Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Unijne środki finansowe stymulują badania nad ptasią grypą
24.10.2006
Komisja Europejska przedstawiła szczegółowe informacje o 17 nowych projektach badawczych dotyczących ptasiej grypy i grypy pandemicznej.


Na finansowanie tych projektów zostaną przeznaczone środki w wysokości ponad 28 milionów euro. Ponieważ zagadnienie ma charakter globalny, w wielu pracach uczestniczą partnerzy spoza Europy, w tym z krajów nawiedzonych niedawno przez epidemie. Projekty wybrano w wyniku specjalnego zaproszenia do składania wniosków związanego z szóstym programem ramowym (6. PR).

- Ważna jest zdolność UE do takiego ukierunkowywania swych programów badawczych, by spełniały wciąż pojawiające się nowe potrzeby - zauważył Janez Potočnik, europejski komisarz ds. nauki i badań naukowych. - Udowodniliśmy, że to potrafimy. Udział tak wielu partnerów międzynarodowych pokazuje, że Europa przewodniczy w globalnej walce z ptasią grypą i grypą pandemiczną.

Wybrane projekty koncentrują się na ochronie zdrowia ludzi i zwierząt oraz ukierunkowane są na luki badawcze zidentyfikowane przez takie instytucje, jak Światowa Organizacja Zdrowia oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.

W dziedzinie ochrony zdrowia zwierząt realizowane są projekty, których celem jest opracowanie nowych szczepionek, tanich i łatwych do podawania. Inne projekty umożliwią lepsze poznanie sposobów działania wirusa i jego przenoszenia się. Zostanie również zbadana zdolność wirusa do przetrwania w warunkach stwarzanych przez różne metody obróbki żywności. Silny nacisk zostanie też położony na międzynarodową współpracę, przy czym prace części projektów będą skupione przede wszystkim wokół rozwijania sieci badawczych, transferu technologii oraz szkoleń, aby zagwarantować, że bez względu na lokalizację wybuchu epidemii miejscowi naukowcy będą w stanie zdiagnozować chorobę i zastosować środki do jej opanowania.

W zakresie ochrony zdrowia człowieka mocny nacisk kładzie się na opracowanie szczepionek i prostych metod ich podawania. Partnerzy jednego z projektów przeanalizują bardzo istotną kwestię sposobów przekraczania przez wirusy granic gatunków, zaś w ramach innego zbadają sposoby przenoszenia się choroby i reakcje organizmu na zakażenie.

Dane udostępnione przez Światową Organizację Zdrowia wskazują, że od 2003 r. na całym świecie zanotowano 256 przypadków zachorowań ludzi na ptasią grypę; 151 chorych zmarło. Choć w UE nie wystąpiły zachorowania ludzi na tę chorobę, 14 państw członkowskich wykryło przypadki zachorowań wśród ptaków.

Więcej informacji na temat działań UE związanych z ptasią grypą znajduje się na stronie internetowej:
http://ec.europa.eu

Źródło: CORDIS
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2026>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter