Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Truvada skutecznie zapobiega HIV i jest dostępna w Europie
Magdalena Habuz, 09.09.2016 , Tagi: Truvada, HIV, AIDS, prewencja HIV
Truvada skutecznie zapobiega HIV i jest dostępna w Europie
EMA (Europejska Agencja Leków) zgodziła się zatwierdzić lek złożony Truvada w nowym wskazaniu, jakim jest zmniejszenie ryzyka infekcji wirusem HIV-1. Czy to oznacza przykładowo całkowicie bezpieczne współżycie z nosicielem wirusa?

 

Lek Truvada zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne – emtrycytabinę i prolek tenofowiru. Obie składowe są lekami przeciwretrowirusowymi. Emtrycytabina jest nukleozydowym inhibitorem odwrotnej transkryptazy, a tenofowir jest nukleotydowym inhibitorem odwrotnej transkryptazy, jednakże obydwie są na ogół określane jako NRTI i działają poprzez zakłócanie normalnego działania tego właśnie niezbędnego do namnażania się wirusa enzymu.

Warto wiedzieć, że trzy główne drogi zakażenia wirusem HIV to:

 • kontakty seksualne (waginalne, analne, oralne) z penetracją oraz kontaktem z materiałem potencjalnie zakaźnym – sperma, prejakulat i wydzielina z pochwy bez zastosowania zabezpieczenia (prezerwatywy);
 • gdy krew zakażonej osoby trafi do naszego krwiobiegu, np. poprzez używanie tych samych igieł i strzykawek przez więcej niż jedną osobę, transfuzję krwi i preparatów krwiopochodnych (jeśli krew nie była badana);
 • zakażenia wertykalne – matka zakażona HIV może zakazić swoje dziecko w czasie ciąży, porodu lub podczas karmienia piersią.

 

Do tej pory lek Truvada był zarejestrowany do skojarzonej terapii przeciwretrowirusowej dorosłych w wieku 18 lat i starszych, zakażonych HIV-1. Truvadę zaaprobowano wstępnie w 2004 roku. Liczne badania kliniczne wskazywały, że jej skuteczność w zapobieganiu zakażeniom jest bardzo wysoka. W pierwszym badaniu dowiedziono, że lek zmniejsza ryzyko zainfekowania HIV o ponad 40% u osób (kobiet i mężczyzn) współżyjących z innymi mężczyznami w porównianiu z placebo w grupie wysokiego ryzyka. W późniejszym doświadczeniu udział wzięło niemal 5 tysięcy par heteroseksulanych, w którym jedna z partnerów była nosicielem HIV. Jak się okazało, zakażeniu uległo tylko 13 osób przyjmujących Truvadę, podczas gdy wśród biorących placebo było ich 78. Oznacza to zmniejszenie ryzyka o 73%. Skuteczność była nawet wyższa jeśli produkt był stosowany regularnie raz dziennie.

W związku z powyższym pierwotne założenia producenta (zapobieganie namnażaniu wirusa u osób już zarażonych, wydłużenie życia i ochrona przed zarażaniem innych) zostały poszerzone o jeszcze jeden aspekt. Mianowicie produkt kierowany jest również do osób zdrowych, ale znajdujących się w grupie ryzyka (np. osoby homoseksualne czy żyjące w bliskim kontakcie z nosicielem). Według niektórych szacunków szerokie stosowanie Truvady w rejonach 

szczególnie dotkniętych HIV mogłoby ocalić około 7,4 miliona ludzi do 2020 roku.

Tak więc produkt Truvada okazał się pierwszym lekiem zatwierdzonym w celu prewencji zakażeń HIV i może uzupełniać pozostałe elementy strategii zmniejszenia ryzyka infekcji, takie jak używanie prezerwatywy czy edukacja społeczna. Bardzo istotna jest przy tym systematyczność – najlepiej przed infekcją chroni codzienne przyjmowanie leku. Specjaliści podkreślają, że choć Truvada w znacznym stopniu eliminuje zagrożenie zakażeniem wirusem HIV, to nie jest tak skuteczna w ograniczaniu wielu innych chorób przenoszonych drogą płciową, jak prezerwatywy.

Lek produkowany w USA jest wysyłany do wielu krajów, w których jest dopuszczony do sprzedaży. Koszt rocznej kuracji wynosi około 14 000 dolarów. W Niemczech leczenie kosztuje ok. 12 000 euro, opakowanie 30 tabletek kosztuje 800 euro. W Polsce miesięczna kuracja kosztuje ok. 200 złotych.

 

Warto pamiętać przy tym, że NIE zakazisz się HIV:

 • mieszkając z osobą zakażoną;
 • korzystając ze wspólnych talerzy, szklanek, sztućców;
 • korzystając z tej samej łazienki (należy używać własnej szczoteczki do zębów i maszynki do golenia);
 • korzystając ze wspólnej toalety;
 • uprawiając sport, np. na basenie;
 • przez kichnięcie czy kasłanie;
 • przez ukąszenie komara (wirus w ciele komara ulega zniszczeniu);
 • poprzez dotyk czy pocałunki;
 • poprzez pot, ślinę, łzy, mocz czy kał (jeśli nie ma domieszki krwi);
 • oddając krew (w Polsce używa się wyłącznie jednorazowego sprzętu);
 • podczas kontaktów towarzyskich i zawodowych.
Źródła

http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/hiv-i-aids/

http://www.pozytywnieotwarci.pl/artykul02.html

https://rxed.eu/pl/t/Truvada/5/

http://mgr.farm/content/pierwszy-lek-zapobiegajacy-hiv-dostepny-w-europie

http://laboratoria.net/artykul/_item,19457,print,1.html

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter