Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Adwokat w biologicznym świecie - relacja ze spotkania z Nicolasem Nicasem
26.04.2013 , Tagi: , bioetyka

W ostatni poniedziałek na Wydziale Prawa i Administracji UW odbyło się pierwsze z cyklu spotkań z Nicolasem Nicasem, prezesem amerykańskiej organizacji Bioethics Defense Fund. Nicas został zaproszony do Polski przez Centrum Prawne Ordo Iuris, skupiające w swym gronie prawników podejmujących działania zmierzające do budowania w naszym kraju eksperckiego środowiska promującego wartości konserwatywne. Podobne spotkania odbyły się następnie w Lublinie, Toruniu, Białymstoku oraz w Łodzi.

Tak, jak wspominaliśmy w ostatnim czasie Nicolas Nicas jest szefem organizacji skupiającej się na działaniach odnoszących się do zagadnień bioetycznych. Z wykształcenia jest on adwokatem, od ponad 27 lat aktywnie walczącym o szacunek dla godności osoby ludzkiej w kontekście takich zjawisk, jak klonowanie człowieka, zapłodnienie pozaustrojowe czy też aborcja.


Poniedziałkowe spotkanie na UW nosiło tytuł: „Be courageous! Law, Morality and Human Life” (Bądź odważny! Prawo, moralność i ludzkie życie). Było ono podzielone na trzy części. Pierwsza dotyczyła fundamentalnego źródła, motywującego do aktywnego działania. Nicas w tym miejscu bardzo mocno zaznaczył, iż nie można mówić o bioetyce bez  odpowiedzi na pytanie skąd pochodzą wartości, które wyznaje, od kogo one pochodzą? W drugiej części szef Bioethics Defense Fund podkreślił, że baza, jaką jest żywa wiara w Boga stanowi dla niego źródło odwagi niezbędnej w trakcie rzetelnej działalności bioetycznej. W tym miejscu Nicas zatrzymał się na ukazaniu relacji istniejącej pomiędzy dzisiejszym dopuszczaniem oraz promowaniem mentalności aborcyjnej, a zakorzenioną w amerykańskim sądownictwie niechlubną kartą formułowania twierdzeń o niepełnym człowieczeństwie (teza odnosząca się do czarnoskórych niewolników) lub o dozwolonym społecznie wykluczeniu (sterylizacja osób niepełnosprawnych). Zdaniem Nicasa nie można analizować czterdziestu lat amerykańskiego prawa aborcyjnego bez powiązania go ze wspomnianymi historycznymi zjawiskami. Owe zjawiska prawnik połączył również z coraz częstszą akceptacją przez opiniotwórcze środowiska pomysłów nie tylko udoskonalenia człowieka, ile raczej jego biotechnologicznego tworzenia. Zatrzymując się na wyzwaniach moralnych współczesnej biomedycyny Nicas zwrócił uwagę, iż słuchający go studenci, bez względu na obrany przez siebie kierunek nauki będą żyć w czasach, w których to rozwój biologii wymagać będzie jasnego zajęcia stanowiska w sytuacjach coraz częstszych dylematów.

Wątek odwagi i wiary uzupełniany był w trakcie spotkania refleksjami dotyczącymi konieczności podejmowania działań nie tylko z zaangażowaniem, ale i mądrością. Nicolas Nicas wielokrotnie zwracając się do studentów, głównie prawa, podkreślał, że jedynie rzetelna wiedza pozwala na podjęcie odważnej debaty. Ukazując znaczenie wiary amerykański adwokat dodawał jednocześnie, że musi być ona podstawą działania, pozwalającego na formułowanie racjonalnych i logicznych twierdzeń opartych o prawidłowo ukształtowane sumienie.

Z całą pewnością ciekawym uzupełnieniem spotkania były wątki, jakie Nicas poruszył odpowiadając na pytania jakie skierowane zostały do niego z sali. Szef Bioethics Defense Fund w jednej z wypowiedzi zwrócił uwagę, iż rację ma Antonin Scalia twierdząc, że o wielu współczesnych sędziach można powiedzieć, iż stali się mułami zachodu, chcącymi ukazywać nie tyle normy prawne, ile raczej prawdy moralne, coraz częściej odnoszące się do problemów biologii i medycyny.

 
W kontekście tym, odpowiadając jednocześnie na pytanie dotyczące wolnej woli człowieka, Nicas dodał, że mając świadomość niebezpieczeństwa „sakralizacji praw człowieka” należy, jak najmądrzej odwoływać się do idei prawa naturalnego. Podając przykład norymberskiego osądu nazistów, amerykański adwokat zaznaczył, że w tym kontekście bardzo łatwo udowodnić, iż istnieją i zawsze istnieć będą: uniwersalne wartości, uniwersalne zasady oraz uniwersalne prawa, które nie mają mocy być zniesione relatywistycznymi pseudoteoriami.


W tym też ujęciu Nicas dodał, że w obecnym świecie mądrze zbudowane i ukształtowane think tanki stanowią szczególną płaszczyznę tworzenia rzetelnych opracowań i analiz mogących przeciwstawiać się liberalnym prądom. Tym samym spotkanie z szefem jednego z większych podobnych ośrodków eksperckich stanowi zapewne dla wielu studentów niezwykłe źródło informacji odnoszących się do prawniczej praktyki bioetycznej, której zdaniem Nicasa warto całkowicie się poświęcić.

Błażej Kmieciak
Portal: biotechnologia.pl

(zdjęcia: http://www.sxc.hu/ http://www.ordoiuris.pl/ )

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter