Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zadbaj o życie i badaj się regularnie - apelują diagności laboratoryjni
06.06.2012

- Bez dobrej diagnostyki laboratoryjnej, niemożliwe jest skuteczne diagnozowanie i leczenie pacjenta, bez narażania go na komplikacje – mówili eksperci na konferencji prasowej zorganizowanej przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego.

 „Diagnostyka laboratoryjna dostarcza 60-90 proc. wszystkich informacji potrzebnych do podjęcia decyzji o skutecznym sposobie leczenia - przypomniała dr Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.  „Jednak w Polsce objawy i symptomy zewnętrzne są często jedynym wskazaniem do podjęcia terapii, a badania diagnostyczne wykonuje się zdecydowanie za rzadko” -dodała. 

„Człowiek, jak samolot, wymaga regularnych badań diagnostycznych” – powiedział prof. Jerzy Naskalski, Przewodniczący Kolegium Medycyny Laboratoryjnej w Polsce.„Latanie stało się najbezpieczniejszym środkiem transportu właśnie ze względu na skrupulatność co do terminów, jakości i ilości wykonywanych testów, które pozwalają wykryć początkowo niegroźne usterki prowadzące w późniejszym czasie do katastrofy. Podobnie jest z człowiekiem. Wykrycie odpowiednio wcześnie pewnych niewielkich symptomów może zapobiec rozwojowi groźnej choroby”.

Diagnostyka wykrywa potencjalne schorzenia w bardzo wczesnej fazie: na poziomie komórki, a nie na poziomie organów, dzięki czemu zwiększa skuteczność i obniża koszty leczenia. Jednak
z  Narodowego Testu Zdrowia Polaków wynika, że badamy się, gdy choroba daje widoczne objawy. Poziom wiedzy Polaków na temat swojego stanu zdrowia jest alarmujący - 80 proc. z nas nie zna poziomu cholesterolu we krwi, a 70 proc. poziomu glukozy.

 „Wbrew pozorom diagnostyka nie zwiększa kosztów leczenia, ale w perspektywie obniża je. Prawidłowa diagnoza ma ogromne znaczenie dla wyboru właściwego leczenia, a tylko takie daje szanse na powrót do zdrowia” - powiedział profesor Marek Jagielski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Od lat diagnostycy - wśród nich profesor Marek Jagielski - apelują, aby przed podaniem antybiotyków wykonywać odpowiednie badania mikrobiologiczne, co zapobiegnie zbędnemu podawaniu leków przeciwbakteryjnych w przypadkach chorób wirusowych.

„Im wcześniej wykryta choroba, tym mniej jest zaawansowana, od tego zależy skuteczność i koszt leczenia”- powiedziała Elżbieta Puacz. „Co więcej badając się regularnie i poznając swoje własne czynniki ryzyka możemy wiele zrobić, by zapobiec ewentualnym chorobom, takim jak zawał serca czy udar mózgu”.

Profesor Lucjusz Jakubowski, konsultant krajowy w dziedzinie genetyki klinicznej zwrócił uwagę, że dzięki badaniom genetycznym można zarówno wykryć skłonność do określonych chorób (medycyna predykcyjna), jak i dobrać skuteczne metody leczenia (medycyna personalizowana).

Pani Profesor Ewa Augustynowicz - Kopeć, Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc opowiedziała o powracającym zagrożeniu związanym z gruźlicą i o roli jaką powinny w tym obszarze pełnić badania diagnostyczne.

„Problemem nie jest brak pieniędzy w NFZ, lecz ich niewłaściwa dystrybucja. Okazuje się, że im więcej wydatków w danym roku na badania diagnostyczne, tym mniej na leczenie. Zwiększenie środków NFZ-u na laboratoria w ogólnym rozrachunku nie zwiększyłoby kosztów i uchroniłoby pacjentów przed komplikacjami. Tymczasem w Polsce z jednej próbki krwi wykonuje się tylko trzy badania, gdzie w innych krajach Unii Europejskiej pięć, a czasem nawet osiem!” - mówił Andrzej Banaszkiewicz, Prezes Izby Producentów i Dystrybutorów Diagnostyki Laboratoryjnej.

Diagnostyka laboratoryjna to obecnie najskuteczniejsza metoda określania właściwej terapii. Pozwala znacząco obniżyć ryzyko komplikacji oraz obniżyć koszty leczenia. Dzięki odpowiedniej profilaktyce można szybko rozpoznać symptomy choroby i nie dopuścić do jej rozwoju, dlatego tak ważne jest zachęcanie do wykonywania regularnych badań kontrolnych.

W dyskusji wzięli udział: Profesor Jerzy Naskalski - Przewodniczący Kolegium Medycyny Laboratoryjnej w Polsce, Profesor Lucjusz Jakubowski - Konsultant Krajowy w dziedzinie genetyki klinicznej, Dr Elżbieta Puacz -Prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Profesor Ewa Augustynowicz – Kopeć - Polskie Towarzystwo Chorób Płuc - Członek Zarządu Głównego, Profesor Marek Jagielski - Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego,  Andrzej Banaszkiewicz - Prezes Izby Producentów i Dystrybutorów Diagnostyki Laboratoryjnej.

24 maja 2012 roku Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych obchodziła Jubileusz 10-lecia powstania Samorządu Diagnostów Laboratoryjnych.

O Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych - Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych to, to  najmłodszy samorząd zawodowy wśród zawodów medycznychktórego misją jest udzielanie dbałość o wysoką jakość świadczeń zdrowotnych z zakresu diagnostyki laboratoryjnej zgodnie z najnowszą wiedzą, nadzór nad prawidłowym poziomem szkolenia diagnostów laboratoryjnych. To także promowanie w społeczeństwie profilaktyki zdrowotnej i wiedzy o znaczeniu badań w leczeniu i profilaktyce. Samorząd poprzez prowadzenie właściwych rejestrów i ewidencji oraz wydawanie prawa do wykonywania zawodu porządkuje i nadzoruje środowisko diagnostów laboratoryjnych. Diagności laboratoryjni badają tkanki, płyny ustrojowe, a następnie poddają ocenie wiarygodność wyników tych badań i interpretują je. Diagnosta laboratoryjny pełni również rolę doradcy lekarza w zakresie doboru testów laboratoryjnych, interpretacji wyników oraz rozwiązywania problemów diagnostycznych.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter