Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Australijscy badacze wyodrębnili "genetyczne podstawy schizofrenii
21.06.2004
Po raz pierwszy naukowcy używają tkanki pobieranej pośmiertnie, w celu jednoczesnego zidentyfikowania zasięgu genów oraz białek, które mogą okazać się kluczem w badaniach nad schizofrenią i depresją dwubiegunową (znanej jako depresja maniakalna).
Po raz pierwszy naukowcy używają tkanki pobieranej pośmiertnie, w celu jednoczesnego zidentyfikowania zasięgu genów oraz białek, które mogą okazać się kluczem w badaniach nad schizofrenią i depresją dwubiegunową (znanej jako depresja maniakalna).

Choroby te dotykają 2 proc. ludzkiej populacji na całym świecie. W czasie obrazowaniu ludzkiego genomu, zespół z Mental Health Research Institute w Melbourne (MHRI) wyizolował 69 genów, które mogłyby ujawnić tajemnicę, jak powstaje ciężka choroba psychiczna - schizofrenia. Naukowcy zakończyli badania przy użyciu próbek tkanki pobranej pośmiertnie z mózgu od osób cierpiących na jedną z dwóch chorób. Dzięki badaniom, na samym początku wyizolowano 153 geny, których ekspresja na wysokim bądź niskim poziomie równała się osobliwościom w mózgu, nie będącymi schorzeniami psychiatrycznymi. 69 z tych genów zostało potwierdzonych i przejdą one intensywne badania, jako potencjalne geny odpowiedzialne za schizofrenię. "Teraz wyzwaniem jest zrozumienie, w jaki sposób zmiany w tych genach powodują takie objawy jak halucynacje czy przywidzenia, które są oznaką schizofrenii" mówi prowadzący zespołu badawczego, profesor Brian Dean. Równolegle do badań genetycznych, naukowcy używają techniki proteomiki w celu badania tysięcy białek, które są zakodowane przez badane geny. Analiza białek wciąż trwa, zidentyfikowane już proteiny mają odmienna budowę u chorych na schizofrenię, jak i depresję maniakalną, będąc 3 grupą białek wykazujących zmiany w obu chorobach. "Nasze badania są ekscytujące, bowiem łączą dwie potężne technologie uwzględniając badania ludzkiego genomu oraz proteomu ( wszystkich białek kodowanych przez genom) mózgu ludzi z tymi chorobami" mówi prof. Dean. Aktualnie naukowcy zaczynają szerokie badania, przypatrując się mózgowi ponad 140 osób. Po zakończeniu badań, powstanie jedna z największych baz danych na świecie, wyszczególniająca zmiany w białkach mózgu w przypadku schizofrenii i depresji maniakalnej. Zakończenie badań jest możliwe dzięki współpracy pomiędzy naukowcami a ludźmi Stanu Victoria w Australii, rozpoczętej w 1995 roku. Profesor Dean mówi, iż bank tkanek jest kredytowany przez Victorię. Baza danych stworzona przez naukowców MHRI jest częścią zestawu projektów, które będą komercjalizowane przez partnerów Biocommu. Członkowstwo Biocommu jest otwarte na biotechnologiczne instytucje badawcze Stanu Victoria dla symbolicznego corocznego honorarium. Członkowie mają dostęp do serwisów Biocommu niskim kosztem Biocomm dąży do stania się cenną biznesową lokatą dla członków i inwestorów. Do Biocommu przyłączyło się ponad 20 prestiżowych organizacji badawczych.
KOMENTARZE
Newsletter