Serializacja opakowań farmaceutycznych
Bardzo ważnym pojęciem w produkcji i etykietowaniu produktu farmaceutycznego jest jego serializacja. Pojęcie to określa oznakowanie produktu za pomocą unikalnych, niepredykcyjnych numerów seryjnych umieszczanych na każdym opakowaniu. Dzięki numerowi seryjnemu można śledzić produkt w całym łańcuchu dostaw, co zapewnia wiele korzyści:
- walkę z podróbkami i ochronę bezpieczeństwa pacjenta;
- ograniczenie oszustw związanych z refundacją (zwłaszcza w krajach, w których rząd jest jedynym płatnikiem odpowiedzialnym za refundację leków);
- zapobieganie stosowaniu leków na receptę niezgodnie z przeznaczeniem, co ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo oraz marginesy lub elementy kontroli używane przez producentów.
Agregacja produktów farmaceutycznych
Serializacja i agregacja produktu są ze sobą ściśle powiązane. Po umieszczeniu unikalnych kodów na poszczególnych produktach, producenci muszą wiedzieć, gdzie znajdują się te produkty. Unikalne kody na zewnętrznym opakowaniu są powiązane z zawartością w różnych schematach agregacji. Agregację można zrealizować przy użyciu rozwiązań wizyjnych w automatycznych owijarkach lub maszynach pakujących w kartony albo w oparciu o techniki agregacji, np. za pomocą przenośników dozujących. Kartony są jednym z najczęściej stosowanych opakowań w przypadku produktów farmaceutycznych i medycznych. Oznakowanie tych opakowań wysokiej jakości kodami czytelnymi dla ludzi i maszyn jest kluczowym elementem planu identyfikowalności firmy farmaceutycznej. Butelki, które są wyjątkowo często stosowanym opakowaniem farmaceutycznym, można kodować w wielu miejscach. Zwykłe oraz widoczne w promieniowaniu nadfioletowym (UV) lub podczerwonym (IR) oznaczenia na ściance bądź denku butelki, na etykiecie lub zakrętce – to tylko niektóre z możliwych opcji. Znakowanie fiolek i buteleczek zakraplaczy jest z natury trudnym zadaniem z uwagi na niewielki rozmiar oraz mały promień opakowania. Najlepsze efekty znakowania tego rodzaju opakowań można uzyskać, gdy drukarka jest zintegrowana z urządzeniami pakującymi, zaprojektowanymi specjalnie do przenoszenia przedmiotów o takim kształcie. Co istotne, umieszczenie na opakowaniu zbiorczym wyraźnych informacji o serii, partii i dostawcy umożliwia wszystkim uczestnikom łańcucha dostaw szybkie i sprawne określenie pochodzenia w razie potrzeby wycofania towaru.
Systemy znakowania według producentów sprzętu: przykład firmy Videojet
Na polskim rynku działa kilka firm oferujących profesjonalne rozwiązania i urządzenia gotowe sprostać wymogom w branży farmaceutycznej. Jedną z nich jest amerykańska firma Videojet Technologies, posiadająca kompletną ofertę drukarek i laserów przemysłowych oraz oprogramowanie pozwalające na pełne wdrożenie procesu serializacji produktów. Urządzenia Videojet (w tym Wolke) umożliwiają znakowanie na różnych powierzchniach typu: tektura, tworzywa sztuczne, szkło, etykiety, folia oraz na bardziej specjalistycznych opakowaniach medycznych (np. fiolki, blistry).
Obok drukarek serii Wolke jednym z najbardziej rozpoznawanych produktów Videojet na rynku jest model Videojet 1510 z dyszą o rozmiarze 70 mikronów i specjalnym atramentem V459-D widocznym w świetle ultrafioletowym. Tusze typu V458-D oraz V459-D gwarantują doskonałą przyczepność, dzięki czemu nadruki mają ostre krawędzie zarówno na plastikowych, jak i szklanych powierzchniach, a ponadto nie ulegają zniszczeniu podczas procesu sterylizacji pod ciśnieniem.
KOMENTARZE