Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Alternatywne źródła pektyn dla przemysłu spożywczego
02.01.2008
Miazga z korzenia cykorii, produkt uboczny przy wytwarzaniu inuliny może zostać wykorzystana jako źródło pektyn w przemyśle spożywczym - donoszą belgijscy naukowcy.
Wyniki badań opublikowanych w Food Chemistry doskonale wpasowują się w obowiązujący trend poszukiwania alternatywnych źródeł pektyn (buraki cukrowe, mango, dynia, etc.).

Badacze z Faculté Universitaire des Sciences Agronomiques w Belgii donoszą, że moment zbioru (a zatem dojrzałość produktu wyjściowego) wpłynął na jakość pektyn i wydajność ich ekstrakcji w przypadku pięciu różnych plantacji cykorii.

"Jest zatem możliwe, aby przez kontrolowanie momentu zbioru można było wyprodukować w sposób naturalny pektyny o różnych właściwościach fizykochemicznych" stwierdzili prowadzący badania.

Pektyny są nieodzownym elementem w przemyśle spożywczym. Ich światowa produkcja jest szacowana na 35 tysięcy ton rocznie. Znajdują zastosowanie jako środki żelujące w produkcji dżemów, słodyczy, nadzień piekarskich oraz jako stabilizatory w jogurtach i napojach mlecznych.

Naukowcy z Danii i Anglii podkreślili niedawno możliwości wiążące się z “projektowaniem” struktury pektyn (Trends in Food Science & Technology, Vol. 17, strony 97-104). Funkcjonalność danego typu pektyn jest uzależniona od struktury chemicznej. Większość stosowanych obecnie pektyn pochodzi ze skórek od cytrusów bądź przecierów jabłkowych. Inne źródła pozostaję nieeksploatowane ze względu na pewne niepożądane własności strukturalne. Sytuacja ta jednak powoli ulega zmianie. Pojawia się coraz więcej doniesień na temat obiecujących potencjalnych źródeł pektyn.

Pektyny z cykorii

Trzynaście różnych stadiów rozwoju cykorii zostało przeanalizowanych przez belgijskich naukowców pod kątem wydajności i jakości pektyn otrzymanych ze zmiażdżonego korzenia. Badanie wykazało, że maksymalna wydajność (4,65 i 4,62 %) została otrzymana z odmian Melci i Nausica przez ekstrakcję w środowisku kwaśnym w temperaturze 85 oC. Zawartość kwasu galaktouronowego w pektynach wahała się w granicach 43 – 53 %, przy czym nie znaleziono zależności pomiędzy nią a stadium rozwoju cykorii bądź jej odmianą. Masa cząsteczkowa pektyn wahała się pomiędzy 890 kDa a 400 kDa.
 
”Aby zrozumieć proces modyfikacji pektyn jest ważne poznanie korelacji pomiędzy ich wytwarzaniem a aktywnością enzymów in situ. Także wpływ niskich temperatur powinien zostać ustalony. " podsumowują naukowcy.

Źródło: foodnavigator.com
KOMENTARZE
news

<Styczeń 2028>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter