Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Australijscy naukowcy produkują genetycznie modyfikowany ryż
13.09.2010
Grupa australijskich naukowców ogłosiła w piątek, iż stworzyli genetycznie zmodyfikowany ryż, zwiększając jego tolerancję na sól, co daje nadzieję na zwiększenie jego światowej produkcji.
Trwają już prace nad zastosowaniem tej technologii w hodowli pszenicy i jęczmienia oraz innych podstawowych artykułów spożywczych skierowanych dla miliardów ludzi na całym świecie.

Naukowcy z Australian Centre for Plant Functional Genomics (ACPFG) z University of Adelaide współpracowali z kolegami z Kairu, Kopenhagi i Melbourne. Stosowali nową technikę zatrzymania soli w korzeniu rośliny, redukując jej ilość budującą pęd i zwiększając odporność na zasolenie.

Współpracownik naukowy Darren Plett stwierdził, że przełom ten jest szansą na zwiększenie światowej produkcji ryżu, zwłaszcza w obszarach, gdzie zasolenie jest problemem.

“Ryż jest często hodowany na terenach narażonych na wysoki poziom zasolenia.”

„Ziemie, które gromadzą duże ilości soli dają niższe plony, co może zagrozić dostawom żywności.”

“Tolerancja na zasolenie jest bardzo istotnym czynnikiem w działaniach zmierzających do zapewnienia światowej produkcji żywności.”

Dr Plett powiedział, że grupa badaczy zmodyfikowała gen co zwiększyło liczbę białek transportujących sól w specyficznych komórkach znajdujących się w korzeniu rośliny ryżu.

Skutkiem modyfikacji jest “uwięzienie” soli w korzeniu, gdzie jest ona mniej szkodliwa dla rośliny i zapobiega jej przenoszeniu do pędu, gdzie działa największe szkody.

“Nasze wyniki dostarczają nowego podejścia do modyfikacji genetycznej, aby zwiększyć tolerancję upraw na toksyczne jony sodu, które są głównym źródłem stresu środowiskowego.”- powiedział dr Plett.

“Starania inżynierii genetycznej stosującej tą technologie powinny pomóc rozwiązać problem światowej produkcji żywności.”

red. Marta Cipińska
KOMENTARZE
Newsletter