Melissa officinalis, jak i mięta należy do rodziny wargowych. Geograficznie wywodzi się z terenów Europy, jednak uprawiana jest na całym świecie, nie tylko jako zioło, ale także ozdoba ogrodu służąca do zwabiania pszczół oraz, jako składnik późniejszych leków, kosmetyków, czy produktów służących do polerowania mebli. Może osiągać wysokość dwóch metrów, a nawet i wyższą, gdy nie podlega pielegnacji ze strony człowieka. Na przełomie wiosny i lata pojawiają się kiście malutkich, jasno żółtawych kwiatów na złączeniu liści z łodygą. Jej liście, kształtem przypominajace liście mięty pieprzowej, są wyraziście pomarszczone, a ich barwa uzależniona od gleby i klimatu, w którym roślina kwitnie, zmienia się od ciemnej, aż do żółtej zieleni. Po potarciu liści melisy na dłoniach pozostaje cierpko-słodki zapach, przypominający zapach cytryny.
Melisa w medycynie
Melisa jest powszechnie uznawana i stosowana, jako naturalny środek uspokajający, odstresowujący już od czasów średniowiecza. Miała ona minimalizować stres oraz odczucia lękowe, leczyć bezsenność, poprawiać apetyt, a nawet koić ból i dyskomfort zwiazany z problemami trawiennymi. W dzisiejszych czasach wykorzystuje się mieszanki ziołowe na bazie melisy oraz waleriany, rumianku czy chmielu, celem ułatwienia osiągnięcia stanu relaksu. Jest stosowana także w przypadku opryszczki ustnej (tzw. zimna). Pomimo tego, iż wciąż zbyt mało przeprowadzono rzetelnych badań zaobserwować można niesłabnącą popularność i tego zioła.
Bezsenność i niepokój
Liczne badania wykazały, iż melisa w połączeniu z innymi ziołami o właściwościach uspokajających, faktycznie pomaga zredukować poziom niepokoju oraz pozytywnie wpływać na zaburzenia snu. Badania mieszanki melisowo-walerianowej wykazały poprawę snu u 81% badanych, jednak trudno określić, które z ziół miało większą zasługę. Natomiast badania dotyczące samej melisy wykazały, iż u pacjentów poprawił się nastrój, a także w sposób znaczący wzrosło u nich poczucie spokoju i czujności.
Opryszczka?
Niektóre z badań wykazują skuteczność działania melisy w przypadku opryszczki wywołanej przez ‘herpex simplex virus‘ (HVS) w bezpośrednim działaniu, tzn. badani zauważyli znaczącą poprawę po zastosowaniu maści na bazie melisy, jeżeli chodzi o zaczerwienienie i opuchliznę już po dwóch dniach. Pomimo tego, iż maść nie wpłynęła zbyt znacząco na występowalność strupów, czy bólu.
Choroba Alzheimera
W 2003 roku przeprowadzono badania na osobach z chorobą Alzheimera. Przez 4 miesiące podawano im określone dawki melisy, bądź placebo. Pod koniec badań okazało się, że u tych osób, które przyjmowały melisę istotnie poprawiły się wyniki zwiazane z funkcjami poznawczymi. U tych pacjentów zaobserwowano także niższy poziom nadpobudliwości.
Cenne uwagi dotyczące ostrożności
Jak dotąd stosowanie melisy nie zostało powiązane z występowaniem jakichkolwiek efektów ubocznych, jednakże należy pamiętać, iż reakcje alergiczne mogą wystąpić w każdym momencie i u każdej osoby. Aczkolwiek istnieją wyniki badań zgodnie, z których wynika, iż spożywanie melisy osłabiło czujność badanych, a nawet osłabiło funkcje mentalne. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, iż przy zażywaniu medykamentów mających działanie uspokajające, przyswajanie ponadto melisy może zintensyfikować ów efekt powodując nadmierną sedację.
Jak stosować?
Melisę mogą przyjmować zarówno dzieci (w ich przypadku dawkę najlepiej skonsultować z pediatrą), jak i dorośli. Melisę można zakupić zarówno w postaci kapsułek, gotowych herbatek, bądź ususzonego i zmielonego ziela. Przygotowując herbatkę ziołową należy pamiętać, aby po zalaniu gorącą wodą przykryć kubeczk podstawką, ażeby nie uleciały bezcenne olejki eteryczne.
Przeczytaj również:
Zielona herbata dobra na wszystko?
Paulina Dziedzic
Źródła: http://altmedicine.about.com/
KOMENTARZE