Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna XXI w. Z badań epidemiologicznych wynika, że co trzecia, a nawet co druga osoba w kraju ma nieprawidłowe ciśnienie krwi. Co więcej, blisko 30-50% osób zdaje sobie z tego sprawę, a ponad połowa wiedząc o nadciśnieniu nie leczy go. Istnieje bardzo niewielki odsetek społeczeństwa, który systematycznie kontroluje i dba o swoje ciśnienie krwi. Stąd też idea WHO w tym roku, aby podnieść świadomość społeczeństwa.
Nadciśnienie tętnicze to przewlekła choroba układu krążenia charakteryzująca się stale lub czasowo podniesionym ciśnieniem tętniczym krwi, zarówno skurczowym jak i rozkurczowym. Prawidłowe ciśnienie tętnicze u zdrowego człowieka wynosi 130/85mmHg, granica przy której można mówić o nadciśnieniu to wartość 140/90mmHg wykazana w kilku pomiarach. Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku. Bardzo często przebiega bezobjawowo, stąd też tak mała świadomość społeczeństwa.
Niekiedy wystarczy tylko zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia, aby zapobiec chorobie. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak ważna jest edukacja i profilaktyka. Nadrzędnymi celami postawionymi przez Światową Organizację Zdrowia jest zmniejszenie ryzyka zapadalności na zawał serca czy udar mózgu. Cele pośrednie to:
- Edukacja społeczeństwa i podnoszenie świadomości na temat przyczyn i skutków nadciśnienia tętniczego
- Edukacja zdrowotna, mająca na celu zapobieganie wysokiemu ciśnieniu i jego powikłaniom
- Stworzenie warunków sprzyjających prozdrowotnym zachowaniom, poprzez zachęcanie władz zarówno na szczeblu krajowym jak i lokalnym
- Zachęcenie osób dorosłych do systematycznego badania ciśnienie tętniczego krwi i stosowania się do wszelkich zaleceń lekarza.
Co możemy zrobić, aby zapobiegać skutkom nadciśnienia tętniczego jak i samemu nadciśnieniu? Tak naprawdę niewiele trzeba zmienić, aby czuć się zdrowszym i nie martwić się o nadciśnienie. Wystarczy tylko:
- Systematyczne badać swoje ciśnienie tętnicze krwi
- Rzucić palenie
- Wprowadzić zdrową dietę – spożywać mniej tłustych i słonych posiłków
- Przedsięwziąć aktywność fizyczną – np.: wypoczywając aktywnie lub jadąc do pracy rowerem
- Spożywać więcej warzyw i owoców – co najmniej 5 porcji dziennie
- Utrzymać normalną i umiarkowaną masę ciała
- Unikać stresu.
To kilka czynności, które nie kosztują zbyt wiele, a mogą nas uchronić przed chorobą i jej groźnymi, a niekiedy śmiertelnymi skutkami. W przypadku, gdy ktoś posiada podwyższone ciśnienie tętnicze, konieczna jest stała kontrola u lekarza i stosowanie leków obniżających i utrzymujących na stałym poziomie ciśnienie tętnicze krwi. W 2008 roku podczas XI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Nadciśnienie Tętniczego opracowano nowe wytyczne leczenia tej choroby w Polsce. Wytyczne zawierały między innymi dane o tym kiedy należy rozpocząć leczenie, jakie są cele terapeutyczne i zastosowania leczenia skojarzonego w terapii nadciśnienia tętniczego.
Adrian Gajewski
Źródła:
http://www.who.un.org.pl
www.plusmedycyny.pl
www.cpln.e-medycyna.pl
KOMENTARZE