Popołudnie przy ciekawej Książce
W piątek, 18 marca, na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi odbędzie się tzw. Żywa Biblioteka – spotkanie twarzą w twarz z osobami, którym zagraża wykluczenie społeczne i marginalizacja ze względu na kolor skóry, pochodzenie, przekonania, orientację seksualną, wyznawaną religię, wykonywany zawód. Wszyscy zainteresowani, Czytelnicy Żywych Książek, są zaproszeni do udziału w wydarzeniu które odbędzie się przy ul. Pomorskiej 251 w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Sali śniadaniowej od godz. 14:30 do godz. 18:30. Wydarzenie ma charakter otwarty i bezpłatny. Partnerem wydarzenia jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Żywa Biblioteka Polska.
Koncepcja spotkania
Spotkanie z Żywą Książką to spotkanie z osobą, z której rozmówca stara się czytać właśnie jak z otwartej księgi – w szczerej, kulturalnej, spokojnej rozmowie dowiedzieć się jak najwięcej, z poszanowaniem godności i prawa do prywatności tej drugiej strony. Czytelnicy zapisują się do zaaranżowanej Biblioteki, a na Kartę Biblioteczną wpisują konkretną pozycję – „życie osoby”, które chcieliby „przeczytać” w ciągu (zaledwie) 30 minut od deski do deski.
W Księgozbiorze IFMSA znalazły się następujące tytuły: rodzina wegańska (nie jedząca produktów pochodzenia zwierzęcego), tetraplegik (osoba z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, której nogi i ręce są sparaliżowane), osoba homoseksualna, osoba bezdomna, była narkomanka, osoba czarnoskóra, muzułmanka, osoba transpłciowa (nie identyfikująca się ze stereotypowymi wyobrażeniami na temat ról płciowych i społecznych itp. przypisywanych do posiadanej przez siebie płci biologicznej).
Nasze Książki nie mają okładek, ani spisu treści, ale będą czekać żeby z nimi porozmawiać, zadać każde pytanie, poruszyć każdy temat, rozwiać każdą wątpliwość. Do zobaczenia!
Czym jest Żywa Biblioteka?
Jak możemy dowiedzieć się z oficjalnej strony internetowej Żywej Biblioteki jest to ruch międzynarodowy, powołany na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa. Osoby działające w ŻB przeciwstawiają się uprzedzeniom społecznym i dyskryminacji, działając w obronie praw człowieka poprzez spotkanie i otwartą rozmowę z drugim człowiekiem. „Żywa Biblioteka posługuje się językiem i mechanizmami biblioteki, by umożliwić pełne szacunku rozmowy, które mogą pozytywnie wpłynąć na postawy i zachowania ludzi (…)”.
Koncepcja Żywej Biblioteki funkcjonuje w Polsce od 2007 r. Organizacją odpowiedzialną za przebieg wydarzeń jest Human Library Organization. Współorganizatorami Żywych Bibliotek w Polsce są: Stowarzyszenie Diversja i Stowarzyszenie Lambda w Warszawie (najstarsza w Polsce organizacja LGBT).
Dotychczas w łódzkim IFMSA-Poland
O działaniach podejmowanych przez łódzki oddział IFMSA-Poland pisaliśmy już w artykule pt.„Prawo medyczne – warsztaty praktyczne (Łódź)”, zachęcającym do udziału w warsztatach z prawa medycznego, które odbyły się 24 lutego b.r. w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Czy bioetyk mógłby być Żywą Książką? A biotechnolog?
Zofia Szafrańska-Czajka
redaktor prowadząca dział Bioetyka
e-mail: zofia.szafranska@biotechnologia.pl
KOMENTARZE