Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Znaczenie probiotyków we współczesnej farmakoterapii
11.06.2007
Probiotyki (gr. pro bios - dla życia) to żywe organizmy, najczęściej szczepy bakterii fermentacji mlekowej, należące do rodzaju Lactobacillus.
Oprócz bakterii probiotykami mogą być również grzyby (np. Saccharomyces boulardii). Probiotyki dzięki korzystnemu oddziaływaniu na mikroflorę przewodu pokarmowego poprawiają stan zdrowia człowieka.


I tak bakterie probiotyczne wspomagają proces trawienia pokarmu, chronią przed chorobotwórczymi bakteriami produkując substancje o charakterze bakteriostatycznym, które zakwaszają środowisko konkurując o receptory komórkowe; uczestniczą w syntezie niektórych witamin.

Ważną cechą szczepów probiotycznych jest też działanie antagonistyczne wobec organizmów patogennych. Wyściełają one przewód pokarmowy i zapobiegają w ten sposób osadzaniu się w nim bakterii chorobotwórczych, a także przenikaniu do organizmu alergenów. Jest to szczególnie ważne u niemowląt do 9 miesiąca życia, u których bariera jelitowa nie jest jeszcze wystarczająco szczelna.

Probiotyki znajdują coraz szersze zastosownie zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu wielu schorzeń. Wskazaniami do ich stosownia są: biegunki pochodzenia bakteryjnego, wirusowego, lokomocyjnego, pomocniczo w drożdżycach i grzybicach przewodu pokarmowego, antybiotykoterapia, intensywna chemioterapia i radioterapia, zaparcia, stymulacja układu odpornościowego jelit.

Coraz więcej badań podejmuje się w celu określenia wpływu stosowania probiotyków na leczenie biegunki wirusowej i bakteryjnej. Wykazały one skrócenie czasu jej trwania przy stosowniu określonych szczepów bakterii probiotycznych. Wykazano również zmniejszenie częstości epizodów biegunkowych po terapii niektórymi antybiotykami. W nowszych badaniach wykazuje się także korzystne działanie niektórych probiotyków w eradykacji zakażenia Helicobacter pylori. Dowiedziono, że wśród osób, które oprócz potrójnej terapii (amoksycylina, klatrytromycyna, omeprazol) otrzymywały jogurty zawierające Lactobacillus casei DN - 114 001 stopień eradykacji Helicobacter pylori był wyższy.

Probiotyki łagodzą również objawy nietolerancji laktozy, do których zaliczamy: biegunki, wzdęcia, bóle brzucha. Zaburzenie trawienia laktozy jest związane z deficytem laktazy. Szczepy probiotyczne posiadają zdolność do uwalniania laktazy oraz do pobudzania ścianek jelita do jej wydzielania.

Kolejnym wskazaniem do stosowania probiotyków są choroby na tle alergicznym. Dowiedziono, że podanie szczepu Lactobacillus GG kobietom w ciąży, u których w rodzinie zanotowano przypadki choroby atopowej oraz ich dzieciom do 6 - go miesiąca życia, w znacznym stopniu redukowało ryzyko pojawienia się u tych dzieci AZS (atopowe zapalenie skóry).

Korzystne działanie organizmów probiotycznych zostało szeroko udokumentowane w wiarygodnych badaniach klinicznych. Stosowanie probiotyków profilaktycznie oraz leczniczo jest skutecznym i stosunkowo tanim rozwiązaniem wielu dolegliwości. Stanowi także atrakcyjną alternatywę dla wielu chemicznych medykamentów, które często wykazują działania uboczne.

Żródło: Poradnik aptekarski
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter