Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Amgen kupiło prawa do leku na szpiczaka mnogiego za 10,4 mld dolarów
25 sierpnia podpisany został największy od 2001 roku kontrakt w historii rynku farmaceutycznego. Amgen Inc zawarło umowę z Onyx Pharmaceuticals Inc, dzięki której firma kupiła lek na szpiczaka mnogiego za około 10,4 miliardów dolarów, co miało być odpowiedzią spadek sprzedaży swoich leków.

Szpiczak mnogi to hematologiczny nowotwór na którego choruje ponad milion osób na świecie.  W Polsce na szpiczaka diagnozowanych jest około 1,5 tysiąca chorych rocznie, a choruje na niego około 8 tysięcy osób. U pacjentów chorych na szpiczaka mnogiego średni czas przeżyci, w ciągu ostatnich lat wydłużył się do 10 lat.

Amgen, uchodząca za największą na świecie firmę biotechnologiczną, producent i wynalazca leku na osteoporozę Prolia, w niedzielę nabył prawa do innowacyjnego leku Kyprolis (carfilzomib), stosowanego w terapii szpiczaka mnogiego. Dla dyrektora naczelnego Amgen  – Boba Bradway była to największa transakcja, jakiej dokonał obejmując to stanowisko w maju 2012 roku.

Analitycy spekulują, że roczna sprzedaż leku może przekroczyć 2 mld dolarów. Mark Schoenebaum (analityk ISI Group LLC) przewiduje, że nabycie wykupienie Onyx zwiększy przychody  Amgen o 5% w 2015 r. oraz od 15% do 20% w 2018 roku.

Amgen powinien zwiększyć przychody również ze sprzedaży Nexavar (Bayer HealthCare AG). Lek ten podawany jest pacjentom chorym na raka wątrobowokomórkowego oraz zaawansowanego raka nerkowokomórkowego (rak atakuje komórki kanalików nerkowych), u których nie powiodła się wcześniejsza terapia interferonem-alfa albo interleukiną-2, lub którym nie można podawać tych leków.

Jeszcze w czerwcu Amgen zaoferował, że będzie płacić 125 dolarów za akcję dla Onyx, który uznał jednak, że oferta jest znacznie zaniżona. Obie firmy  oczekują dojść do kompromisu na początku czwartego kwartału.

Transakcja ta nie była jedyną tego rodzaju. Na rynku farmaceutycznym od dawna można obserwować podobne działania, które w głównej mierze mają na celu zrekompensowanie poważnych strat finansowych, wynikających z wygasających patentów.

 

 

KOMENTARZE
Newsletter