Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
XXV Zjazd PTD w Warszawie za nami, czyli DIABETES WARS!
XXV Zjazd PTD w Warszawie za nami, czyli DIABETES WARS!

W dniach 23-25 maja br. w przestrzeniach targowych i konferencyjnych EXPO XXI w Warszawie odbył się jubileuszowy XXV Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Jest to największe i najważniejsze wydarzenie diabetologiczne w kraju. Portal Biotechnologia.pl został patronem medialnym Zjazdu.

 

 

 

Cukrzyca – złożony problem kliniczny

Skoro już w zapowiedzi pojawiły się przedrostki „naj”, warto potwierdzić je liczbami. Zjazd PTD był centralnym punktem debat i dyskusji ponad 2000 uczestników! Wśród nich znaleźli się, co akurat oczywiste, lekarze diabetolodzy, kardiolodzy, pediatrzy, interniści, psychiatrzy, seksuolodzy, lekarze rodzinni, nefrolodzy oraz specjaliści z innych dziedzin medycyny, ale również pielęgniarki, edukatorzy, studenci czy przedstawiciele firm farmaceutycznych oraz produkujących sprzęt medyczny, jednym słowem – wyjątkowi goście ze świata medycyny, nauki i farmacji. Nadrzędnym celem tego interdyscyplinarnego spotkania było wzajemne podnoszenie kwalifikacji uczestników i kompleksowa pomoc pacjentom borykającym się przede wszystkim z cukrzycą oraz jej następstwami. A tych nie brakuje, ponieważ choroba obciąża cały organizm i narządy wewnętrzne, mogąc prowadzić m.in. do rozwoju chorób nerek, wystąpienia zawału serca, udaru, rozwoju neuropatii z obniżonym czuciem, tworzenia się ran cukrzycowych oraz uszkodzeń żył w obrębie nóg, osłabienia wzroku i ślepoty, jako skutku uszkodzenia naczyń krwionośnych w obrębie narządu wzroku, infekcji jamy ustnej, chorób dziąseł, impotencji u mężczyzn. Wśród ciężkich powikłań wymienia się natomiast: kwasicę ketonową, mleczanową, zespół hiperglikemiczno-hiperosmolarny, hipoglikemię, hiperglikemię, a nawet śpiączkę hipoglikemiczną [1].

Być w centrum najważniejszych dyskusji na temat diabetologii!

Tak złożony problem wymagał bogatego programu naukowego, na który złożyły się najlepsze, wnikliwie wyselekcjonowane przez Komitet Naukowy abstrakty. Wchodzący w skład Komitetu doświadczeni klinicyści z pewnością mieli pozytywny ból głowy, ponieważ w miesiącach poprzedzających Zjazd na ręce organizatorów spływały liczne zgłoszenia. Nic dziwnego – aktywny udział w Zjeździe, prezentacja swoich osiągnięć naukowych oraz możliwość wymiany doświadczeń, zdobycia nowych kontaktów zawodowych i przedyskutowania swoich przypadków klinicznych w gronie wybitnych polskich i zagranicznych ekspertów to cenna waluta. Wartością dodaną może być też zyskanie dużego uznania i rozgłosu nie tylko wśród uczestników samego Zjazdu, ale również generalnie w środowisku diabetologicznym jeszcze długo po zakończonym wydarzeniu, ponieważ zakwalifikowane streszczenia zostaną opublikowane w anglojęzycznym piśmie „Current Topics in Diabetes”. Najlepsze, nagrodzone podczas Zjazdu prace z pewnością odbijają się szerokim echem. W tym roku, kiedy to przypadała 140. rocznica urodzin Kazimierza Funka (fot. obok, źródło: domena publiczna) – odkrywcy pierwszej witaminy B1 (wyodrębnionej z otrąb ryżowych), autora terminu „witamina”, nagrodę za najlepszą publikację z dziedziny diabetologii i chorób metabolicznych uhonorowano jego imieniem. Naukowiec z takimi osiągnięciami, który zostawia po sobie setki wciąż cytowanych prac i publikacji z zakresu biochemii i chemii organicznej, to niewątpliwie inspiracja po dziś dzień.

Wykłady, panele, sesje plakatowe i nagrody to nie wszystko! Zjazdowi tradycyjnie towarzyszyła wystawa firm, które miały okazję na swoich stoiskach zaprezentować liczne nowości ze swojej oferty. Ponadto drugiego dnia konferencji odbyło się zebranie członków Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, podczas którego miało miejsce ważne głosowanie online przy użyciu dedykowanej platformy, do której dostęp miały wyłącznie upoważnione osoby. Wiemy jednak z doświadczenia, że najwięcej zawsze dzieje się w kuluarach – networking to najcenniejsza wartość tego typu eventów, a rumor i gwar podczas przerw kawowych były wynikową właśnie kumulacji tych niezwykle istotnych rozmów.

Kosmiczne gratulacje i podziękowania!

Choć doceniamy ogromny wkład merytoryczny całego Komitetu Naukowego oraz wszystkich uczestników, chcieliśmy imiennie pogratulować przede wszystkim prof. dr hab. med. Irinie Kowalskiej, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz prof. dr. hab. med. Leszkowi Czupryniakowi, przewodniczącemu Komitetu Organizacyjnego tak udanego jubileuszu oraz… nietuzinkowej inauguracji eventu! „Naziemne i napowietrzne statki kierowane przez zespoły terapeutyczne atakują wroga ze wszystkich poradni i oddziałów diabetologicznych i odnoszą swoje pojedyncze zwycięstwa w batalii o życie z Międzygalaktycznym Imperium Cukrzycowego Zła” – przyznacie, że tak kosmiczne przywitanie i jednocześnie zaproszenie do konsolidacji oddziałów i walki w słusznej sprawie pozostaje na długo w pamięci!

Firmie Bachleda Kongresy Eventy warto natomiast pogratulować wzorowej organizacji. Nagrodę i dowód uznania niech stanowią zdjęcia wypełnionych po brzegi do ostatniego dnia sal, które na swoim Facebooku na bieżąco publikował organizator, a pamiętać należy, że przecież wiele sesji naukowych odbywało się równolegle. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Źródła

[1] Medicover

Fot. Bachleda Kongresy Eventy

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter