Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Witaminy dla chłopca i dziewczyny - czyli multiwitaminy vs nowotwory i atak serca
15.11.2012

O właściwościach zdrowotnych preparatów multiwitaminowych wiadomo wiele - zachwala się przede wszystkim ich działanie uzupełniające niedobory witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu, wzmocnienia odporności, skóry, włosów i paznokci. Badacze naukowi postanowili pójść o krok dalej i przebadać popularne multiwitaminy pod kątem... orgraniczenia rozwoju nowotworu i ataku serca.


Przeczytaj również:

Niebezpieczne zioła i suplementy diety?


Potyczka 1: multiwitaminy vs nowotwory

Jak donosi Journal of the American Medical Association, codzienne zażywanie preparatów multiwitaminowych może przyczynić się do redukcji zachorowań na nowotwory. Badania zostały przeprowadzone na mężczyznach w podeszłym wieku, a obserwacje prowadzono przez ponad 10 lat (1997-2011).

Badanie było przeprowadzone na szeroką skalę: obejmowało aż 14 641 mężczyzn w średnim wieku 64 lata, których podzielono losowo na 2 grupy. Codziennie przez ponad 10 lat uczestnicy eksperymentu przyjmowali preparat multiwitaminowy (Centrum Silver) lub placebo.

Wyniki doświadczenia są zaskakujące: w porównaniu z grupą placebo, u pacjentów przyjmujących preparaty multiwitaminowe zaobserwowano istotną statystycznie mniejszą tendencję do wystąpienia rozwoju nowotworu ogólnoustrojowego (17/1000 zdarzeń w porównaniu do 18,3/1000 przypadków nowotworu). Niestety, w przypadku rozwoju nowotworu prostaty i jelita grubego lub innych nowotworów "miejscowych" nie zaobserwowano znaczących różnic między grupą przyjmującą multiwitaminy a grupą placebo.

Zadowalające wyniki uzyskano również w przypadku stosowania multiwitaminy u 1312 osób ze wcześniej zdiagnozowanym rakiem. Zatem można stwierdzić, że zażywanie multiwitamin odgrywa największą rolę w ochronie organizmu przed dalszym trozwojem nowotworu (prewencji wtórnej).

Potyczka 2: multiwitaminy vs atak serca

Z kolei naukowcy z Brigham and Women's Hospital oraz  Harvard Medical School postanowili przeprowadzić badania pod kątem częstotliwości wystąpienia ataku serca u mężczyzn. Badania były równie rozległe i szerokie co przy "eksperymencie nowotworowym": przeprowadzone zostały na 15 000 mężczyzn, którym podawano preparaty multiwitaminowe lub placebo na przełomie lat 1997-2011. Rezultaty przeprowadzonego doświadczenia są jednak mało optymistyczne. Okazało się, że po tym czasie mężczyźni z obydwu grup wykazywali taki sam odsetek prawdopodobieństwa zachorowania na atak serca, udar bądź inne rodzaje chorób układu sercowo-naczyniowego.

Przy okazji pojawiły się także krytyczne opinie dotyczące zażywania preparatów multiwitaminowych:

Liczne badania przeprowadzone pod dużą kontrolą na sporej grupie populacji wykazują bezsens stosowania suplementów diety w postaci witamin i multiwitamin. Powinniśmy spojrzeć prawdzie w oczy, że tylko zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie gimnastyki może oddziaływać na dobre samopoczucie”- komentuje Marvin M. Lipman, dyrektor Medical Adviser.


Podsumowanie: Zażywać czy nie zażywać?

Autorzy badań podkreślają, że sprzedaż multiwitamin to miliardowe kwoty zysku. Nie da się ukryć - przy obecnym tempie życia i pochłanianiu coraz większej ilości produktów typu fast-food,  preparaty multiwitaminowe mogą stanowić dobre uzupełnienie codziennej diety.

Jednak najlepiej jest pobierać wszystkie składniki odżywcze bezpośrednio z pokarmów. W przypadku, gdy potrzeba więcej wapnia, czy witaminy D, zazwyczaj lepiej sięgnąć po konkretny suplement, aniżeli multiwitaminę.

Osoby, które mogą potrzebować porcji multiwitamin, jak:

  • kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią,
  • kobiety planujące macierzyństwo
  • osoby będące na dietach poniżej 1200 kalorii dziennie
  • osoby rezygnujące z jakiejś całej grupy składników pokarmowych (wegetarianie oraz osoby z chorobami, które wpływają na trawienie i wchłanianie pokarmu)

powinny się kierować indywidualnymi potrzebami, po ewentualnej konsultacji z lekarzem.

Ponadto, zgodnie z ocenami, większosć przebadanych  multiwitamin faktycznie zawiera taką ilość witamin i minerałów, jak podają na etykietach. Jeżeli już ktoś ma potrzebę zakupu jakichś tabletek należy kierować się ceną, a nie marką.

Mimo wszystko należy liczyć się z tym, że niekiedy może być to jednak wyrzucanie pieniędzy w błoto jeśli chce się zadbać o swój układ sercowo-naczyniowy. Z kolei zażywanie multiwitamin może stanowić ochronę dla organizmu przed rozwojem nowotworu.

Co więc polecamy?

Przede wszystkim: zdrowy rozsądek i racjonalne odżywianie - tego nie zastąpi żaden preparat multiwitaminowy.

Małgorzata Woźniak i Paulina Dziedzic

Źródło: pharmacytimes.com,  news.consumerreports.org

KOMENTARZE
Newsletter