Misją EFPIA jest promowanie działalności badawczo-rozwojowej w Europie, jak również tworzenie korzystnych warunków ekonomicznych, prawnych i politycznych aby innowacyjny przemysłfarmaceutyczny mógł efektywnie odpowiadać na rosnące oczekiwania i potrzeby zdrowotne pacjentów.
Magda Chlebus, Director Science Policy w EFPIA, zajmuje się polityką i prawem kształtującymi środowisko dla działalności naukowo-badawczej w Europie. W zakresie jej obowiązków leży miedzy innymi tworzenie korzystnych warunków dla partnerstw publiczno-prywatnych i wpieranie kluczowych technologii. Podczas BioForum 2012, w trakcie swojego wykładu "Innovative Medicines Initiative – a public private partnership success story" Magda Chlebus przedstawi model partnerstwa publiczno-prywatnego przy pracy nad lekami innowacyjnymi.
Innovative Medicines Initiative (IMI) jestnajwiększym tego typu partnerstwem w ramach którego współpracują ze sobą Komisja Europejska (KE), firmy farmaceutyczne, organy regulacyjne, a także środowisko akademickie i organizacje pacjentów. Dzięki programom współfinansowanym przez KE oraz firmy członkowskie EFPIA, IMI łączy wiedzę i doświadczenie światowej klasy ekspertów do rozwiązywania głównych wyzwań, które stoją na drodze do opracowania nowych leków.
W połowieswojej kadencji, IMI dowodzi, że ten rodzaj współpracy publiczno-prywatniej działa i przynosi wymierne rezultaty w tempie, które nie byłoby możliwe w ramach innego systemu. Skuteczność IMI opiera sie na programie odzwierciedlającym wspólny interes i strukturze która kojarzy indywidualne potrzeby przemysłu i społeczeństwa. Ten model otwartej współpracy łączy doskonałość nauki z przemysłowym know-how, dzięki czemu IMI przyciąga najlepsze talenty i krytyczną masę środków i zasobów ludzkich. Wyniki projektów mogą być natychmiast stosowane w pracach badawczo-rozwojowych, a pacjenci otrzymują szansę na szybszy dostęp do nowych rozwiązań terapeutycznych. Oferując neutralną platformę, nie tylko przyczyniamy się do zestawiania i udostępniania różnorodnych informacji i danych, które w innym przypadku nie byłyby dostępne, ale także tworzymy warunki do współpracy i dialogu wolnych od konfliktu interesów-mówi Magda Chlebus.
Nadchodzące projekty w dziedzinach takich jak oporność mikroorganizmów na antybiotyki, leczenie skojarzone, szczepionki i ocena technologii medycznych stworzy dodatkowe możliwości dla krajów i regionów Europy Środkowo-Wschodniej, które aktualnie są mniej zaangażowane w projekty prowadzone przez IMI.
Dodatkowe informacje
Bioforum 2012 to strategiczne wydarzenie przede wszystkim dla inwestorów zainteresowanych prężnie rozwijającym się sektorem BioBiznesu. Podczas dwóch dni konferencji będzie można spotkać przedstawicieli najbardziej znaczących przedsiębiorstw sektora biotechnologicznego i biofarmaceutycznego z Polski, Czech, Węgier, Litwy, Łotwy czy Estonii. Tematyka tegorocznego BioForum dotyczyć będzie między innymi takich zagadnień jak model biznesowy w medycynie spersonalizowanej, leki biopodobne i nowe produkty biotechnologiczne, oraz badania kliniczne i przedkliniczne w Europie Środkowej. Organizatorem BioForum jest Bio-Tech Consulting z Łodzi (www.biotechconsulting.pl). Współorganizatorami są South Moravian Innovation Centre (http://www.jic.cz/home) oraz CzechBio (www.czechbio.org).
BioForum- Central European Forum of Biotechnology & Innovative BioEconomy
wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się
23-24 maja 2012 w Centrum Konferencyjnym BVV Trade Fairs in Brno (Czechy).
więcej: www.cebioforum.com
KOMENTARZE