potomstwa w oparciu o metodę Naprotechnologii. W trakcie swoich licznych wystąpień Dr Wasilewski bardzo dokładnie opisywał specyfikę procedury zapłodnienia pozaustrojowego, jego relacje oparte są wyłącznie o dane medyczne. Ukazuje on realne problemy, o których mówią również sami ginekolodzy oraz embriolodzy np.: problem transferu zarodków, a niebezpieczeństwo wystąpienia wad letalnych płodu, zagadnienie kriokonserwacji, a możliwość późniejszej implantacji. W trakcie lubelskiej konferencji z całą pewnością warto zapoznać się z wystąpieniem dr hab. Urszuli Dudziak noszącym tytuł Chronimy dzieci przed…brakiem odpowiedzialności prokreacyjnej. Prof. Dudziak jest naukowcem, specjalizującym się w mało jeszcze znanej w Polsce psychologii prenatalnej  Jej szczególnym zainteresowaniem cieszy się psychologiczna analiza problemu niepłodności, w tym badanie psychicznych procesów związanych z wykorzystaniem metod wspomaganego rozrodu. (więcej informacji, http://goo.gl/cPNcx  )

Czytając program konferencji zamieszczanej na KULu oczywiście uznać można, iż uczelnia ta z racji swej misji niejako zobowiązana jest do podejmowania podobnych tematów. Okazuje się jednak, iż w świecie nauki w pewnym sensie w dalszym ciągu istnieje swoista „moda” na etykę. Dowodem na prawdziwość powyższej tezy jest organizowanie już piąty raz konferencji „Nauka- Etyka- Wiara”, która w tym roku odbywać się będzie, w dniach 30 maja 2 czerwca pod hasłem „Nauka- jej możliwości  ograniczenia”. Organizatorem wspomnianego spotkania jest Chrześcijańskie Forum Pracowników Nauki, na którego stronach internetowych (zob. http://goo.gl/6yx2Z) spotkać możemy prezentację intencji jaka przyświeca tegorocznej konferencji: Nauka współczesna – jak podkreślają organizatorzy- urosła do roli niezwykle dynamicznego czynnika kształtującego świat. Jej postępy poznawcze oraz oparte na niej zastosowania techniczne, medyczne, biologiczne i inne rodzą pokusę absolutyzowania nauki, uznania jej za najwyższe dobro i cel dążeń. Z drugiej jednak strony niektóre możliwości nauki budzą lęk i narasta świadomość jej ograniczeń. Szczególnym celem konferencji jest odniesienie się do napięcia między ambicjami nauki a świadomością jej niewystarczalności (nauka nie odpowie na wszystkie pytania; istnieją też ograniczenia o charakterze etycznym). Rodzi to potrzebę uzupełnienia nauki przez refleksję przekraczającą jej granice- konkludują chrześcijańscy naukowcy. W ramach spotkania podjęta zostanie refleksja nad granicami rozwoju poszczególnych dziedzin nauk: matematyki, fizyki, astronom, biologii oraz medycyny. Podjęte zostaną także ogólne analizy. prof.. Jan Woleński podejmie się prezentacji tematu Czym jest nauka?. Lubelski etyk, ks prof. Andrzej Szostek spróbuje odpowiedzieć na fundamentalne w czasach dzisiejszych pytanie brzmiące: Czy wszystko wolno?  Z kolei prof. Czesław Grabarczyk podejmie się zadania ukazania problemu odpowiedzialności uczonych.  

Genetyczny Rzeszów

Także w czerwcu szykuje się niezwykle interesujące naukowe spotkanie., które dotykać będzie tematu etycznych aspektów rozwoju genetyki. Instytut Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego w dniach 6- 7 czerwca zaprasza na konferencję noszącą tytuł GMO jako przedmiot oceny moralnej. Organizatorzy w komunikacie poprzedzającym spotkanie zwracają, co ciekawe uwagę na kwestie zbliżone do zganień poruszanych przez badaczy z Chrześcijańskiego Forum Nauki. Zdaniem rzeszowskich socjologów Rozwój nauk biologicznych, dokonujący się w ostatnich dekadach pozwala człowiekowi poprawiać Naturę, która w jego przekonaniu jest nie do końca doskonała i niecałkiem mu podporządkowana. Przekroczenie przez istotę ludzką kolejnej granicy poznania naukowego niewątpliwie skłania do refleksji etycznej. Namysłu wymagają chociażby tak fundamentalne kwestie jak: istota życia, przyszła egzystencja ludzkości, ingerowanie w Naturę/„naśladowanie Boga”, czy eksploatowanie przyrody. Warto dodać, iż na konferencje w dalszym ciągu można się jeszcze zgłaszać. Osoby chcące zabrać głos w dyskusji dotyczącej społeczno- etycznego aspektu GMO mogą wybrać jeden z obszarów tematycznych proponowanych przez organizatorów: Etyczne granice ingerencji w Naturę (inżynieria genetyczna a pokora wobec Przyrody, przekraczanie przyrodniczych barier między gatunkami jako kwestia filozoficzna, genetycznie modyfikowany organizm a immanentna wartość żywej istotyGMO w świetle religii.), Społeczne oblicze rozwoju nauk biologicznych (wpływ wynalazków biotechnologicznych na jakość życia ludzkiego, GMO a kwestia niedożywienia i głodu na świecie, wpływ postępu biotechnologicznego na zjawisko polaryzacji społecznej), Ekologiczny kontekst wytwarzania biotechnologicznych produktów (udział inżynierii genetycznej w eksploatowaniu zasobów naturalnych Ziemi, wykorzystywanie transgenicznych organizmów w ochronie środowiska przyrodniczego), Ekonomiczny wymiar wytwarzania transgenicznych organizmów. Moralna ocena postępowania koncernów biotechnologicznych. Wynalazki biotechnologiczne w prawie polskim i międzynarodowym.(więcej informacji: http://goo.gl/gKpq7 )

Błażej Kmieciak

Portal: biotechnologia.pl

KOMENTARZE
Newsletter