Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
„Zdrowie ma przyszłość w badaniach klinicznych” – Pacjenci Jutra pomagają opracowywać nowe terapie
„Zdrowie ma przyszłość w badaniach klinicznych” – Pacjenci Jutra pomagają opracowywać nowe

Tyle się dzieje w rozwoju medycyny, nieustannie powstają nowe terapie. Pomimo tych ogromnych osiągnięć, wciąż poszukujemy nowych ścieżek, które dają nadzieję na skuteczne i bezpieczne leczenie. Każdego roku na świecie rejestrowanych jest między 50 a 60 nowych leków, a to wszystko dzięki badaniom klinicznym. Szczególną rolę w tym procesie odgrywają Pacjenci Jutra – osoby otwarte, uważne, otoczone specjalistyczną opieką wykorzystują swoją szansę, dając nadzieję innym. 20 maja, w Międzynarodowym Dniu Badań Klinicznych, rusza kampania „Zdrowie ma przyszłość w badanich klinicznych”, w ramach której poznamy historie Pacjentów Jutra, dla których badania kliniczne były punktem zwrotnym w walce z chorobą.

Korzystają wszyscy, pomagają nieliczni

W samym tylko 2023 r. zatwierdzono aż 55 nowych leków, m.in. w kierunku leczenia HIV, RSV, depresji, migreny czy choroby Alzheimera [1]. Jednocześnie według raportu „Świadomość Polaków na temat badań klinicznych – Pratia 2022” aż 76% Polaków nie spotkało się z określeniem „badania kliniczne” lub ma na jego temat małą lub bardzo małą wiedzę. Niska świadomość społeczna nie tylko przekłada się na brak informacji dla pacjentów o korzyściach wynikających z udziału w badaniach klinicznych, ale także opóźnia wprowadzenie nowych leków na rynek i ogranicza ich powszechną dostępność. – Niezwykle ważne jest, aby nieustannie przypominać, że dziś nie ma innej drogi do rozwoju medycyny i rejestracji nowych leków, niż poprzez badania kliniczne. Wciąż wiele osób, nie tylko pacjenci, ale nawet lekarze, ma bardzo nikłą wiedzę w temacie badań klinicznych. Niestety w społeczeństwie funkcjonuje wiele barier i mitów związanych z z tym obszarem. Jednocześnie mamy piękne historie, szczególnie tych osób, dla których nie było już dostępnych innych opcji terapeutycznych. I co ważne, te osoby chcą się swoimi historiami dzielić – komentuje Łukasz Bęczkowski, ekspert w zakresie badań klinicznych COO Pratia.

Nowe horyzonty w onkologii

– Dzięki badaniom klinicznym doszliśmy do punktu, gdy wiele chorób przestało być chorobami śmiertelnymi, a stało się przewlekłymi lub wręcz możliwymi do wyleczenia, oczywiście pod warunkiem odpowiednio wczesnego rozpoczęcia terapii. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie nowotworów. Duże postępy obserwujemy również w leczeniu otyłości, chorób autoimmunologicznych, takich jak AZS czy łuszczyca oraz w chorobach płuc. Wciąż jednak przed nami wiele do zrobienia – opowiada Marek Kotlarski, onkolog, specjalista onkologii klinicznej Centrum Medycznego Pratia Poznań. W samym tylko 2023 r. rozpoczęto ponad 22 tys. badań klinicznych. W ostatnich latach najwięcej, bo aż 30% wszystkich badań klinicznych, prowadzi się w obszarze onkologii. Według Krajowego Rejestru Nowotworów na raka choruje ok. 1,17 mln osób w Polsce, a diagnozę otrzymuje nawet 170 tys. osób. Stąd rosnące zainteresowanie badaniami klinicznymi w tym kierunku. – Niebywały postęp odegrał się także w leczeniu szpiczaka mnogiego czy chłoniaka. Ostatnie lata przyniosły nam wiele leków, które zupełnie zmieniły komfort życia pacjentów. Mamy dziś dostęp do celowanych terapii, pojawiły się nowe leki, które umożliwiają zaproponowanie zindywidualizowanych planów leczenia. Co ważne, znacząco wydłużają one średnią długość życia pacjentów – dodaje prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki z Ośrodka Pratia Onkologia Katowice.

Pacjenci Jutra, czyli nasi bohaterowie

Kampania „Zdrowie ma przyszłość w badanich klinicznych” pomaga zrozumieć, na czym polegają badania kliniczne, jakie korzyści odnosi dzięki nim społeczeństwo, medycyna i sami pacjenci. Dzięki niej poznajemy historie Pacjentów Jutra, czyli osób, które zdecydowały się wziąć udział w badaniach klinicznych. Kampania realizowana jest we współpracy z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami pacjenckimi oraz firmami z branży medycznej i farmaceutycznej. Do inicjatywy dołączają cały czas nowe organizacje. Inicjatorem akcji jest Pratia – międzynarodowa Sieć Ośrodków Badań Klinicznych licząca 90 ośrodków w 6 krajach Europy.

Źródła

[1] https://www.fda.gov/drugs/novel-drug-approvals-fda/novel-drug-approvals-2023

Fot. Materiały prasowe Lensomai Communication

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter