Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Złote medale Prix Galien - najważniejsze nagrody dla farmacji i medycyny rozdane
22.11.2012

20 listopada 2012 roku zakończyła się pierwsza w Polsce edycja prestiżowego konkursu Prix Galien Polska 2012, od ponad 40 lat nagradzającego najbardziej przełomowe i innowacyjne rozwiązania w dziedzinach medycyny i farmacji. Podczas uroczystej gali w Warszawie, w obecności blisko 300 znamienitych gości - wręczono 5 złotych medali. Uhonorowano wybitne innowacyjne osiągnięcia w farmacji i medycynie. Nagrody przyznano firmom i jednostkom, które rozumieją potrzebę inwestowania w badania, najnowszą technologię i innowacyjne produkty terapeutyczne. Organizatorem Prix Galien Polska 2012 jest jedno z najstarszych na świecie wydawnictw Elsevier Urban&Partner.

Nagroda Prix Galien przyznawana jest jako dowód uznania dla innowacyjnych rozwiązań w dziedzinach produktów leczniczych wśród firm farmaceutycznych oraz medycznych, a także stanowi wyróżnienie dla przełomowych dokonań i odkryć naukowców. Konkurs ma charakter międzynarodowy i jest corocznie przeprowadzany w 12 krajach: Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Portugalii, Szwajcarii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Co dwa lata odbywa się edycja międzynarodowa, wyłaniająca spośród lokalnych zwycięzców innowacyjny produkt w skali globalnej.

Twórcą Prix Galien był francuski farmaceuta Roland Mehl, który ufundował nagrodę w 1970 roku. Z czasem zyskała ona prestiż na świecie i obecnie stanowi jedno z najważniejszych wyróżnień, jakie można zdobyć w dziedzinach farmacji i medycyny.

 - Ranga tego wyróżnienia porównywana jest do Nagrody Nobla w farmacji i medycynie, stanowi więc świadectwo doskonałości  i zaawansowanej technologii. Ponadto, Prix Galien jest wspaniałą okazją do wyrażenia uznania dla naszych naukowców, klinicystów i firm przemysłu farmaceutycznego, którzy mają nadzwyczajny wkład w walkę z ludzkimi chorobami. – mówił w wywiadzie dla naszego portalu dr Tomasz Bykowski, sekretarz Kapituły Konkursowej Prix Galien Polska 2012.

W tegorocznej polskiej edycji przyznano nagrody w trzech kategoriach głównych oraz jednej kategorii specjalnej. Kategorie główne obejmowały: Innowacyjny produkt leczniczy, w tym produkt leczniczy stosowany w lecznictwie otwartym, zamkniętym i innowacyjną szczepionkę, Innowacyjną pracę badawczą oraz Innowacyjny wyrób medyczny. Kategorię specjalną stanowiło Innowacyjne rozwiązanie informatyczne dla medycyny.

Do ostatniej chwili nie było wiadomo jakie decyzje podejmie Kapituła Konkursu i komu z 13 nominowanych przyzna nagrody. Wybitni przedstawicieli nauki, członkowie Kapituły Konkursu Prix Galien, przez ostatnie dwa miesiące zapoznawali się z materiałami i opiniami dotyczącymi zgłoszeń do konkursu, aby móc oddać swój głos. Równolegle prace trwały w Kapitule Konkursu dla kategorii specjalnych Elsevier Prix Galien. Głosowania odbyły się tego samego dnia, przed uroczystą galą.

W kategorii „Innowacyjny produkt leczniczy stosowany w lecznictwie otwartym” nominowane do nagrody Prix Galien Polska 2012 były dwie firmy. Laureatem w tej kategorii została firma Boehringer Ingelheim. Eteksylan dabigatranu – tak nazywa się nagrodzony związek. Ma on zastosowanie w prewencji powikłań zakrzepowo-zatorowych u dorosłych pacjentów po przebytej planowej alloplastyce całkowitej stawu biodrowego lub kolanowego. Związek ten ma również zastosowanie w prewencji udarów i zatorowości systemowej u dorosłych pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków z jednym lub więcej czynnikiem ryzyka. Boehringer Ingelheim konkurował z firmą Servier, która została nominowana do nagrody Prix Galien za iwabradynę, będącą innowacyjnym lekiem kardiologicznym, pierwszym z nowej klasy terapeutycznej inhibitorów prądu If.

W kategorii „Innowacyjny produkt leczniczy stosowany w lecznictwie zamkniętym” nominowane były dwa preparaty firmy Jannsen. Nagrodę Prix Galien Polska 2012 otrzymał związek o nazwie telaprewir, który stanowi przełom w terapii WZW typu C i daje szansę na wyleczenie większej liczby pacjentów z genotypem 1 wirusa HCV.

W kategorii „Innowacyjna szczepionka” nagrodę Prix Galien Polska 2012 otrzymała firma Pfizer za 13-walentną szczepionkę przeciwko pneumokokom przeznaczoną do stosowania zarówno u dzieci jak i osób starszych. Choć był to jedyny kandydat do nagrody w tej kategorii należy zaznaczyć, że aby nagroda w ogóle została przyznana co najmniej dwie trzecie Kapituły Konkursowej musiało oddać swój głos na danego kandydata.

W drugiej kategorii głównej – „Innowacyjna praca badawcza” – nominowanych było 6 projektów badawczych. Wśród nich znaleźli się dr Piotr H. Skarżyński i dr Tomasz Wolak za ocenę zjawiska zmęczenia słuchowego na poziomie centralnego układu nerwowego przy zastosowaniu rezonansu magnetycznego, Grupa Adamed za projekt tworzenia biotechnologicznego leku przeciwnowotworowego 3CLA, Prof. dr hab. med. Andrzej Mackiewicz za leczniczą genetycznie modyfikowaną szczepionkę czerniakową, Radosław Wieczór za innowacyjne badanie w zakresie diagnostyki, leczenia i zapobiegania miażdżycy oraz Zakład Biochemii genetycznej Uniwersytetu Wrocławskiego za innowacyjny len i jego wykorzystanie w obszarze biomedycznym.

Nagrodę Prix Galien Polska 2012 w tej kategorii otrzymał Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN za model Sztucznego Pacjenta Oddechowo-Krążeniowego. Jest to model numeryczny układu krążeniowo-oddechowego z płynowym środowiskiem fizycznym układu oddychania i krążenia. Umożliwia on badanie ich interakcji, testowanie urządzeń medycznych oraz szkolenie studentów.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu został laureatem Prix Galien Polska 2012 w kategorii specjalnej „Innowacyjne rozwiązanie informatyczne dla medycyny”. Rozwiązaniem innowacyjnym stworzonym przez Instytut jest pierwsza w świecie Krajowa Sieć teleaudiologii obejmująca 23 stanowiska w kraju. Pozwala ona na organizację m. in. opieki telerehabilitacyjnej, planowych wizyt telediagnostycznych oraz telefittingu, czyli zdalnego doboru parametrów stymulacji elektrycznej drogi słuchowej po wszczepieniu implantu ślimakowego.

Pierwsza polska edycja konkursu Prix Galien przechodzi zatem do historii. Idea konkursu jest wspaniała, a globalny prestiż tej imprezy spowodował, że już sama nominacja jest nie lada wyróżnieniem. Być może część Czytelników uzna, iż  Prix Galien Polska obnażył mało imponujący stan innowacyjności polskiego sektora farmaceutycznego i medycznego, z racji tego, że w kategoriach na innowacyjny produkt leczniczy wygrały zagraniczne koncerny farmaceutyczne. Otóż nie! Konkurs pokazał rzecz zupełnie odwrotną. O ile w dziedzinie innowacyjnych produktów leczniczych konkurowały ze sobą największe światowe firmy farmaceutyczne, i jest to zjawiskiem powszechne w zasadzie w większości lokalnych edycji konkursu, o tyle w przypadku innowacyjnych projektów badawczych konkurencja była bardzo zacięta i Kapituła Konkursowa miała rzeczywiście trudny wybór. Należy podkreślić, że w kategorii „Innowacyjna praca badawcza” wszyscy nominowani reprezentowali wyłącznie Polskę. 

- Ta kategoria dotyczyła nas wszystkich. Kategoria swoją drogą bardzo trudna do oceny. Bowiem nie zawsze każda praca naukowa jest innowacyjna, a przede wszystkim innowacyjności wymagał konkurs. Szalona rozbieżność pomiędzy zgłoszonymi, nominowanymi projektami sprawiła, że my jako kapituła mieliśmy ogromny dylemat komu przyznać pierwszą nagrodę. -  mówił przed ogłoszeniem ostatecznego werdyktu prof. Jacek Imiela, członek Kapituły Konkursowej

Zatem o pomysłowość i innowacyjność pomysłów wśród polskich firm, naukowców, czy też konsorcjów nie ma się co martwić.  Budujące jest także to, że za pomysłowością idzie też czysty pragmatyzm. Wszystkie nominowane projekty miały charakter aplikacyjny. Każdy projekt, docelowo ma przynieść wartość nie tylko dla pomysłodawców, ale przede wszystkim dla społeczeństwa. Można być wręcz pewnym, że w każdej kolejnej edycji konkurencja będzie jeszcze bardziej zacięta, a kandydatów będzie więcej.

- Otworzyliśmy nowy rozdział w wyznaczaniu kierunku innowacji w Polsce. Produkty lecznicze i rozwiązania dla medycyny i farmacji nagrodzone dziś wieczorem to wzory do naśladowania. Wręczając nagrody tym wyjątkowym produktom i rozwiązaniom leczniczym, i widząc tu dziś wszystkich Państwa wiem, że nasza determinacja w organizacji konkursu Prix Galien Polska była właściwą decyzją – podsumował tegoroczną edycję Prix Galien Polska 2012 dr Andrzej Bieniek.

Wśród gości uczestniczących w gali rozdania nagród byli przedstawiciele instytucji państwowych oraz ośrodków naukowych i medycznych z całego kraju i liczne grono reprezentantów firm farmaceutycznych i wyrobów medycznych. Przemówienia specjalne wygłosili: Sekretarz Fundacji Galien – Florence Mehl, dr hab. Jacek Guliński (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz Michał Pilikiewicz (Country Manager IMS Poland).

  

Zwycięzcy Prix Galien Polska 2012

 

 

 

Tomasz Sznerch/Anna Byczkowska

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter