Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Strajk techników farmacji? To możliwe!
Strajk techników farmacji? To możliwe!
Według najnowszego projektu nowelizacji Prawa Farmaceutycznego technik farmaceutyczny nie będzie mógł w przyszłości sprzedawać w aptece wyrobów medycznych i leków bez recepty. W środowisku zawrzało. Czy czeka nas wkrótce protest techników farmacji?

W Polsce zawód technika farmaceutycznego wykonuje około 50 tysięcy osób. To bardzo dużo. W przewadze aptek większość personelu stanowią właśnie technicy. Wnioskodawcami projektu są posłowie Platformy Obywatelskiej, a sam zapis pojawił się na etapie prac sejmowej komisji zdrowia.

 

Prezes Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek Paweł Klimczak zapewnia, że w tej sprawie nie były prowadzone żadne konsultacje. Środowisko jest zdeterminowane aby w niedalekiej przyszłości przystąpić do protestu.

 

-Determinacja jest bardzo duża, bo zagraża to podstawie egzystencji tej grupy zawodowej, chyba największej w farmacji. Zmiana bez konsultacji, bez poszanowania praw konstytucyjnych!To nie mieści się w cywilizowanych zasadach -– mówiPaweł Klimczak.

 

Technicy są oburzeni faktem, że bez uprzedzenia ktoś stara się wprowadzić zapis, który dramatycznie zmieni ich sytuację zawodową. Ciężko też wyobrazić sobie scenariusz, w którym  to magister farmacji będzie zobligowany obsłużyć każdego pacjenta, który zechce kupić zarejestrowany bez recepty lek na biegunkę lub magnez. Nasuwa się od razu pytanie o leki sprzedawane przez osoby niewykwalifikowane na stacjach benzynowych, marketach i w kioskach. Z drugiej strony, w wielu krajach recepty może realizować tylko magister farmacji lub technik współpracujący przy jej realizacji z farmaceutą, który zawsze dokonuje kontroli zanim technik wyda leki.

 

Osoba zatrudniona na stanowisku technika farmaceutycznego wykonuje usługi farmaceutyczne, prace techniczne, analityczne i administracyjne związane z produkcją (wytwarzaniem) leków, analizą i kontrolą leków oraz obrotem środkami farmaceutycznymi, artykułami sanitarnymi i sprzętem medycznym (w aptekach, pracowniach farmaceutycznych, przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, zielarskim itp.). Jednocześnie, według prawa, technik nie może samodzielnie udzielać porad dotyczących leków i ich zamienników, wydawać psychotropów, leków należących do wykazu A (substancje bardzo silnie działające) czy leków narkotycznych. To zarezerwowane jest dla farmaceutów z dyplomem akademii medycznej.

 

 

Źródła

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1379315,Technicy-farmaceutyczni-straca-uprawnienia-do-sprzedazy-lekow-bez-recepty

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/853766,technicy-farmacji-bez-uprawnien-do-sprzedazy-lekow.html

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter