Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wsparcie z apteki na ... kaca
Wsparcie z apteki na ... kaca
Pacjenci oczekujący szybkiego wyleczenia kaca mogą być rozczarowani. Nic nie sprawi cudu, że od ręki poczujemy się jak dzień przed zakrapianą alkoholem imprezą. Czy istnieją w ogóle specyfiki, które mogą pomóc w „terapii syndromu dnia następnego”?

Kaca większość z nas doświadczyła i z pewnością nikt nie wspomina go z czułością. To on zwykle powoduje, że podejmujemy postanowienie o absolutnej abstynencji do końca życia, albo, jak pokazuje życie, do następnego ... kaca.

Ten nieprzyjemny stan jest konsekwencją aktywności enzymów wątrobowych (dehydrogenazy: aldehydowej i alkoholowej), które przekształcają spożyty alkohol w aldehyd octowy i kwas octowy. To właśnie te metabolity odpowiadają za złe samopoczucie, ból żołądka, głowy, wymioty itp. Ponadto etanol jest diuretykiem, który hamuje uwalnianie hormonu antydiuretycznego z gruczołu przysadkowego i powoduje nadmierne wydalanie moczu. Może to prowadzić do charakterystycznej suchości w jamie ustnej, bólu głowy i podrażnień oczu.

Istnieje kilka środków dostępnych bez recepty, które mogą chociaż trochę pomóc uporać się z kacem. Niektóre z kolei pokutują w świadomości społeczeństwa jako cudowne specyfiki, a z rzeczywistym działaniem „antykacowym” nie maja wiele wspólnego.

 

1. NLPZ
Kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Są one na ogół skuteczne w łagodzeniu bólu głowy i bólów mięśniowych. Leki te są też często przyjmowane przez osoby walczące z kacem. Badania dowodzą, że niektóre NLPZ mogą także przeciwdziałać pewnym działaniom prozapalnym etanolu i jego metabolitów.
Jednocześnie warto pamiętać, że substancje należące do tej grupy terapeutycznej mogą potencjalnie nasilać zapalenie błony śluzowej żołądka, zwłaszcza u wrzodowców.


2. Witaminy
Wywołane alkoholem diurezy „wypłukują” z ustroju kilka rozpuszczalnych w wodzie witamin. U nałogowych alkoholików, niektóre witaminy jak tiamina i kwas foliowy  często osiągają bardzo niskie poziomy. Jest jednak mało prawdopodobne, że suplementacja witamin będzie mieć rzeczywisty wpływ na objawy ostrego kaca. Obecnie nie istnieją  mocne dowody, że suplementy witaminowe poprawiają objawy „syndromu dnia następnego”.

3. N-acetylocysteina
Aminokwas N-acetylocysteina (ACC, Fluimucil) można znaleźć w aptekach pośród leków mających za zadanie wspomóc usuwanie wydzieliny w trudnościach w jej odkrztuszaniu. Uważa się, że lek ten zwiększa produkcję glutationu i wspiera metabolizm alkoholu przy jednoczesnym zmniejszeniu stresu oksydacyjnego dla komórek. Wyniki niektórych badań na zwierzętach sugerują, że substancja może zmniejszyć poziom aldehydu octowego. N-acetylocysteina zdaje się mieć jednak bardziej działanie ochronne przed skutkami kaca niż lecznicze.  

4. Ostropest
Ostropest jest powszechnie sprzedawany w aptekach jako lek wspomagający wątrobę. Chociaż istnieją pewne dowody korzyści ostropestu  u osób przewlekle  nadużywających alkoholu etylowego, żadne dane nie uzasadniają jej stosowania w leczeniu ostrego kaca.

5. Węgiel aktywowany
Węgiel aktywowany sprzedawany do leczenia lub zapobiegania kaca jest zwykle zawarty w kapsułkach i przyjmowany doustnie przed spożywaniem napojów alkoholowych. Pokutuje bowiem twierdzenie, że węgiel aktywowany w kapsułkach absorbuje szkodliwe metabolity etanolu, czego nie potwierdzono nigdy naukowo.

6. Elektrolity

Spożywając elektrolity w postaci saszetek lub tabletek musujących, przed pójściem spać po spożyciu etanolu lub dnia następnego, nie wyleczymy kaca, ale na pewno złagodzimy jego skutki. Pić je należy powoli, nawet kilka saszetek/tabletek dziennie. Etanol, powodując szybszą, wzmożoną diurezę odwadnia organizm, dlatego wypicie napoju izotonicznego powinno przynieść ulgę.

 

Podsumowując, alkohol wynaleziono już w epoce neolitu, ale lekarstwa na jego przedawkowanie jak nie było, tak nie ma. Wspomniane leki i suplementy działają jedynie wspomagająco i objawowo.

Źródła

http://www.pharmacytimes.com/contributor/erik-hefti-pharmd-ms/2016/05/a-pharmacists-guide-to-otc-hangover-remedies/

http://www.health.com/health/gallery/0,,20452426,00.html

http://www.webmd.com/balance/features/hangover-helpers

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2020>

pnwtśrczptsbnd
1
2
TECHCO Forum
2020-12-02 do 2020-12-03
3
4
5
6
7
8
NEURONUS 2020 Neuroscience Forum
2020-12-08 do 2020-12-11
9
Digital Hospital Forum
2020-12-09 do 2020-12-09
11
12
13
14
15
MEDmeetsTECH #10
2020-12-15 do 2020-12-16
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter