Wspominane badania zostały przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Tel Avivie. Udowodnili ono powiązanie pomiędzy choroba wieńcową serca a wypaleniem zawodowym. W badaniach wzięło udział dokładnie 8838 zdrowych osób obu płci w wieku od 19 do 67 lat. Każda z nich była obserwowana średnio 3,4 roku, w tym okresie poddawano je rutynowym badaniom zdrowotnym. Na koniec każdego uczestnika badania przebadano pod kątem zarówno stopnia wypalenia zawodowego jak i objawów choroby wieńcowej.
Przy analizie wyników brano pod uwagę klasyczne czynniki ryzyka (płeć, wiek, historię podobnych chorób w rodzinie i palenie tytoniu). Same rezultaty określane są przez autorów badania jako alarmujące i dużo bardziej ekstremalne niż się spodziewali. Spośród całej grupy przebadanych osób zdiagnozowano 93 nowe przypadki choroby wieńcowej. Wypalenie zawodowe wiązało się z 40% wzrostem ryzyka zachorowania na chorobę niedokrwienną serca – to wynik średni dla całej grupy. U osób znajdujących się w grupie 20% z najwyższym wskaźnikiem wypalenia zawodowego wzrost tego ryzyka wyniósł 79%. Naukowcy przewidują, że podczas kolejnych badań wyniki nie ulegną poprawie, a wręcz przeciwnie, będą jeszcze gorsze.
Wyniki badań zespołu z Tel Avivu będą bardzo cenne dla lekarzy, którzy będą mogli podjąć kroki w celu zapobiegnięcia rozwojowi choroby wieńcowej u swoich pacjentów. Także pracodawcy mogą poprawić warunki pracy swoim pracownikom, zapewniając w ten sposób lepsze środowisko w miejscu pracy. Ważne jest też, aby samemu o siebie zadbać. Możliwe jest przeprowadzenie internetowego testu, dzięki czemu można samodzielnie zdiagnozować u siebie wypalenie zawodowe odpowiadając na serię pytań. Zdrowa zbalansowana dieta, ruch i dobry sen również nie mogą zaszkodzić.
Przykładowy darmowy test online dostępny jest tutaj:
http://www.poradnikzdrowie.pl/
Wypalenie zawodowe jest jedną z wielu możliwych reakcji organizmu na chroniczny stres związany z pracą. Odczuwa się wtedy, że praca nie sprawia już żadnej satysfakcji, a sam pracownik przestaje się rozwijać zawodowo, jest chronicznie niezadowolony i czuje się przepracowany.
Według wyliczeń doktora Vogenberga, skuteczne leczenie tego typu schorzeń może zwiększyć o kilka procent produktywność pracowników. Jeżeli zatem zapewni się pracownikom przyjazne środowisko pracy, możliwe jest zwiększenie zysków firmy. Zatem skuteczne przeciwdziałanie lub leczenie wypalenia zawodowego jak najbardziej leży w interesie pracodawców.
Przeczytaj również:
Rewolucja w diagnostyce raka żołądka - nowy test bada wydychane powietrze
Jak zabrać się za pisanie pracy magisterskiej? Porad udziela prof. Janusz Błasiak z UŁ
red. Tomasz Domagała
Portal Biotechnologia.pl
KOMENTARZE