Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zmiany w zarządzie jednej z największych firm farmaceutycznych
Zmiany w zarządzie jednej z największych firm farmaceutycznych
Kåre Schultz z sukcesem przeszedł globalną rekrutację na prezesa Tevy, we wrześniu zastąpił dr Yitzhaka Peterburga, który do tej pory pełnił obowiązki CEO. Zmiany podyktowane są niestabilną sytuacją Tevy, spowodowaną brakiem pomysłu na zarządzanie tak dużą firmą oraz odrzuceniem 4 wniosków patentowych dotyczących leków na stwardnienie rozsiane, co naraziło Tevę na ogromne ryzyko finansowe, liczone w miliardach dolarów.

 

 

Kåre Schultz posiada 30-letnie doświadczenie w pracy na kierowniczych stanowiskach w firmach z branży farmaceutycznej. Jego wiedza ekonomiczna, menadżerska oraz znajomość rynku healthcare mają korzystnie wpłynąć na firmę. Przez prawie 30 lat Schultz pracował w firmie Novo Nordisk, gdzie pełnił wiele funkcji kierowniczych. Jego główne osiągnięcia to modernizacja procesów produkcji oraz wprowadzenie produktów na nowe rynki – USA i Chin. Od 2015 r. Schultz pracował dla Lundbeck. Przejął firmę w momencie wygaśnięcia wielu kluczowych patentów, które przez lata zapewniały stabilną sytuację finansową. Wprowadzone rozwiązania poprawiły sytuację firmy, poprzez wprowadzenie zmian polegających na zmniejszeniu kosztów operacyjnych przy jednoczesnym wprowadzaniu nowych produktów.

Sytuacja Tevy, jednej z największych firm farmaceutycznych, słynącej z produkcji leków generycznych w ostatnim roku uległa znaczącemu pogorszeniu. Jako przyczynę niepowodzenia podaje się brak ściśle określonego celu i wizji firmy. Nietrafione decyzje inwestycyjne oraz wygaśnięcie kilku patentów w znaczący sposób wpłynęły na sytuację firmy. Jeszcze przed objęciem stanowiska przez Schultza Teva ogłosiła, że zmniejszy o 7 000 ilość miejsc pracy, częściowo zamknie 15 zakładów produkcyjnych oraz wyjdzie z 45 rynków.

W informacji prasowej podała, że kierunek jej dalszego rozwoju będzie uzależniony od:

- polityki dotyczącej zarządzania lekami generycznymi — przejęcie firmy Actavis Generics niekorzystnie wpłynęło na firmę,

- sytuacji związanej z wygaśnięciem patentów oraz niejasnej przyszłości najważniejszego produktu – Copaxone,

- sytuacji finansowej – aktualne zadłużenie firmy może doprowadzić do obniżenia ratingów kredytowych oraz znacząco ograniczyć możliwości dokonywania inwestycji czy transakcji. 

--

Teva na świecie

Teva Pharmaceutical Industries Ltd. jest przodującą firmą farmaceutyczną, z której usług korzysta codziennie około 200 milionów pacjentów z 60 krajów. Teva jest największą firmą specjalizującą się w produkcji leków generycznych. W jej portfolio znajduje się ponad 1 800 molekuł, będących podstawą leku, w praktycznie każdej dziedzinie terapeutycznej. Spośród specjalistycznych preparatów należy wyróżnić leki na stwardnienie rozsiane — Teva jest liderem w przygotowywaniu rozwiązań medycznych w tej chorobie. Ponadto opracowała wiele programów leczenia zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, w tym zaburzeń ruchowych, migren, bólu, łagodzenia procesów neurodegeneracyjnych.

 

Teva w Polsce

W 1931 r. w Krakowie powstała firma Dr A. Wander S.A., która w latach 40. przeszła pod zarząd państwowy. W zakładzie produkcyjnym z taśm schodziły takie produkty jak Vibovit czy Flegamina. W latach 1997-1998 na skutek prywatyzacji krakowska Polfa została przekształcona w PLIVĘ (chorwacki koncern farmaceutyczny). Następnie PLIVA (2008 r.) oraz Ratiopharm (2010 r.) stały się częścią Grupy Teva w Polsce. W 2011 r. Teva przejęła Cephalon i wraz z nią firmę Mepha (przejętą przez Cephalon rok wcześniej). W Warszawie Teva ma swoje biuro operacyjne. Jeszcze do niedawna funkcjonowały dwa zakłady produkcyjne – w Krakowie i Kutnie. Niestety zakład w Kutnie został zamknięty.

KOMENTARZE
Newsletter