Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biogaz jako odnawialne źródło energii
24.09.2010
Jakie są perspektywy produkcji energii z biogazu rolniczego w Polsce? Jaki jest typowy skład biogazu i rola biogazowi rolniczej? Czy rozwój rolnictwa energetycznego może mieć wpływ na popularyzację odnawialnych źródeł energii w Polsce? Na potencjał biogazu wskazuje Michał Ćwil, ekspert II Międzynarodowego Kongresu Energii Odnawialnej – Green Power 2010 z ramienia PIGEO.

Biogaz – co to takiego?

Biogaz to naturalny gaz uwalniany podczas degradacji materii organicznej w warunkach beztlenowych i stanowi odnawialne źródło energii. Głównym jego składnikiem jest metan, który determinuje wartość energetyczną, a jego zawartość zależy w głównej mierze od rodzaju biodegradowalnej materii oraz procesu anaerobowej fermentacji metanowej. Biogaz może posłużyć do wytwarzania zarówno energii elektrycznej jak i ciepła. Po wysokotechnologicznych procesach oczyszczania może zostać wprowadzony do sieci gazu ziemnego lub stanowić paliwo CNG w transporcie pojazdów.



Z czego można wyprodukować biogaz?

Proces fermentacji przebiega zwykle w bardzo kontrolowanych warunkach temperatury oraz pH, które zapewniają żywotność bakterii metanogennych, które z kolei odpowiedzialne są za wydajną produkcję biogazu. Do produkcji biogazu mogą być użyte następujące surowce biodegradowalne: odpady składowane na wysypiskach, osady ściekowe, odpady przemysłowe, rośliny energetyczne, odpady produkcji rolnej oraz odpady przetwórstwa rolno-spożywczego.

Jaki jest potencjał rozwoju rolnictwa energetycznego?

Rozwój rolnictwa energetycznego przyczyni się nie tylko do wzrostu konkurencyjności źródeł odnawialnych w stosunku do energetyki w oparciu o węgiel, ale także do ograniczenia rozwoju technologii mało wydajnych energetycznie, które wykorzystują biomasę do wspólnego spalania z węglem. Spośród znanych technologii pozyskiwania energii z biomasy: spalanie, współspalanie, i zgazowanie to ta ostatnia technologia jest najbardziej wydajnym procesem produkcji energii. Produkcja energii elektrycznej w skojarzeniu z produkcją ciepła w tzw. kogeneracji charakteryzuje się największą sprawnością konwersji energii pierwotnej w energię końcową. Ponadto przy produkcji biogazu powstaje masa pofermentacyjna, która charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami nawozowymi pod uprawy. Dużą zaletą produkcji energii z biogazu jest także niezależna od warunków pogodowych wydajność produkcji tego paliwa. Obecnie produkcja biogazu w Polsce ma miejsce na niewielką skalę.

UWAGA: Jak przeprowadzić inwestycję w biogazownię w Polsce zostanie przedstawione na II Międzynarodowym Kongresie Energii Odnawialnej – Green Power, który odbędzie się w dniach 6-7 października 2010 r. w hotelu Hilton.

Źródło: Informacja prasowa
KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
Rutynowe testowanie wag
2025-01-28 do 2025-01-28
1
2
4
6
7
8
9
10
11
Czyszczenie Wagi Laboratoryjnej
2025-02-11 do 2025-02-11
12
13
14
15
16
22
23
24
1
Aesthetic Cosmetology of the Future
2025-03-01 do 2025-03-01
2
Newsletter