Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Witaminy na autyzm?
Witaminy na autyzm?
Spektrum zaburzeń autystycznych (Autism spectrum disorder – ASD) obejmuje autyzm klasyczny, zespół Aspergera oraz tzw. autyzm atypowy. ASD stanowi więc grupę bardzo niejednorodną. Na wielu forach i stronach internetowych można przeczytać opinie, że w leczeniu schorzenia można starać się wykorzystywać witaminyz grupy B. Czy jednak rzeczywiście są one skuteczną formą terapii?

Cechami wspólnymi ASD jest upośledzenie relacji społecznych, trudności językowo-komunikacjne czy stereotypowe, stale powtarzające się zachowania. W przypadku wielu młodych osób przyczyny powstawania ASD nie są znane. Niejednokrotnie źródła schorzenia upatruje się w złym rodzicielstwie czy szczepionkach. Powszechny mit, że szczepionki mogą powodować autyzm nadal utrzymuje się w społeczeństwie pomimo faktu, że nie ma on żadnego naukowego potwierdzenia, a obecnie jedynie sieje strach przed obowiązkowym szczepieniem dzieci.

Farmakoterapia ASD jest dziś ograniczona głownie do łagodzenia towarzyszących objawów takich jak drażliwość, agresja, nadpobudliwość. Obecnie na rynku brak jest skutecznych leków zwalczających chorobę, chociaż w toku badań są preparaty o profilu działania cholinergicznym oraz glutaminergicznym, które łagodzą skutecznie podstawowe objawy.

Oczywistym jest również, że ASD nie jest spowodowane niedoborem substancji odżywczych, mikroelementów (co czasami ma miejsce w przypadku restrykcyjnych diet jak np. bezkazeinowa czy bezglutenowa). Niektóre badania sugerują, że u pacjentów autystycznych odnotowano mniejsze ilości spożywanego nabiału i warzyw co wiąże się raczej z preferencjami żywieniowymi.

Witamina B12 (cyjanokobalamina) bywa stosowana w autyzmie, zwykle w dawce 1000 mikrogramów podawanych śródmięśniowo. Kuracja witaminą B12 zakłada okres kuracji do kilku tygodni. Zwykle leczenie trwa około 2-4 tygodnie od momentu przyjęcia pierwszego zastrzyku. Aktywna postać witaminy B12 – metylokobalamina, bierze udział jako kofaktor enzymatyczny w reakcji syntezy metioniny z homocysteiny w metabolizmie glutationu. Doświadczenie wykazało, że dzieci z ASD mają w większości mniejszą ilość glutationu, a przez to są bardziej narażone na stres oksydacyjny. Podawanie więc czynnej formy witaminy B12 powinno podnieść ten poziom. Przeprowadzono więc badanie, gdzie podawano metylokobalaminę podskórnie. Niestety nie zauważono istotnej statystycznie poprawy stężenia glutationu stosując jako narzędzie oceniające testy behawioralne. Witamina B12 przyjmowana w formie doustnej, jako suplement diety, nie została przeanalizowana.

Natomiast witamina B6 (pirydoksyna) przyjmowana z kombinacji z magnezem (dodanie magnezu łagodzi skutki uboczne przyjmowania dużych dawek witaminy) może stanowić skuteczny preparat kombinowany w łagodzenia objawów ADS. Takie połączenie jest wykorzystywane w celu poprawy mowy, koncentracji uwagi i problemy ze snem. Nie każda osoba z autyzmem uzyskuje poprawę również po podaniu witaminy B6 . W większości badań  około 40-60 procent pacjentów po terapii megawitaminowej zauważa poprawę.

Podsumowując, autyzm jest uwarunkowany raczej przez czynniki genetyczne i środowiskowe niż niedobory żywieniowe czy skład podanej szczepionki. Póki co świat naukowy nie dysponuje wystarczającymi dowodami na to, że podanie specyficznej witaminy polepszy stan chorego.

Źródła

http://www.medscape.com/viewarticle/828767

http://autism-nutrition.com/vitamin-b12-autism

KOMENTARZE
Newsletter