Organizacja w/w konferencji ukazuje pojawienie się nowej tradycji organizowania w Lublinie konferencji, w których to nad problemami współczesnej biomedycyny rozmawiają przedstawiciele nauk medycznych oraz humanistycznych. W zeszłym roku w ramach podobnych spotkań zorganizowana została przez wspomnianą Fundację oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Bioetyka w praktyce medycznej, w trakcie której prelegenci wygłosili referaty skupiające się na zagadnieniach: neonatologii, praw pacjenta, procedury zapłodnienia pozaustrojowego oraz naprotechnologii.
W tym roku środowisko lubelskich naukowców zapraszając na konferencję „Badania naukowe w medycynie- perspektywa bioetyczna”, chce skupić uwagę słuchaczy na zagadnieniach: etycznych aspektów badań klinicznych oraz etycznych zjawisk prowadzenia eksperymentów medycznych. Na szczególną uwagę zasługują ponadto propozycje referatów dotyczących funkcjonowania komisji bioetycznych. Prelegenci podejmą tematy związane z zagadnieniem: oceny rzetelności naukowej projektów badań składanych do rozpatrzenia przez komisję. W trakcie konferencji podjęta zostanie próba udzielenia odpowiedzi na pytanie brzmiące: Czy opinia Komisji Bioetycznej jest decyzją administracyjną?
Wartym odnotowania jest, iż głos w dyskusji zabiorą zarówno przedstawiciele nauk biomedycznym , w tym członkowie Polskiego Towarzystwa Bioetycznego, jak i osoby reprezentujące środowisko teoretyków oraz praktyków prawa medycznego.
Źródło: internet
Red. Błażej Kmieciak
KOMENTARZE