Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bakterie siarkowe w procesie oczyszczania ścieków
31.05.2011

 

 

Ściekami nazywamy wody zanieczyszczone szkodliwymi substancjami płynnymi, stałymi lub gazowymi, które wprowadzone są do wód lub gruntu i mogą doprowadzać do skażenia wód powierzchniowych lub podziemnych. Do ścieków zalicza się również: zużyte ciecze, roztwory , koloidy, lub zawiesiny, wody skażone promieniotwórczo , wody zasolone, podgrzane wody chłodnicze, wody opadowe lub pochodzące z odwodnień, wody spłukujące z terenów zurbanizowanych i rolniczych różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Rodzaje ścieków

 

  1. Klasyfikacja ze względu na pochodzenie
  2. Bytowo gospodarcze
  3. Przemysłowe(technologiczne)
  4. Opadowe (wody deszczowe i roztopowe)
  5. Komunalne
  6. Klasyfikacja ze względu na działanie
  7. Bezpośrednio szkodliwe
  8. Pośrednio szkodliwe
  9. Klasyfikacja ze względu na trwałość zanieczyszczenia
  10. Rozkładalne
  11. Nierozkładalne
  12. Trwałe
  13. Ścieki wytwarzane przez człowieka
  14. Miejskie i bytowo gospodarcze
  15. Rolnicze
  16. Przemysłowe
  17. Radioaktywne

 

Dlaczego oczyszczamy ścieki?

 

Usuwanie zanieczyszczeń ze ścieków przemysłowych i komunalnych przed ich wprowadzeniem do odbiorników wynika z racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi oraz ochrony wód przed zanieczyszczeniami. Wprowadzenie ładunków zanieczyszczeń w zależności od właściwości cieku wodnego może powodować pogorszenie fizyczno-chemicznych i sanitarnych cech wód a w konsekwencji do naruszenia równowagi biologicznej

 

Jakie są najważniejsze zadania procesu oczyszczania ścieków ?

Głównymi zadaniami procesu oczyszczania ścieków są:

  • Obniżenie zawartości węgla organicznego , w tym także związków trudno biodegradowalnych oraz toksycznych , mutagennych i rakotwórczych
  • Redukcja zawartości substancji biogennych ; azotu i fosforu
  • Usunięcie bądź inaktywacja mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów.

 

Bakterie w oczyszczaniu ścieków

W procesie oczyszczania większości typów ścieków wyróżnia się etap biologiczny. W nim najważniejsze rolę pełnią bakterie, które na drodze biologicznego utleniania mineralizują związki organiczne zawarte w ściekach. W biologicznym oczyszczaniu ścieków wykorzystuje się naturalne zjawiska utleniania oraz mineralizacji związków organicznych, które zachodzą w procesach oczyszczania wód.

Osad czynny

Osad czynny jest specyficzną formą występowania zooglearnych zgrupowań mikroorganizmów w postaci tzw. kłaczków wielkości 50–100 mikrometrów. W skład kłaczków wchodzą komórki bakteryjne, poza komórkowe biopolimery, woda oraz cząstki stałe adsorbowane ze ścieków. Kłaczki są najważniejszym elementem procesu oczyszczania. Kłaczek osadu czynnego spełnia rolę mini reaktora, w którym zachodzą wszystkie, niezbędne procesy przemian biochemicznych.

 

Bakterie siarkowe

Jest to grupa mikroorganizmów zróżnicowana pod względem systematycznym. Nitkowate formy Beggiatoa , Thioploca, częściej są zaliczane są do sinic niż do bakterii. Inne formy np. nitkowata Thiotrix, tworząca konidia, należy do Chlamydobacteriacae. Thiomicrospira pelophila zajmuje niejasne stanowisko taksonomiczn. Gram ujemne pałeczki zwykle opatrzone rzęska polarną Thiobacillus są bakteriami właściwymi, prawdopodobnie spokrewnionymi z  Pseudomonas.         

 

Bakterie siarkowe to przede wszystkim grupa mikroorganizmów które utleniają związki siarki min siarkowodór, w ten sposób wykorzystujące CO2 jako źródło węgla do syntezy związków organicznych. Literaturowymi przedstawicielami chemoautotrofów siarkowych jest Thiotrix nivea oraz Beggiatoa alba.Bakterie te czerpią energię do syntezy dwutlenku węgla i wody z utleniania siarkowodoru do wolnej siarki, którą odkładają w postaci drobnych kuleczek w plazmie komórkowej. Zarówno Beggiatoa i Thiotrix rozwijają się lepiej w obecności organicznych związków pomimo autotroficznego życia. Największa poznaną i opisaną bakteria siarkową jest bakteria z rodzaju Achromaticum.

Red.Agata Bednarek

 

 

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter