Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BioGaia i Nestlé: probiotyki dla niemowląt
22.08.2008
Szwedzka firma BioGaia, specjalizująca się produkcji probiotyków, ogłosiła wczoraj zawiązanie współpracy z Nestlé Nutrition.
Przedmiotem umowy jest zastosowanie szczepu bakterii Lactobacillus reuteri, należącego do BioGaia, w produktach odżywczych dla niemowląt, które sprzedawane będą na rynkach globalnych, z wyłączeniem Japonii oraz Korei. Pierwsza linia produktów ma zostać wprowadzona na rynek w roku 2009.

Porozumienie między dwoma firmami umocni pozycję BioGaia w sektorze odżywek dla niemowląt. Lactobacillus reuteri był dotychczas obecny w produktach dla niemowląt sprzedawanych jedynie w Azji oraz w Europie.





"Produkty probiotyczne opierają się na wielu latach badań klinicznych, potwierdzających ich skuteczność. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa stosowania tego typu produktów są na bardzo wysokim poziomie. Dane dotyczące bezpieczeństwa naszych produktów były niewątpliwie mocną kartą przetargową w czasie negocjacji z Nestlé" - powiedział Peter Rothschild, przez BioGaia.

Firma BioGaia odnotowała w pierwszej połowie bieżącego roku wzrost sprzedaży o 41% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2007. Wartość sprzedaży za pierwsze sześć miesięcy tego roku wyniosła 7,71 mln EUR (72,4 mln koron szwedzkich).

Lactobacillus reuteri jest bakterią Gram-dodatnią, naturalnie występującą w jelitach ssaków oraz ptaków. Niektóre szczepy tej bakterii wykorzystywane są jako probiotyki. Komórki L. reuteri występują również w mleku matki, dzięki czemu bakteria może trafiać do przewodu pokarmowego niemowlęcia. Jednak L. reuteri nie występuje w organizmach wszystkich ludzi, z tego względu często niezbędne jest wprowadzenie jej do organizmu za pomocą preparatów probiotycznych.



Lactobacillus reuteri


Obecność Lactobacillus reuteri objawia się szybszym zwalczaniem przez organizm infekcji oraz wyższą sprawnością układu odpornościowego. Znane są również badania dowodzące wysokiej skuteczności preparatów zawierających L. reuteri w skracaniu czasu utrzymywania się kolki niemowlęcej. Najlepiej udokumentowanym zastosowaniem tej bakterii jest skrócenie za jej pomocą dolegliwości spowodowanych infekcją rotawirusową. L. reuteri posiada również zdolność wypierania z organizmu Helicobacter pylori, bakterii powodującej wrzody przewodu pokarmowego. Wyniki niektórych badań donoszą, że wśród chorych na wrzody leczonych preparatami z L. reuteri oraz omeprazolem współczynnik wyleczalności wynosił 60%.


Czytaj również:
KOMENTARZE
Newsletter