Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Australijskie badania nad hałasem powodowanym przez turbiny wiatrowe
06.06.2011

Australijscy naukowcy z dziedziny akustyki donieśli, że udało im się zlokalizować przyczynę hałasu, jaki powodują pracujące turbiny wiatrowe i są na dobrej drodze do rozwiązania tego problemu.

Badacze z Uniwersytetu w Adelajdzie porównali dźwięk generowany przez skrzydła turbin wiatrowych do tego, który powstaje przy krawędziach skrzydeł samolotów. Con Doolan, inżynier budowy maszyn ze wspomnianej uczelni przyznał, że ogólna wiedza na temat przyczyn powstawania tego hałasu jest znana. To rozchodzący się promieniście gwałtowny strumień powietrza nad ostrą krawędzią brzegu skrzydła powoduje słyszalny z dużej odległości nieprzyjemny dźwięk. „Do tej pory nie zostało jednak wyjaśnione, w jaki sposób oddziałują na siebie: zawirowania powietrza i krawędź skrzydła czy jego graniczna część.” Występowanie na jednym obszarze wielu jednocześnie pracujących turbin wiatrowych jest dodatkowym czynnikiem generującym tzw. świst, który powstaje w momencie obracania się łopat. Hałas nasila się i słabnie, co powoduje powstawanie tego charakterystycznego dźwięku.  

 „Hałas silnika wiatrowego rozchodzi się kierunkowo, tak więc dla osób mieszkających w pobliżu takiej instalacji nie będzie on uciążliwy. Jednak może on budzić w nocy mieszkańców oddalonych o 2 km od takiej turbiny”, dodaje Doolan.

Ponadto naukowcy użyją modeli komputerowych, aby przewidzieć wielkość produkcji energii z farm wiatrowych oraz potencjalne szkody dla otaczającego środowiska.

Prowadzone badania są niezwykle istotne dla przyszłości farm wiatrowych, gdyż jednym z istotnych argumentów przeciwko ich powstawaniu jest właśnie hałas, jaki emitują pracujące turbiny wiatrowe. Dotyczy to zarówno dźwięków słyszalnych, jak i tych o niskiej częstotliwości – infradźwięków, gdyż przy dostatecznie wysokich poziomach ciśnienia akustycznego są one odbierane przez ludzkie ucho. Mogą wówczas powodować uczucie ucisku w uszach, przyczyniać się do nadmiernego zmęczenia, senności oraz zaburzeń sprawności psychomotorycznej i funkcji fizjologicznych. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do apatii i depresji.

W 2008 r. powstał raport opracowany przez DELTA Danish Electronics,  Light & Acoustics pt. “Low Frequency Noise from Large Wind Turbines” („Hałas o niskich częstotliwościach emitowany przez duże turbiny wiatrowe”) mający na celu powiększenie zasobu wiedzy na ten temat poprzez wykonanie i analizę serii badań z zakresu pomiaru emisji hałasu. Cały raport w wersji ang. dostępny jest pod adresem: http://docs.wind-watch.org/dk_low-frequency-noise-from-large-wind-turbines.pdf.

 

Źrodła: www.winddaily.com

              www.wiatraki.suwalki.pl

              www.wind-watch.org

 

Red. Agata Wierzchowska

KOMENTARZE
Newsletter